Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.64.2023.3.ASZ

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową IP BOX.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami złożonymi 3 lipca 2023 r., 10 lipca 2023 r. oraz 17 sierpnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nr NIP .... W dniu .... 2023 r. nawiązał Pan współpracę z Przedsiębiorstwem .... Sp. z o.o. z siedzibą w ..... Na jej rzecz Pana firma świadczy usługi z zakresu: analizy, konfiguracji i produkcji oprogramowania. W związku z powyższym składa Pan wniosek o indywidualną interpretację podatkową w związku z art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku odpowiadając na następujące pytania wskazał Pan, że:

a)Jakiego okresu (lat podatkowych) dotyczy przedmiotowy wniosek?

Wniosek dotyczy okresu od …. 2023 r. na czas nieokreślony.

b)Jaką formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej Pan przyjął (zasady ogólne, podatek liniowy)?

Podatek jest płacony w formie liniowej.

W okresie którego dotyczy przedmiotowy wniosek:

c)Czy jest Pan polskim rezydentem podatkowym, tj. czyposiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak, jest Pan polskim rezydentem podatkowym.

d)Czy prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia ewentualnie rozwijania „programów komputerowych” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak, prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

e)Czy w ramach prowadzonej działalności tworzy Pan programy komputerowe czy również je rozwija bądź modyfikuje/ulepsza?

W ramach prowadzonej działalności może Pan określić swoją pracę jako kompleksową, co znaczy, że może to być zarówno projektowanie złożonych systemów od podstaw (rozpoczynając od analizy potrzeb i zaprojektowania architektury produktu, porównał Pan to pracy architekta przy budowie domu), jak i bieżąca obsługa i ulepszanie (porównał Pan to do zrobienia remontu w domu).

f)Jakie konkretnie programy komputerowe Pan stworzył w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej? Proszę to dokładnie opisać.

Opisał Pan ostatnie miesiące dla jednego z kontrahentów, mianowicie ubezpieczenia …. Korporacja posiada wiele mniejszych spółek (ubezpieczenia), takich jak …., …., etc. Chcąc ujednolicić system i komunikację między poszczególnymi spółkami, obecnie tworzy Pan olbrzymi projekt «…», który ma na celu stworzyć nowe możliwości dla ubezpieczycieli i zrobić małą rewolucję na rynku ubezpieczeniowym. Osobiście jest Pan odpowiedzialny za stworzenie jednego z …. (centrum komunikacyjne), projektował go Pan od zera, używając najnowszych rozwiązań z zakresu programowania, typu …, a użyte przez Pana rozwiązania (algorytmy, struktury danych, nietypowe szablony projektowe) mają charakter unikalny, gdyż …. powinien mieć indywidualne rozwiązania, zważając na zapotrzebowania komunikacji z …, czy …. Pana praca nie jest widoczna dla zwykłego Kowalskiego, to jest ….

g)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan Oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, charakterze unikatowym)? Jeżeli tak, to w czym przejawia się twórczy charakter?

Rozszerzając odpowiedź z punktu f), dodał Pan, iż praca posiada charakter kreatywny, nowatorski i oryginalny. Oparta jest na założeniu o charakterze unikatowym. Podał Pan kolejny przykład kreatywności i unikalności swojej pracy dla …. (ubezpieczenia). Jeszcze niedawno, wyliczenie składki OC, wiązało się z udostępnianiem wszystkich danych i czekaniem na odpowiedź (e-mail, czy call) od firmy ubezpieczeniowej. Odpowiedzialny był Pan za stworzenie komunikacji pomiędzy serwisami .. i …, co umożliwia klientom obliczenie składki OC, wprowadzając tylko …. i …... Zachęca Pan do skorzystania w razie potrzeby ….

h)Czy działalność, którą Pan prowadzi, jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Tak.

i)Należy opisać jakiego rodzaju zasoby wiedzy wykorzystuje Pan w przedmiotowej działalności?

W swojej pracy używa Pan zarówno podstawowych zasobów i narzędzi (…), jak i bardziej złożonych, związanych ze światem ubezpieczeń (….

j)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan Oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności?

