Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.542.2023.1.MR

Obowiązek poboru zryczałtowanego podatkowego podatku dochodowego przez Spółkę oraz moment powstania przychodu z tytułu wypłat udziału w zwrocie z Inwestycji na rzecz Inwestorów.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego:

jest prawidłowe w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego przez Spółkę;

jest nieprawidłowe w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wypłat udziału w zwrocie z Inwestycji na rzecz Inwestorów.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty udziału w zwrocie z Inwestycji na rzecz Inwestorów. Uzupełnili go Państwo pismem z 11 sierpnia 2023 r.

 Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A A. A. spółka komandytowo-akcyjna;

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: B. B. (ul. B. 7, (...) B.);

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: C.C. (ul. C 7, (...) C.).

Opis zdarzenia przyszłego

A. A. A. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a także jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka zamierza zawrzeć umowy pożyczek partycypacyjnych, których istotą będzie zapewnienie częściowego finansowania na potrzeby konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych Spółki (dalej: „Pożyczka partycypacyjna”). W ramach umów Pożyczki partycypacyjnej, Wnioskodawca otrzyma od osób fizycznych działających poza działalnością gospodarczą, podlegających na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: „Inwestorzy”), środki pieniężne (dalej: „Kwota pożyczki”) na sfinansowanie nabycia portfeli wierzytelności oraz na częściowe pokrycie wszelkich innych kosztów związanych z realizacją zakupu portfela wierzytelności oraz procesem egzekwowania należności z zakupionych wierzytelności (dalej: „Inwestycja”).

Z tytułu udzielonej Pożyczki partycypacyjnej, każdemu z Inwestorów przysługiwać będzie udział w zwrocie z Inwestycji. Zwrot z inwestycji obejmować będzie uzyskane przez Spółkę kwoty, w szczególności kwoty główne, odsetki lub jakiekolwiek inne kwoty faktycznie otrzymane przez Spółkę, tytułem spłaty lub zbycia nabytych w ramach Inwestycji wierzytelności, pomniejszone o koszty obsługi portfela wierzytelności, tj. koszty egzekucyjne, koszty sądowe oraz koszty obsługi portfela wierzytelności, przypadające na Inwestorów.

Udział w zwrocie z inwestycji będzie zdefiniowany u każdego z Inwestorów odrębnie.

Jednemu z Inwestorów będzie przysługiwał udział w zwrocie z Inwestycji, pomniejszony o koszty obsługi Portfeli wierzytelności, w wysokości 16,68% uzyskanej przez Spółkę kwoty zwrotu. Na koniec każdego miesiąca, po otrzymaniu zwrotu z inwestycji, Spółka będzie wypłacać Inwestorowi na rachunek bankowy część jego udziału w zwrocie z inwestycji (np. 10% kwoty zwrotu z Inwestycji), a pozostałą część (np. 6,68% kwoty zwrotu z Inwestycji) Spółka będzie reinwestowała w zakup kolejnych portfeli wierzytelności. Po zakończeniu reinwestowania w zakup Portfeli wierzytelności, Spółka będzie wypłacała Inwestorowi pozostałą część jego udziału w zwrocie z inwestycji.

Drugiemu z Inwestorów będzie przysługiwał udział w zwrocie z Inwestycji, pomniejszony o koszty obsługi Portfeli wierzytelności, w wysokości 20% uzyskanej przez Spółkę kwoty Zwrotu.

Udział w zwrocie z Inwestycji u drugiego Inwestora będzie w całości reinwestowany przez Spółkę w zakup kolejnych portfeli wierzytelności. Po zakończeniu reinwestowania w zakup Portfeli wierzytelności, Spółka będzie wypłacała Inwestorowi pozostałą część jego udziału w zwrocie z inwestycji.

Inwestorzy będą ponosili ryzyko ekonomiczne Inwestycji, w tym w szczególności ryzyko tego, że nie dojdzie do osiągnięcia zysku z Inwestycji, a zwrot Kwoty pożyczki nastąpić może w trudnej do określenia perspektywie czasowej (w częściach, sukcesywnie po uzyskaniu spłat/zbycia wierzytelności zakupionych ze środków pochodzących z Pożyczki partycypacyjnej). Inwestorom przysługiwać będzie również prawo do kontroli efektów prowadzonej Inwestycji.

Rozliczenie Spółki z Inwestorem z tytułu Kwoty Pożyczki nastąpi w części odpowiadającej proporcji wkładu Inwestora do całkowitego kosztu zakupu danego portfela wierzytelności. Inwestorzy zrzekną się roszczeń w stosunku do Spółki z tytułu zwrotu całości bądź części Kwoty Pożyczki w sytuacji, gdy uzyskana ze sprzedaży nabytego portfela wierzytelności cena sprzedaży nie pokryje pełnej wysokości Kwoty Pożyczki, jak również w sytuacji, gdy Spółka podejmie decyzję o umorzeniu należności wynikających z zakupionych portfeli wierzytelności.

W efekcie, o uzyskaniu wynagrodzenia przez Inwestora, będzie można mówić wtedy, gdy powstanie dodatnia różnica pomiędzy kwotą uzyskaną jako udział w zwrocie z Inwestycji, a Kwotą pożyczki przekazanej przez danego Inwestora (dalej: „Wynagrodzenie Inwestora”).

