Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.261.2023.2.AM
Prawo do odliczenia podatku z faktury dokumentującej pozostawanie w gotowości do świadczenia usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku z faktury dokumentującej pozostawanie B. w gotowości do świadczenia usług.
Uzupełnili go Państwo – pismem z 18 lipca 2023 r. (wpływ 19 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
1.Opis spółki i działalności
A. S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.
Przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę obejmuje przede wszystkim produkcję i aktywność związaną z wydawaniem zaawansowanych technologicznie (...).
2.Opis współpracy i genezy posiadania B.
Od strony programistycznej tworzone przez Spółkę (...) obsługujące w czasie rzeczywistym liczne i rozbudowane komponenty oparte o wysoką liczbę jednocześnie realizowanych algorytmów zaliczają się do grupy najbardziej złożonych i zaawansowanych (w tym od strony ekstremalnej optymalizacji w celu umożliwienia ich uruchomienia na urządzeniach konsumenckich o ograniczonej mocy obliczeniowej) aplikacji informatycznych wytwarzanych obecnie na świecie, stanowiąc jednocześnie wyraz szerokiej wizji artystycznej. W związku z tym (...) zwykle pracuje zespół od kilkudziesięciu do kilkuset osób będących ekspertami na arenie międzynarodowej w swoich dziedzinach, a czas realizacji projektu związanego z produkcją (...) - w zależności od jego skali - może wymagać wielu miesięcy lub lat prac.
Spółka aktualnie realizuje kilka projektów tworzenia (...) oraz zatrudnia w tym celu ponad 1000 osób w oparciu o hybrydowy model pracy, wprowadzony od lipca 2022 r. W ramach hybrydowego modelu pracy osoby zatrudnione przez Spółkę deklarują, czy swoje zadania będą wykonywać zdalnie czy stacjonarnie w siedzibie Spółki. Jednocześnie wybór jednej z opcji wykonywania pracy nie przekreśla możliwości skorzystania przez osobę zatrudnioną z drugiej opcji (osoby pracujące na co dzień zdalnie mają możliwość przyjazdu do biura, analogicznie osoby pracujące z biura mają możliwość pracy z domu). Co więcej, Spółka nie wymaga od osób zatrudnionych wcześniejszego zgłoszenia odstępstwa od wybranego modelu wykonywania zadań (np. osoby pracujące na co dzień poza siedzibą Spółki mogą zawsze zdecydować się na pracę w biurze w wybranym przez siebie dniu i co do zasady nie mają obowiązku wcześniejszego informowania o tym Spółki).
Produkcja (...) jest skomplikowanym procesem wymagającym zaangażowania wysoko wyedukowanych i doświadczonych pracowników i współpracowników, a sama branża - trudnym i nieustannie nienasyconym rynkiem pracy. Pracodawcy dokładają wszelkich starań w celu pozyskania i utrzymania wykwalifikowanego i utalentowanego personelu. Spółka chce i musi być postrzegana na rynku jako bardzo dobry i atrakcyjny pracodawca, który zapewnia zatrudnionym osobom dobre możliwości rozwoju zawodowego i konkurencyjne warunki pracy.
Między innymi dlatego, aby pozyskać i zatrzymać wykwalifikowany personel, Spółka musi gwarantować wysokie standardy związane z zatrudnieniem i tzw. warunkami około zatrudnieniowymi.
W odpowiedzi na potrzeby zatrudnionych Spółka m.in. wprowadziła od lipca 2022 r. wspomniany powyżej hybrydowy model pracy oraz jeszcze przed pandemią COVID-19 nawiązała współpracę z wyspecjalizowanym i wysoko ocenianym podmiotem świadczącym usługi przygotowania posiłków. W ramach tej współpracy w siedzibie Spółki została otworzona firmowa stołówka, dostarczająca odpłatnie posiłki i napoje zatrudnionym w Spółce. Decyzja o utworzeniu stołówki zakładowej była podyktowana chęcią umożliwienia przez Spółkę osobom zatrudnionym możliwości korzystania z usług cateringowych bez potrzeby opuszczania biura i zapewnienia posiłków osobom zatrudnionym w ciągu dnia pracy. W opinii Spółki pozwala to na zwiększenie komfortu, zadowolenia i efektywności osób zatrudnionych, co z kolei wiąże się ze wzrostem jakości ich pracy.