Tak. Jest Pan mocno związany ze światem ubezpieczeń, gdzie dominuje system …, a programuje w języku …. ….jest bardzo niszowym, nietypowym językiem i rzadko wykorzystywanym. To powoduje, iż nie można kopiować już istniejące rozwiązania, zawsze trzeba mieć inne podejście, wymyślać samemu, to jest prawdziwa twórcza praca.

k)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan Oprogramowanie doprowadziła/doprowadzi do zaprojektowania i stworzenia nowego, zmienionego lub ulepszonego: produktu, procesu albo usługi? Jeśli tak, należy wskazać i opisać konkretny produkt, proces bądź usługę?

Pana praca nie jest widoczna dla zwykłego Kowalskiego, to jest …. związany z systemem ….. Można to porównać do samochodu (to jak pracuje silnik nie jest ważne dla kierowcy i nie jest widoczne). Podał Pan przykład wymieniony w punkcie g). Rzadko jest tak, że może Pan pokazać wyniki swojej pracy, lecz tym razem przykład z kalkulatorem OC jest odpowiedni. To co jest pod spodem, pod «maską», to właśnie unikatowość, w żadnych firmach nie było jeszcze takiego rozwiązania, …. pierwszy. Jeszcze niedawno, wyliczenie składki OC, wiązało się z udostępniam wszystkich danych i czekaniem na odpowiedź (e-mail, czy call) od firmy ubezpieczeniowej. Odpowiedzialny był Pan za stworzenie komunikacji pomiędzy serwisami … i … co umożliwia klientom obliczenie składki OC, wprowadzając tylko …. i ….. Zachęca Pan do skorzystania w razie potrzeby …

l)Czy w stosunku do dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, to w czym przejawia się ta innowacyjność?

Innowacyjność przejawia się, iż ten kalkulator OC pozwala na uzbieranie informacji i wyliczenie składki OC, podając tylko …. i …., do niedawno tego nie było.

m)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan Oprogramowanie obejmuje rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?

Tak, gdyż zaprojektowany system zawsze potrzebuje uwagi, testowania, poprawiania błędów i dowiezienie nowych …..

n)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan Oprogramowanie obejmuje prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace.

Tworzenie oprogramowania wykorzystując …. i … obejmuje prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Samodzielne próbowanie nowych rozwiązań i pomysłów jest dla Pana ważnym elementem pracy, gdyż jak wyżej wspominał Pan, ….jest bardzo niszowy, nie jest łatwo znalezienie nawet prostych odpowiedzi, nie mówiąc o trudniejszych rozwiązaniach, dopóki sam Pan nie sprawdzi- nie ma pewności.

o)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan Oprogramowanie obejmuje prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace i wskazać do zdobycia jakiego rodzaju nowej wiedzy i/lub umiejętności prace te prowadzą.

Tak. Znowu wraca Pan do niszowości rynku ubezpieczeń, a mianowicie … i …, do wykorzystania których musi Pan ciągle się dokształcać, próbować nowych kreatywnych rozwiązań oraz myśleć nieszablonowo, gdyż nie znajdzie 2 takich samych …. Dodaje Pan też wspominany kalkulator OC.

p)Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

· zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

· nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

· nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów?

Tak, zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem. …i … i rozwiązania dla różnych firm, wymagają takiego właśnie podejścia.

q)Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania) zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”?

Tak.

r)Czy w związku zarówno z tworzeniem, jak i z ulepszaniem/rozwijaniem oprogramowania, osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. dochód jest osiągany:

·z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co oznacza, że przenosi Pan prawa własności do „Oprogramowania”, a wartość tego prawa została określona w umowie lub na fakturze,

·z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, co oznacza, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej jest wykorzystywane przez Pana w produkcji produktów lub w świadczeniu usług, nie dotyczy to natomiast świadczenia usług, w wyniku których powstaje kwalifikowane prawo własności intelektualnej, którego prawa własności są następnie przenoszone na rzecz Spółki?

Tak, ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co oznacza, że przenosi Pan prawa własności do „Oprogramowania”, a wartość tego prawa została określona w umowie lub na fakturze.

s)Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich?

Tak.

t)Czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Spółkę?

