Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-04-13

Bezpieczna optymalizacja podatkowa

Wstęp

Istotnym elementem prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest strategia podatkowa, to, jakie podatki i w jakiej wysokości przedsiębiorca płaci, oraz czy jest to optymalne, biorąc pod uwagę zarówno przedmiot jego działalności, jak i aktualnie obowiązujące przepisy podatkowe. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości prowadzonej działalności gospodarczej, zastanawia się, co zrobić, aby w sposób legalny obniżyć obciążenia podatkowe, a tym samym poprawić płynność finansową firmy i zwiększyć oszczędności, jakie jest w stanie wygenerować.

Obciążenia podatkowe są nieuniknione, a płacenie podatków obowiązkowe. W ślad za Benjaminem Franklinem można powiedzieć, że na tym świecie pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. O ile ze śmiercią nie wygra nikt, o tyle istnieją realne możliwości, aby w sposób legalny obniżyć obciążenia podatkowe, a tym samym zminimalizować ciężar prowadzonej działalności. I temu właśnie tematowi jest poświęcona niniejsza broszura podatkowa.

Oddajemy w Państwa ręce publikację, w której w sposób przystępny, posiłkując się wieloma przykładami z praktyki, przedstawiamy różnego rodzaju wskazówki oraz możliwości optymalizacji podatkowej. Biorąc pod uwagę praktyczny wymiar publikacji oraz fakt, że temat ten jest bardzo obszerny i kompleksowy, ograniczyliśmy się do przedstawienia najistotniejszych z punktu widzenia przedsiębiorcy sposobów optymalizacji, które mogą być stosowane w bieżącej działalności gospodarczej. Nie wskazujemy natomiast na możliwości jednorazowe, takie jak restrukturyzacja działalności, czy optymalizacje międzynarodowe, takie jak np. zmiana rezydencji podatkowej na inne państwo, przeniesienie części działalności do innej jurysdykcji, pobieranie należności poprzez pośredników mających siedziby w innych krajach, jako sposobów na optymalizację podatkową. Chcąc, aby publikacja była jak najbardziej aktualna, bazujemy na przepisach i alternatywach optymalizacji podatkowej, jakie dają nam obowiązujące przepisy. Sporo uwagi poświęcamy ulgom podatkowym, w tym także inwestycjom w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, wskazujemy na różne sposoby opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym także na podatek od przerzuconych dochodów, a zatem zagadnieniom, które w ostatnich latach pojawiły się w polskim porządku prawnym. Zwracamy także uwagę m.in. na sposoby amortyzacji, ceny transferowe – temat bardzo istotny w przypadku dokonywania transakcji między podmiotami powiązanymi. Przedstawiamy sposoby optymalizacji podatkowych w podatku VAT, PIT oraz w podatku od nieruchomości. Dla osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, porównujemy obciążenia podatkowe w zależności od wybranej formy opodatkowania. Z uwagi na fakt, że istotne jest dla nas bezpieczeństwo podatkowe Państwa działalności, wskazujemy, w jaki sposób, dokonując pewnych działań, należałoby się zabezpieczyć, aby uniknąć sporów z organami podatkowymi w przyszłości, a gdy już do nich dojdzie, jaką optymalną strategię przyjąć, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00