Operator stołówki (dalej również jako: „B.”) stanowi niezależny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który przygotowuje świeże posiłki na miejscu w biurze Wnioskodawcy. Zatrudnienie zewnętrznego operatora stołówki wynikało z faktu, iż Spółka nie posiadała i nie posiada doświadczenia w branży cateringowej, które pozwoliłoby Wnioskodawcy na prowadzenie stołówki w ramach własnych struktur.
Z B. korzystać mogą co do zasady wyłącznie osoby zatrudnione w Spółce oraz osoby pracujące w spółkach powiązanych z Wnioskodawcą. Dopuszczalne jest także, aby z oferty B. skorzystały inne osoby, które aktualnie przebywają na terenie siedziby Spółki (np. kontrahenci, pracownicy kontrahentów, goście w trakcie wizyt w siedzibie Spółki). Dostęp do stołówki jest zatem ograniczony dla osób postronnych, tj. B. nie może realizować dostaw posiłków dla osób niezatrudnionych u Wnioskodawcy i w spółkach powiązanych z Wnioskodawcą oraz innych osób nieprzebywających na terenie Spółki w celach służbowych.
Na podstawie umowy zawartej pomiędzy B. a Spółką (dalej: „Umowa”), Spółka wynajmuje odpłatnie powierzchnię wyposażoną pod prowadzenie stołówki zakładowej B. Zgodnie z Umową B. ma zapewnić odpowiednio wysoki standard usług cateringowych. Przykładowo zgodnie z Umową B. będzie przygotowywać posiłki z produktów własnych oraz wyklucza się posiłki sporządzane na bazie półproduktów jak i na bazie fast food lub mrożonki. Ponadto, zgodnie z Umową B. będzie układać jadłospis, przy którym zaleca się różnorodność i niepowtarzalność. Spółka zastrzega sobie prawo weryfikacji różnorodności oferty B. W przypadku zgłoszenia przez Spółkę zastrzeżeń co do zakresu oferty B. (w tym różnorodności i niepowtarzalności jadłospisu), B. podejmie stosowne działania w celu dywersyfikacji swojej oferty zgodnie z oczekiwaniami wskazanymi przez Spółkę w ciągu 14 dni od przekazania zastrzeżeń.
Osoby nabywające posiłki w B. dokonują zapłaty na rzecz B. za każdy wydany im posiłek i napój z góry przy składaniu zamówienia (osoby dokonujące zakupu posiłku dokonują płatności we własnym zakresie). B. przyjmuje na siebie wszystkie sprawy organizacyjne związane z bezpośrednim wydawaniem posiłków i napojów, tj. B. wydaje posiłki i napoje w swoim imieniu. Spółka wskazuje, że ceny posiłków i napojów ustalane są przez B. samodzielnie.
3.Opis mechanizmu rentowności
Na skutek decyzji Spółki o przejściu na hybrydowy model pracy, B. uzyskuje niższe przychody ze sprzedaży posiłków i napojów w stosunku do okresu sprzed pandemii COVID‑19 oraz przychody aktualnie uzyskiwane przez B. mogą cechować się dużą fluktuacją w skali miesiąca. Wynika to w szczególności z faktu, że z uwagi na wybór przez część zatrudnionych wykonywania pracy zdalnie oraz że liczba osób wykonujących pracę w siedzibie Spółki charakteryzuje się dużą zmiennością, zarówno teraz jak i w przyszłości może dojść do sytuacji, w której B. realizować będzie sprzedaż posiłków dla ograniczonej liczby osób poniżej swojego progu rentowności. Skala zjawiska jest trudna do określenia, jednak w związku z tym Spółka i operator stołówki w ramach Umowy wprowadzili mechanizm, który ma zagwarantować B. określony poziom rentowności. Celem wprowadzenia tego mechanizmu jest zatrzymanie operatora stołówki w siedzibie Spółki, ponieważ w przypadku utraty rentowności B. i jej wycofania się z Umowy, osoby zatrudnione straciłyby możliwość nabywania posiłków w godzinach pracy na terenie siedziby Spółki, co z kolei przełożyłoby się na spadek ich efektywności (w szczególności z powodu przeznaczenia czasu na zaspokojenie potrzeb żywieniowych w bardziej odległych od Spółki lokalach gastronomicznych) oraz atrakcyjności Spółki jako pracodawcy.
