Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.556.2023.1.LS

Dotyczy opodatkowania dochodów ze sprzedaży roślin ozdobnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów ze sprzedaży roślin ozdobnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym mieszkającym na stałe w Polsce. Jest Pan właścicielem gruntów rolnych o powierzchni 0,67 ha fizycznego (1,01 ha przeliczeniowego). Z tego tytułu jest Pan podatnikiem podatku rolnego. Na części gruntów we własnym imieniu i na własny rachunek prowadzi Pan uprawę i sprzedaż roślin ozdobnych w foliowych tunelach nieogrzewanych, jak również pod gołym niebem, gdzie rośliny są również wysiewane do gruntu, a także przetrzymywane w doniczkach produkcyjnych. Jest Pan rolnikiem ryczałtowym wpisanym do ewidencji producentów rolnych.

Rośliny ozdobne nie są w żaden sposób przetwarzane. Nie stosuje Pan żadnych procesów technologicznych. Uprawa opiera się na ich naturalnym i biologicznym wzroście.

Część sadzonek jest nabywana od innych podmiotów przy czym okres ich przetrzymywania zawsze przekracza miesiąc licząc od dnia nabycia.

Rośliny sam Pan produkuje/wytwarza tzn. sieje i ukorzenia sadzonki, oraz kupuje i przetrzymuje minimum 1 miesiąc. Rośliny ozdobne produkuje Pan wyłącznie na terenie własnego gruntu. Wzrost biologiczny wszystkich produkowanych roślin przed ich sprzedażą wynosi co najmniej miesiąc.

Uprawiane rośliny przeznaczone są na sprzedaż. Sprzedaż roślin odbywa się w przeważającej mierze przez Internet. Pana klientami są indywidualni klienci detaliczni oraz przedsiębiorcy. Sprzedaż roślin ozdobnych następuje w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Pytanie

Czy w związku z prowadzoną sprzedażą roślin ozdobnych jest Pan zobowiązany do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych ze źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza?

Pana stanowisko w sprawie

Opisana we wniosku działalność stanowi działalność rolniczą zatem nie jest Pan zobowiązany do płacenia podatku dochodowego ze źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT tj. pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust 1 ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art 10 ust 1 pkt 3 ustawy PIT źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, a wśród przychodów podlegających opodatkowaniu znajdują się m.in. przysporzenia powstałe w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednakże zgodnie z art 2 ust 1 pkt 1 tej ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  • miesiąc - w przypadku roślin,
  • 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  • 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  • 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt,

- licząc od dnia nabycia.

W przypadku, gdy od dnia nabycia do dnia sprzedaży danego produktu rolnego nie został zachowany wskazany przez ustawodawcę minimalny okres przetrzymywania zakupionych roślin, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, albo jeśli podatnik prowadzi działalność polegającą na przetwórstwie roślin pochodzących z własnych upraw - nie jest to działalność rolnicza, lecz pozarolnicza działalność gospodarcza, z której przychody podlegają regulacjom zawartym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu pragnie Pan podkreślić, że okresy przetrzymywania zakupionych roślin (sadzonek) przekraczają okres 1 miesiąca licząc od dnia ich nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

Wytworzeniem produktu w stanie nieprzetworzonym jest sytuacja, w której plony z uprawy czy hodowli zostają zebrane i w prosty sposób przygotowane do sprzedaży. W ramach tak rozumianej działalności rolniczej mieści się segregacja produktu, oczyszczenie, mycie, osuszenie (wyrok NSA z dnia 18.01.2023 r., II FSK 1353/20).

Uprawa to cykl zabiegów od zasiewu czy zasadzenia do czasu zbiorów, planowa opieka nad wzrostem i rozwojem roślin z uwzględnieniem ich biologicznego wzrostu.

Produkt zwierzęcy lub roślinny ma pochodzić z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Przez "własną" należy rozumieć w tym wypadku samodzielną i na swój rachunek prowadzoną uprawę, hodowlę lub chów.