Czasem przyjeżdża Pan do biura kontrahentów, lecz zwykle pracuje w domu lub w innych miejscach. A propos kierownictwa, to są to raczej polecenia i wytyczne do wymagań biznesowych.

u)Czy wykonując te usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Tak, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

v)W jaki sposób umowa ze Spółką reguluje kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Spółkę praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa),

·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać, jakich)?

Wynagrodzenie jest wypłacane zgodnie z przesłaną umową spółki.

w)Czy faktury, które Pan wystawia na rzecz Spółki, wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Spółkę? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Wystawiane przez Pana faktury nie rozdzielają tego typu płatności.

x)W jaki sposób umowa ze Spółką reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Spółkę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Spółkę? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Spółka? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Proces ten przebiega zgodnie z zapisami przesłanej umowy.

y)Czy prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

·czy w prowadzonej na bieżąco odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, wyodrębniał Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

·prowadził Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

·wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

·od kiedy ją Pan prowadzi? W szczególności, czy prowadzi ją Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak, prowadzi Pan odrębną ewidencję dotyczącą przychodów i kosztów praw własności intelektualnej zgodnie z art. 30cb ust. 2. Ustawy o PIT. Jest ona prowadzona od dnia uzyskania pierwszych kosztów.

z)Czy Pana działania polegające na tworzeniu/rozwijaniu/ulepszaniu/modyfikowaniu oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Tak, Pana działania mają na celu wprowadzenie poprawek i ulepszenie funkcjonowania programów służących do obliczania wartości ubezpieczeń.

W kolejnym uzupełnieniu wniosku odpowiadając na następujące pytania wskazał Pan, że:

1)Jakie konkretnie programy komputerowe tworzy Pan, modyfikuje, ulepsza bądź rozwija Pan, w okresie, którego dotyczy wniosek, w oparciu o zlecone przez Kontrahenta prace programistyczne, w stosunku do których przeniósł Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz Kontrahenta (należy przedstawić szczegółowy ich opis – konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje) oraz na czym polega ich innowacyjność? Proszę zawrzeć te informacje zarówno w odniesieniu do programów wskazanych we wniosku, jak również tych, które wskaże Pan w uzupełnieniu.

We wniosku wskazał Pan jedynie przykład wytwarzanych programów komputerowych i ich części.

W okresie, którego dotyczy wniosek, zajmował się Pan głównie pracą nad systemami ubezpieczeniowymi stworzonymi na platformie … Pana główne zadania polegały na tworzeniu, modyfikacji, ulepszaniu i rozwijaniu tych systemów, aby spełniały one konkretne potrzeby i wymagania biznesowe Pana firmy i Pana klientów.

A.…. :

Przeznaczenie: Automatyzuje i upraszcza procesy związane z tworzeniem, modyfikowaniem i zarządzaniem polisami ubezpieczeniowymi.

Funkcje: Możliwość tworzenia i modyfikowania polis, zarządzania ryzykiem, kalkulacji składek, integracji z innymi systemami, itp.

Innowacyjność: Wprowadził Pan rozwiązania umożliwiające lepszą integrację z zewnętrznymi systemami, a także optymalizację procesów biznesowych w ramach systemu.

B.…:

Przeznaczenie: Umożliwia efektywne zarządzanie roszczeniami od momentu zgłoszenia do finalnej wypłaty.

Funkcje: Automatyczna analiza roszczeń, monitorowanie postępu, komunikacja z klientami, integracja z dostawcami usług, itp.

Innowacyjność: Rozwijał Pan moduły umożliwiające automatyczną analizę zgłoszeń i przyspieszenie procesu weryfikacji.

C.…:

Przeznaczenie: Automatyzacja procesów związanych z fakturami i płatnościami.

Funkcje: Tworzenie i wysyłanie faktur, zarządzanie płatnościami, monitorowanie sald klientów, integracja z bankami, agregatorami…...

Innowacyjność: Wdrożył Pan rozwiązania umożliwiające lepsze zarządzanie cyklem życia faktury, co przyspieszyło procesy rozliczeniowe.

Wszystkie te programy zostały stworzone i dostosowane do specyfiki rynku polskiego, co czyni je unikatowymi na naszym rynku. Dodatkowo, wprowadził Pan szereg innowacji, które znacznie poprawiły efektywność pracy Pana pracowników i zwiększyły satysfakcję Pana klientów.