Wprowadzony mechanizm rentowności zakłada osiągnięcie przez B. minimalnego zysku w określonej z góry wartości w rozliczeniu miesięcznym (dalej: „Minimalna Rentowność”). Weryfikacja osiągnięcia kwoty Minimalnej Rentowności obejmuje kalkulację kosztów prowadzenia działalności B. w danym miesiącu, sumy przychodu z całkowitej sprzedaży posiłków i napojów zaewidencjonowanych przez B. w danym miesiącu oraz każdego innego ewentualnego wynagrodzenia otrzymanego przez B. w danym miesiącu (np. obsługi cateringowej spotkań zgodnie z uprzednio ustalonym przez Spółkę i B. zakresem).
W przypadku nieosiągnięcia przez B. w danym miesiącu Minimalnej Rentowności Spółka zobowiązuje się pokryć różnicę pomiędzy kwotą Minimalnej Rentowności a wynikiem finansowym osiągniętym przez B. w danym miesiącu, rozumianym jako faktycznie osiągnięty przychód z całkowitej sprzedaży posiłków i napojów zaewidencjonowany przez B. w danym miesiącu oraz każdego innego ewentualnego wynagrodzenia otrzymanego przez B. w danym miesiącu, który to przychód zostanie pomniejszony o koszty prowadzenia działalności poniesione w tym miesiącu przez B. (dalej: „Wynagrodzenie B.”). Wynagrodzenie B. jest każdorazowo płatne przez Spółkę na podstawie faktury VAT wystawionej przez B. ze środków obrotowych Spółki i nie jest w jakikolwiek sposób zwracane Spółce.
B. na każde żądanie Spółki dołączy do przedstawionej faktury VAT stosowne dokumenty, np. faktury VAT, czy wyciągi bankowe potwierdzające uzyskanie przez B. zadeklarowanego w danym miesiącu przychodu oraz koszty prowadzenia działalności. W przypadku niedoręczenia przez B. stosownej dokumentacji bądź powzięcia przez Spółkę uzasadnionych wątpliwości co do poprawności lub prawdziwości przedstawionych dokumentów, Spółka może odmówić płatności faktury VAT do momentu wyjaśnienia wskazanych wątpliwości.
W sytuacji, w której w danym miesiącu Minimalna Rentowność będzie wyższa bądź równa wartości określonej w Umowie, pomiędzy B., a Spółką nie dochodzi do rozliczenia, tj. Spółka nie ponosi wydatku w postaci Wynagrodzenia B.
Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
1.Wynagrodzenie B. związane jest z pozostawaniem B. w gotowości do wyświadczania usług na rzecz osób zatrudnionych przez Wnioskodawcę (oraz spółek powiązanych z Wnioskodawcą) jak i samego Wnioskodawcy. W ramach umowy wiążącej B. ze Spółką, Wnioskodawca nabywa szereg usług cateringowych od B., związanych z zaopatrzeniem cateringowym spotkań organizowanych przez Wnioskodawcę - wewnętrznych oraz zewnętrznych z kontrahentami.
2.Spółka wskazała, iż obecność B. w siedzibie Wnioskodawcy służy zapewnieniu osobom zatrudnionym w Spółce (oraz w spółkach powiązanych z Wnioskodawcą) miejsca, w którym będą one mogły nabyć posiłki. Jednocześnie Spółka nabywa od B. usługi cateringowe związane z zaopatrzeniem spotkań biznesowych Wnioskodawcy m.in. w różnego rodzaju przekąski. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja (...), która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce standardowej. Jednocześnie Spółka posiada nieruchomości, które wynajmuje innym podmiotom w ramach usług najmu. Dodatkowo, jak Spółka wskazała już w stanie faktycznym, Wnioskodawca wynajmuje powierzchnie B., za co Spółka pobiera stosowną opłatę od B. Powyższe prowadzić może do tezy, iż Spółka wykorzystuje nabywane od B. usługi, w tym w ramach Wynagrodzenia B., w celach związanych pośrednio z czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez Spółkę.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy zgodnie, z którym Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury otrzymanej od B., obciążającej Spółkę ewentualnym Wynagrodzeniem B.?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT wynikającego z otrzymanej faktury od B., obciążającej Spółkę ewentualnym Wynagrodzeniem B.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Jednakże ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością przedsiębiorstwa, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.
Z pośrednim związkiem dokonanych zakupów z działalnością podatnika mamy zatem do czynienia wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez przedsiębiorstwo sprzedaży.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
I tak, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a)(uchylona),
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę obejmuje przede wszystkim produkcję (...).