Powyższe pojęcie „z własnych upraw” należy tłumaczyć w ten sposób, że podmiotem prowadzącym produkcję rolną jest osoba, która uzyskuje dochody ze sprzedaży tych produktów. Nie chodzi tu o prawo do ziemi, ale brak pośredników między osobą produkującą, a sprzedającą. Jeżeli producent i sprzedawca to te same podmioty, wówczas można powiedzieć, że produkty rolne pochodzą z własnych upraw.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z własnej uprawy (produkcja roślinna), własnego chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

Ustawa wymaga, aby produkty te były w stanie nieprzetworzonym. Produkt przetworzony to taki, który na skutek zastosowania względem niego określonych procesów technologicznych nabrał nowych cech, właściwości. Oznacza to, że wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu. Stan nieprzetworzony to taki stan produktu, który nie różni się zasadniczo od stanu, w jakim produkt znajdował się bezpośrednio po jego wytworzeniu.

Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Natomiast produkt przetworzony to taki, który na skutek zastosowanych względem niego procesów technologicznych nabrał nowych cech, właściwości.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w omawianej regulacji ma charakter wyczerpujący.

Działalnością rolniczą jest również działalność polegająca na przetrzymywaniu zakupionych produktów roślinnych lub zwierzęcych przez co najmniej wskazany w przepisie okres czasu, podczas którego następuje ich biologiczny wznosi. Przetrzymywanie tychże produktów przez krótszy okres czasu, po którym następuje ich odsprzedaż, należy uznać za działalność o charakterze handlowym. Przychody z takiej działalności są kwalifikowane do przychodów z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT.

W zakresie prowadzonej działalności prowadzi Pan własną - tj. samodzielną i na Pana rachunek - uprawię roślin ozdobnych, które w żadne sposób nie są przetwarzane. Rośliny nie podlegają żadnym procesom technologicznym i żadnym obróbkom. Uprawa opiera się na naturalnych biologicznych procesach wzrostu roślin.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2".

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej.

Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji - do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uprawa roślin ozdobnych w tunelach foliowych nieogrzewanych jak również pod gołym niebem nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej ponieważ nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego.

Ponadto zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy PIT działy specjalne produkcji rolnej obejmują uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, co w opisanym stanie faktycznym nie ma miejsca ponieważ prowadzona przeze mnie uprawa odbywa się nieogrzewanych tunelach foliowych oraz pod gołym niebem gdzie rośliny są wysiewane do gruntu, a także przetrzymywane w doniczkach produkcyjnych.

Jak możemy przeczytać w interpretacji Dyrektora K1S z dnia 6.04.2022 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.138.2022.2.LS:

"Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że produkuje Pan krzewy ozdobne, dokładnie są to tuje szmaragd. Od 1 czerwca 2022 r. będzie Pan sprzedawał wyprodukowane przez siebie krzewy ozdobne. Pana kontrahentami będą indywidualni klienci detaliczni. Produkuje Pan krzewy ozdobne (tuje szmaragd) wyłącznie na terenie własnego gospodarstwa. Wzrost biologiczny produkowanych przez Pana krzewów ozdobnych (tuje szmaragd) przed ich sprzedażą w całości, będzie wynosił co najmniej miesiąc. Sprzedaż krzewów ozdobnych (tuje szmaragd) będzie następowała w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że działalność, którą Pan opisał, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczą (okres przechowywania roślin wynosi co najmniej miesiąc), nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja krzewów ozdobnych (tuje szmaragd) w gruncie na otwartej przestrzeni, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. W konsekwencji, do przychodów uzyskanych ze sprzedaży krzewów ozdobnych (tuje szmaragd) - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Bez znaczenia dla klasyfikacji działalności jako rolniczej w opisanym przypadku jest to, że miejscem sprzedaż roślin ozdobnych jest Internet. W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 8.05.2019 r., 0113-KDIPT2-1.4011.184.2019.1.KS możemy bowiem przeczytać

„Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczym (rolnik ryczałtowy) zamierza rozpocząć produkcję sadzonek drzew i krzewów ozdobnych z nasion. Uprawa sadzonek odbywałaby się wyłącznie pod gołym niebem, tj wysiew nasion następowałby bezpośrednio do gruntu lub też do doniczek produkcyjnych. Następnie sadzonki byłyby pikowane do doniczek w celu przygotowania ich do sprzedaży, wytworzone sadzonki z własnej uprawy byłyby przechowywane co najmniej jeden miesiąc w stanie nieprzetworzonym. Sadzonki krzewów nie byłyby uprawiane ani w szklarniach, ani w ogrzewanych tunelach. Sadzonki będą odsprzedawane osobom fizycznym oraz podmiotom gospodarczym, zarówno bezpośrednio z gospodarstwa rolnego, jak również za pośrednictwem Internetu, tj. serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych. Sadzonki byłyby odbierane osobiście przez klientów lub też wysyłane za pośrednictwem (...) bądź firmy kurierskiej. Klienci dokonywaliby płatności gotówką przy odbiorze lub też przelewem na konto bankowe.

W tej sytuacji do przychodów z opisanej przez Wnioskodawczynię działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, dochody uzyskane z tej działalności (internetowej sprzedaży sadzonek drzew i krzewów ozdobnych pochodzących z własnej uprawy), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Podsumowując powyższe i uwzględniając przedstawiony stan faktyczny należy wskazać, że uprawa roślin ozdobnych w foliowych i nieogrzewanych tunelach jak również pod gołym niebem, prowadzona na własny rachunek (w tym również uprawa roślin zakupionych i przetrzymywanych dłużej niż 1 miesiąc licząc od dnia zakupu) spełnia kryterium działalności rolniczej w myśl art. 2 ust. 2 ustawy PIT i nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej.

W konsekwencji uzyskane ze sprzedaży ww. roślin ozdobnych przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej będąc całkowicie wyłączone z zakresu opodatkowania podatkiem PIT. Na taką kwalifikację przychodów bez wpływu pozostaje fakt, iż rośliny są sprzedawane przez Internet.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  • miesiąc – w przypadku roślin,
  • 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  • 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  • 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

„Nieprzetworzony” – to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” (http://sjp.pwn.pl). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pkt 3 ww. ww. Tabeli wymienia się uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:

a)rośliny ozdobne;

b)pozostałe.

W świetle ww. przepisów, jeżeli rośliny nie są uprawiane w szklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy te nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli przy tym, rośliny te są przetrzymywane przez co najmniej miesiąc, w trakcie którego to okresu następuje ich biologiczny wzrost, to dochody uzyskane z ich sprzedaży stanowią dochody z działalności rolniczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem gruntów rolnych. Na części gruntów we własnym imieniu i na własny rachunek prowadzi Pan uprawę i sprzedaż roślin ozdobnych w foliowych tunelach nieogrzewanych, jak również pod gołym niebem, gdzie rośliny są również wysiewane do gruntu, a także przetrzymywane w doniczkach produkcyjnych. Rośliny ozdobne nie są w żaden sposób przetwarzane. Wzrost biologiczny wszystkich produkowanych roślin przed ich sprzedażą wynosi co najmniej miesiąc. Uprawiane rośliny przeznaczone są na sprzedaż. Sprzedaż roślin odbywa się w przeważającej mierze przez Internet. Pana klientami są indywidualni klienci detaliczni oraz przedsiębiorcy. Sprzedaż roślin ozdobnych następuje w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że działalność, którą Pan opisał, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej (okres przechowywania roślin wynosi co najmniej miesiąc). Nie będzie  jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja roślin ozdobnych w foliowych tunelach nieogrzewanych oraz pod gołym niebem, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. W konsekwencji, do przychodów uzyskanych ze sprzedaży roślin ozdobnych – zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00