2)Czy prowadzone przez Pana prace obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?

Tak, prowadzone przez Pana prace dotyczą głównie połączenia, kształtowania oraz wykorzystywania najnowszej dostępnej wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych. Działania te służą tworzeniu, projektowaniu i wdrażaniu zmienionych, ulepszonych oraz nowych produktów na platformie …, przede wszystkim unikatowo dostosowanych do wymagań i specyfiki rynku ubezpieczeniowego w Polsce.

3)W związku ze wskazaniem we wniosku, że Pana prace są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do wytworzenia nowych zastosowań proszę wyjaśnić:

a.czy Pana działalność w ramach której tworzy/ulepsza/rozwija/modyfikuje Pan programy komputerowe podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia? Proszę opisać na czym polega systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana działań w zakresie opisanych we wniosku czynności?

Pana praca jako developera na platformie … w … jest podejmowana w sposób systematyczny i metodyczny. Każdy projekt jest planowany z góry, z dokładnym harmonogramem prac, podzielonym na etapy. Ustala Pan konkretne cele, które mają zostać osiągnięte na każdym etapie.

b.jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie „programów komputerowych” oraz jakie posiadał Pan źródła finansowania?

Pana głównym celem jest dostosowywanie i rozwijanie systemu … tak, aby spełniał specyficzne potrzeby firmy …. oraz klientów. Źródła finansowania pochodzą zarówno z budżetu przewidzianego na rozwój IT w firmie …, jak i Pana prywatnych, wykupienia kursów na …..

c.jakie w związku z tym zostały opracowane harmonogramy i w jakim stopniu zostały zrealizowane w stosunku do poszczególnych programów komputerowych?

Dla każdego projektu przygotowywany jest szczegółowy harmonogram, lecz czasem zdarza się «pożar», gdzie musi Pan działać szybko, instynktownie rozwiązywać problemy IT. Harmonogramy są regularnie monitorowane i aktualizowane w zależności od postępów prac.

4)W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/ modyfikuje Pan „programy komputerowe” proszę wyjaśnić:

a.jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „programu komputerowego”?

Przed rozpoczęciem prac nad danym projektem, posiadał Pan rozległą wiedzę w zakresie technologii … oraz platformy …, zdobytą podczas wcześniejszych realizacji oraz szkoleń branżowych (….).

b.jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich technologii powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone/rozwijane/ulepszane/modyfikowane programy komputerowe od już istniejących?

Wykorzystuje Pan i rozwija wiedzę z zakresu programowania w języku …., integracji systemowej oraz architektury systemów ubezpieczeniowych. W oparciu o te umiejętności, tworzy Pan innowacyjne rozwiązania, które ulepszają istniejące funkcje lub wprowadzają zupełnie nowe funkcjonalności.

c.jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnych „programów komputerowych” (jaka wiedza została wykorzystana)?

Przed rozpoczęciem każdego projektu dokładnie analizuje Pan dostępną wiedzę, wybierając tę, która jest najbardziej przydatna dla danego projektu. Wykorzystuje Pan głównie wiedzę zdobytą podczas wcześniejszych realizacji oraz szkoleń specjalistycznych.

d.na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są te produkty, usługi, procesy?

Pana rozwiązania bazują na zaawansowanych technikach programistycznych dostosowanych do platformy …, technologiach integracyjnych oraz nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych

e.co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanych projektów?

Efektem Pana działań jest zaawansowany system zarządzania ubezpieczeniami, który oferuje nowoczesne funkcje, zwiększa efektywność pracy użytkowników oraz poprawia jakość obsługi klienta.

5)Jak na gruncie umowy z Kontrahentem wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego efektu Pana pracy, a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?

Momentem rozliczeniowym jest ostatni dzień każdego miesiąca, w którym obowiązuje umowa zawarta z Zleceniodawcą. Wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie zrealizowanej w danym miesiącu części zlecenia.

6)Czy przeniesienie każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego (lub jego części) następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Tak, prawa autorskie są przenoszone zgodnie z przepisami ustawy o prawach autorskich zawartych w art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

7)Czy nabywał Pan wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów?

Nie nabywałem wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów.