W związku z zapotrzebowaniem zespołów pracujących (...) Spółka zawarła umowę z profesjonalnym podmiotem prowadzącym B., w celu zapewnienia ciepłych posiłków w ciągu dnia dla swoich pracowników bądź kontrahentów przebywających w siedzibie Spółki.
Na skutek decyzji Spółki o przejściu na hybrydowy model pracy, obroty B. znacząco spadły, w związku z czym Spółka i operator stołówki w ramach Umowy wprowadzili Mechanizm Rentowności, który ma zagwarantować B. utrzymanie określonego poziomu rentowności w miesiącach, w których wartość sprzedanych usług byłaby niższa niż koszty prowadzenia działalności. Dla Spółki utrzymanie operatora w siedzibie jest o tyle ważne, że w przypadku utraty B. pracownicy Wnioskodawcy zostaliby pozbawieni możliwości nabycia ciepłych posiłków na terenie siedziby, co z kolei przełożyłoby się na spadek efektywności pracy pracowników oraz zmniejszyłoby atrakcyjność Wnioskodawcy jako pracodawcy.
Mając na uwadze powyższe okoliczności sprawy oraz wątpliwości Wnioskodawcy odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury VAT otrzymanej od B. obciążającej go ewentualną opłatą w ramach Mechanizmu Rentowności w danym miesiącu należy rozstrzygnąć, czy świadczona przez B. czynność udokumentowana fakturą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy ma ona związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.
Odnosząc się do powyższego podkreślić jeszcze raz należy, że pojęcie świadczenia usług w podatku od towarów i usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się podatnika - niebędące dostawą towarów - na rzecz innego podmiotu. Z kolei aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Tak więc, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, że wypłacana przez Wnioskodawcę na rzecz B. kwota z tytułu nieosiągnięcia przez B. rentowności stanowi wynagrodzenie w zamian za jego określone zachowanie, (tj. pozostawanie w gotowości do świadczenia usług cateringowych na rzecz pracowników Wnioskodawcy), na podstawie ustalonego stosunku prawnego jakim jest zawarta pomiędzy stronami umowa. Spełniona zatem została przesłanka istnienia związku pomiędzy zapłatą, a otrzymaniem świadczenia wzajemnego, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że wypłata tej kwoty podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem wypłacana przez Wnioskodawcę na rzecz B. kwota za pozostawanie w gotowości do świadczenia usług w postaci Mechanizmu Rentowności, stanowi wynagrodzenie za świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji Operator będzie zobowiązany do udokumentowania otrzymanego wynagrodzenia fakturą VAT.
W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Przy czym, na podstawie art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%: stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
W art. 41 ust. 13 ustawy wskazano, że do towarów i usług będących przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienionych w Nomenklaturze scalonej (CN) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, stosuje się stawkę podatku w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w przepisach ustawy lub przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie określono inną stawkę.
Odnosząc się zatem do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez B. dokumentującej wykonanie ww. usługi należy jeszcze raz podkreślić, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
W analizowanej sprawie Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej Wynagrodzenie B. w danym miesiącu, gdyż jest ona związana z prowadzoną działalnością opodatkowaną w postaci wynajmu pomieszczeń na stołówkę zakładową. Zauważyć bowiem należy, że opłata ta ma zagwarantować B. określony poziom rentowności, od czego uzależnione było podpisanie umowy na prowadzenie stołówki zakładowej, a tym samym oddanie w najem wybudowanej i wyposażonej przez Wnioskodawcę powierzchni przeznaczonej pod stołówkę, z tytułu czego B. obciążana jest stosowną kwotą czynszu. Tym samym ewentualne uiszczenie opłaty za zbyt niską sprzedaż w danym miesiącu w ramach Mechanizmu Rentowności ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że zachodzi tutaj także pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, w postaci zapewnienia możliwości nabycia przez pracowników i kontrahentów (i ich pracowników) a także pracowników spółek powiązanych z Wnioskodawcą, ciepłych posiłków na terenie siedziby Spółki. Brak możliwości nabycia ciepłych posiłków mógłby wiązać się ze spadkiem efektywności pracy pracowników oraz zmniejszyłby atrakcyjność Wnioskodawcy jako potencjalnego pracodawcy, w branży w której panuje wysoka konkurencyjność po stronie pracodawców, aby utrzymać utalentowany zespół.
Ponadto w analizowanej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy art. 88 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 3a pkt 2 ustawy. Bowiem nabywana przez Wnioskodawcę od B. usługa (pozostawania B. w gotowości do świadczenia usług cateringowych na rzecz pracowników Wnioskodawcy) nie stanowi usługi gastronomicznej. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz z przepisów wykonawczych do tej ustawy nie wynika też aby przedmiotowa usługa korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.
W podobnym tonie wypowiedział się także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2020 r. o sygn. 0112‑KDIL1‑3.4012.239.2020.1.TK w tożsamym stanie faktycznym, gdzie Dyrektor wskazał, iż „[...]Odnosząc się zatem do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez Operatora dokumentującej wykonanie ww. usługi należy jeszcze raz podkreślić, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
W analizowanej sprawie Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej opłatę za ewentualną zbyt niską sprzedaż Zestawów Obiadowych w danym miesiącu, gdyż jest ona związana z prowadzoną działalnością opodatkowaną w postaci wynajmu pomieszczeń na stołówkę zakładową. Zauważyć bowiem należy, że opłata ta ma zagwarantować dla Operatora Gastronomicznego określony poziom rentowności, od czego uzależnione było podpisanie umowy na prowadzenie stołówki zakładowej, a tym samym oddanie w najem na okres nie krótszy niż 3 lata wybudowanego i wyposażonego przez Wnioskodawcę obiektu stołówki, z tytułu czego Operator Gastronomiczny obciążany jest stosowną kwotą czynszu miesięcznego. Tym samym ewentualne uiszczenie opłaty za zbyt niską sprzedaż Zestawów Obiadowych w danym miesiącu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.
Ponadto w analizowanej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy art. 88 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 3a pkt 2 ustawy. Bowiem nabywana przez Wnioskodawcę od Operatora usługa (pozostawania Operatora w gotowości do świadczenia usług gastronomicznych na rzecz pracowników Wnioskodawcy) nie stanowi usługi gastronomicznej. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz z przepisów wykonawczych do tej ustawy nie wynika też aby przedmiotowa usługa korzystała ze zwolnienia od podatku VAT”.
Reasumując, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy (Spółce) będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez B. faktury VAT obciążającej go ewentualną opłatą z tytułu Mechanizmu Rentowności (Wynagrodzenie B.), gdyż zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku VAT - poniesiony wydatek będzie miał związek z działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570) – zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczające jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, jest/będzie wykonywanie czynności opodatkowanych.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Przepis ten stwierdza, że wykorzystywanie własności dóbr materialnych lub niematerialnych do celów zarobkowych w sposób ciągły, należy w szczególności uznać za działalność gospodarczą.
W celu stwierdzenia, czy będzie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, należy określić czy czynności, w związku z którymi dokonywane są zakupy towarów i usług, są wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Jednakże ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążąc się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością przedsiębiorstwa, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.
Z pośrednim związkiem dokonanych zakupów z działalnością podatnika mamy zatem do czynienia wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez przedsiębiorstwo sprzedaży.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
I tak, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a)(uchylona),
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Art. 8 ust. 2a ustawy:
W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy. Muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Przy czym oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Stanowisko takie potwierdza również orzecznictwo TSUE. I tak, w sprawie o sygn. C-16/93 pomiędzy R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (Holandia) TSUE stwierdził, że: „świadczenie usług realizowane jest za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 2 (1) VI Dyrektywy i stąd podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.
Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane.
Pojęcie świadczenia usług w podatku od towarów i usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się podatnika – niebędące dostawą towarów – na rzecz innego podmiotu.
Podkreślenia wymaga, że na gruncie podatku od towarów i usług dana czynność może być albo odpłatna albo nieodpłatna. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna. Nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika, ewentualnie kreuje dla podatnika zysk. Także czynności wykonane „po kosztach” ich świadczenia, bądź poniżej tych kosztów, są czynnościami odpłatnymi, o ile tylko pobrano za nie wynagrodzenie.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Związek pomiędzy otrzymywaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez Państwa obejmuje przede wszystkim produkcję i aktywność związaną (...).
W związku z zapotrzebowaniem zespołów pracujących nad produkcją (...) zawarli Państwo umowę z profesjonalnym podmiotem prowadzącym B., w celu zapewnienia ciepłych posiłków w ciągu dnia dla swoich pracowników bądź kontrahentów przebywających w siedzibie Spółki. Na skutek Państwa decyzji o przejściu na hybrydowy model pracy, obroty B. znacząco spadły, w związku z czym Państwo i B. w ramach Umowy wprowadzili Mechanizm Rentowności, który ma zagwarantować B. utrzymanie określonego poziomu rentowności w miesiącach, w których wartość sprzedanych usług byłaby niższa niż koszty prowadzenia działalności.