8)W jaki sposób umowy z poszczególnymi Kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

a.wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

b.także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich);

c.jeżeli otrzymuje Pan wynagrodzenie zarówno z tytułu „przenoszenia” na Kontrahenta ww. praw, jak i innych czynności i jest to „wynagrodzenie łączne”, czy w łącznym wynagrodzeniu są wyodrębnione należności z poszczególnych tytułów (np. „przeniesienia” majątkowych praw autorskich do efektów Pana pracy);

d.jeżeli jest to wynagrodzenie jednorodne i niepodzielne, wyłącznie z tytułu świadczonej usługi na rzecz Kontrahenta, w której zawarta jest również cena (niewyodrębniona) za przeniesienie przez Pana prawa autorskiego do „Oprogramowania” – to czy w takim przypadku do ustalenia dochodów z kwalifikowanych IP stosuje Pan (obligatoryjnie) odpowiednio przepisy art. 23o i art. 23p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Ma Pan zawartą umowę z jednym kontrahentem. Otrzymuje łączne wynagrodzenie, które nie dzieli się na część z tytułu przeniesienia praw własności programów oraz z tytułu innych czynności.

9)Czy i w jaki sposób oblicza Pani tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Wskaźnik oblicza Pan według poniższego wzoru: (a+b)*1,3 / (a+b+c+d) = wartość gdzie: a – to koszty poniesione na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP, dla którego liczony jest nexus

b – koszty poniesione na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, dla którego liczony jest nexus, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego

c – koszty poniesione na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, dla którego liczony jest nexus, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego

• w tym miejscu warto wskazać, że przedsiębiorca nie musi samodzielnie prowadzić działalności badawczo-rozwojowej. Może nabyć wyniki takich prac od podmiotów, którym je zlecił; powiązanych lub niepowiązanych pamiętając, aby poszczególne wydatki umieścić w odpowiednim miejscu we współczynniku nexus, w literze b lub c.

d – koszty poniesione na nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP, dla którego liczony jest nexus. • przepisy Ip Box nie wymagają, aby przedsiębiorca samodzielnie wytworzył kwalifikowane IP, może je nabyć od innego podmiotu w celu dalszej komercjalizacji. Takich właśnie sytuacji dotyczy litera d. 1,3 – wartość stała.

10)Czy Zleceniodawca, o których mowa we wniosku, jest podmiotem polskim, czy zagranicznym (z jakiego kraju?)? Jeśli Zleceniodawca jest podmiotem zagranicznym, to czy usługi dla tego podmiotu są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę? Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?

Zleceniodawca jest podmiotem polskiego prawa podatkowego, zarejestrowanym w Polsce. Usługi wskazane w umowie o współpracy są w całości wykonywane na terytorium Polski.

Pytanie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Czy ma Pan możliwość zastosowania stawki 5% opodatkowania dochodu z tytułu świadczonych usług tworzenia oprogramowania, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku)

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym stwierdza Pan, że ma prawo do skorzystania z zawartej w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym w ramach zastosowania 5% stawki opodatkowania od dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczonych usług tworzenia oprogramowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu stanu faktycznego:

-prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której, wytwarza, rozwija i ulepsza Pan oprogramowanie;

-prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia/rozwijania/ulepszania oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-efekty Pana prac stanowią odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

-przenosi Pan prawa własności do programów komputerowych na nabywcę, za co otrzymuje wynagrodzenie;

-uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ww. ustawy;

-prowadzi Pan na bieżąco, tj. od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychdodatkową ewidencję w rozumieniu i na podstawie art. 30cb tej ustawy, która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Tym samym może Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poczynając od 2023 r. (tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 1-2 tej ustawy) i za lata kolejne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Tym samym w niniejszej interpretacji nie oceniono kwalifikacji Pana aktywności do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kwalifikacji osiąganych przez Pana dochodów do tytułów wskazanych w art. 30ca ust. 7 pkt 1-4 ww. ustawy. Powyższe przyjęto bowiem – za wskazanym przez Pana opisem sprawy dokonanym we wniosku – jako tło faktyczne sprawy, tj. opis stanu faktycznego stanowiący podstawę dla rozstrzygnięcia, niepodlegający ocenie w trybie interpretacji indywidualnej.

Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenia przyszłe będą się różnić od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

·zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 259, ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00