Wynagrodzenie B. związane jest z pozostawaniem B. w gotowości do wyświadczania usług na rzecz zatrudnionych przez Państwa osób (oraz spółek powiązanych z Państwem).
W ramach umowy zawartej z B. nabywają Państwo szereg usług cateringowych od B., związanych z zaopatrzeniem cateringowym spotkań organizowanych przez Państwa - wewnętrznych oraz zewnętrznych z kontrahentami.
Dla Spółki utrzymanie operatora w siedzibie jest o tyle ważne, że w przypadku utraty B. Państwa pracownicy zostaliby pozbawieni możliwości nabycia ciepłych posiłków na terenie siedziby.
Jednocześnie posiadają Państwo nieruchomości, które wynajmują innym podmiotom w ramach usług najmu. Wynajmują Państwo powierzchnie B., za co pobierają stosowną opłatę od B.
Państwa wątpliwości, dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury otrzymanej od B., obciążającej Spółkę ewentualnym Wynagrodzeniem B.
Mając na uwadze powyższe okoliczności sprawy oraz Państwa wątpliwości odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury otrzymanej od B., która związana jest z wynagrodzeniem B. za pozostawanie w gotowości do świadczenia usług na rzecz zatrudniony pracowników oraz Spółek powiązanych i zakłada osiągnięcie przez B. minimalnego poziomu rentowności, należy rozstrzygnąć, czy czynność ta udokumentowana fakturą podlega opodatkowaniu oraz czy ma ona związek z Państwa opodatkowaną działalnością gospodarczą.
Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy i odnosząc je do okoliczności sprawy należy uznać, że wypłacana przez Państwa kwota na rzecz B. stanowi wynagrodzenie w zamian za określone zachowanie, (tj. pozostawanie w gotowości do świadczenia usług), na podstawie ustalonego stosunku prawnego jakim jest zawarta pomiędzy stronami umowa. Spełniona zatem została przesłanka istnienia związku pomiędzy zapłatą, a otrzymaniem świadczenia wzajemnego, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że usługa B. (tj. pozostawanie w gotowości do świadczenia usług) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem wypłacana przez Państwa na rzecz B. kwota za pozostawanie w gotowości do świadczenia usług, stanowi wynagrodzenie za świadczenie przez B. usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji, B. jest zobowiązana do udokumentowania otrzymanego wynagrodzenia fakturą.
Odnosząc się zatem do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez B. dokumentującej czynność pozostawania w gotowości do świadczenia usług należy jeszcze raz podkreślić, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W analizowanej sprawie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej opłatę za osiągnięcie minimalnego poziomu rentowności w danym miesiącu oraz pozostawanie w gotowości do świadczenia usług, gdyż jest ona związana z prowadzoną działalnością opodatkowaną w postaci wynajmu pomieszczeń na stołówkę zakładową. Zauważyć bowiem należy, że opłata ta ma zagwarantować B. określony poziom rentowności, od czego uzależnione jest prowadzenie przez B. stołówki zakładowej, a tym samym oddanie jej w najem powierzchni, na której będzie świadczyła usługi w ramach stołówki. B. obciążana jest za najem powierzchni. Ponadto, fakturowane przez B. usługi mają pośrednio związek z Państwa podstawową sprzedażą opodatkowaną, ponieważ usługi B. pomagają w organizowaniu przez Państwa spotkań biznesowych.
W konsekwencji, nabywane od B. usługi związane są z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi.
Ponadto, w analizowanej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy art. 88 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 3a pkt 2 ustawy. Nabywana przez Państwa od B. usługa (pozostawania w gotowości do świadczenia usług) nie stanowi usługi gastronomicznej. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz z przepisów wykonawczych do tej ustawy nie wynika też aby przedmiotowa usługa pozostawania w gotowości do świadczenia usług korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.
Należy zatem stwierdzić, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez B. faktury obciążającej Państwa opłatą za zbyt niską rentowność w danym miesiącu i pozostawanie w gotowości do świadczenia usług, gdyż zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku VAT – poniesiony wydatek będzie miał związek z działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.
Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy podkreślić, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right