Pytanie

Czy Spółka jako płatnik zobowiązana będzie do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 10 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 w zw. z 42 ust. 1 Ustawy PIT, od kwot wypłacanych Inwestorom jako udział w zwrocie z inwestycji począwszy od momentu gdy kwoty wypłacane jako udział w zwrocie z inwestycji przekroczą Kwotę pożyczki, a więc dopiero z chwilą wypłaty Wynagrodzenia Inwestora?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, Spółka jako płatnik zobowiązana będzie do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 10 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 w zw. z 42 ust. 1 Ustawy PIT, od kwot wypłacanych Inwestorom jako udział w zwrocie z inwestycji począwszy od momentu gdy kwoty wypłacane jako udział w zwrocie z inwestycji przekroczą Kwotę pożyczki, a więc dopiero z chwilą wypłaty Wynagrodzenia Inwestora.

Pożyczka partycypacyjna nie została uregulowana w obowiązujących w Polsce przepisach prawa cywilnego. Podobnie, definicja pożyczki partycypacyjnej nie została wskazana w ustawie PIT.

Zgodnie z praktyką obrotu gospodarczego, przez pożyczkę partycypacyjną należy rozumieć ustalenie, na podstawie którego podmiot udziela innemu podmiotowi finansowania w celu realizacji inwestycji w zamian za udział w przyszłym zysku osiągniętym z tej inwestycji.

Pożyczkodawca przejmuje na siebie część ryzyka finansowego związanego z wykorzystaniem pożyczki przez pożyczkobiorcę. Inwestycyjny charakter pożyczki partycypacyjnej wiąże się z niższym wynagrodzeniem (lub nawet jego brakiem), gdy pożyczkobiorca wykazuje stratę. Pożyczkobiorca otrzymuje korzyść w formie gwarancji niższych obciążeń w okresie, w którym inwestycja nie przynosi zysku, za cenę wyższego wynagrodzenia w przypadku wystąpienia takiego zysku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 10 Ustawy PIT zgodnie z którym „Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także (…) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna)”.

Ustawodawca zauważając, że pożyczki partycypacyjne bliższe są swoją konstrukcją udziałowi kapitałowemu w spółce niż umowie pożyczki z art. 720 KC, zakwalifikował uzyskiwane z tego tytułu dochody do zysków z udziału w osobach prawnych zrównane z dywidendami.

Pomimo więc, że w przepisie tym mowa jest o „odsetkach”, to nie należy ich utożsamiać z odsetkami w rozumieniu cywilistycznym. Cywilistycznie bowiem, zgodnie z definicją wypracowaną przez orzecznictwo (przykładowo uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 1991 r. (III CZP 21/91, OSNC 1991, nr 10-12, poz. 121):

„odsetki stanowią wynagrodzenie za używanie cudzych pieniędzy lub innych rzeczy zamiennych, płatne z reguły w rzeczach zamiennych tego samego rodzaju co dług główny, w stosunku do jego wysokości i czasu trwania używania”.

Stąd, określone w art. 24 ust. 5 pkt 10 Ustawy PIT „odsetki” należy rozumieć jako forma wynagrodzenia za udzielenie pożyczki partycypacyjnej, którego wypłata lub wysokość uzależniona jest od osiągnięcia zysku lub wysokości zysku osiągniętego przez spółkę.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, Wynagrodzenie Inwestorów z pożyczki partycypacyjnej należy opodatkowywać zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 10 Ustawy PIT.

Podatek nie powinien jednak być pobierany od każdej kwoty wypłacanej Inwestorowi jako udział w zwrocie z Inwestycji, ale dopiero w momencie gdy powstanie Wynagrodzenie Inwestora.

Kwoty wypłacane jako udział w zwrocie z Inwestycji mają za zadanie zwrócić Inwestorom zainwestowane Kwoty pożyczki oraz przynieść dodatkowe wynagrodzenie, gdy z Inwestycji zostanie osiągnięty zysk.

Jednakże rozliczenie Inwestycji i ustalenie czy przyniosła ona Inwestorowi przychód/dochód podatkowy będzie możliwe dopiero, gdy zwrot z Inwestycji przekroczy Kwotę pożyczki partycypacyjnej.

Możliwe jest to jedynie poprzez odniesienie sumy wypłat dokonanych do Inwestora z tytułu udziału w zwrocie z Inwestycji do Kwoty pożyczki. Dopiero gdy suma wypłat przekroczy Kwotę pożyczki będzie można mówić o powstaniu po stronie Inwestorów przychodu/dochodu podatkowego, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 10 Ustawy PIT.

Tym samym, zgodnie z art. 41 ust. 4 Ustawy PIT, Spółka jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, dokonując wypłaty do Inwestora kwoty udziału w zwrocie z Inwestycji powinna określić czy dochodzi do spłaty odsetek w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 10 Ustawy PIT (tj. czy pomiędzy wypłatami kwot z tytułu udziału w zwrocie z Inwestycji, a Kwotą pożyczki powstała dodatnia różnica czyli Wynagrodzenie inwestora).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT:

„Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”.

Wnioskodawca powinien więc potrącać kwotę 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 10 Ustawy PIT, a więc od wypłat z tytułu udziału w zwrocie z inwestycji, w momencie gdy suma wypłat z tytułu udziału w zwrocie z Inwestycji przekroczy Kwotę pożyczki udzielonej przez danego Inwestora.

Pobrany podatek Spółka powinna w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, przekazać podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce siedziby Spółki.

Po zakończeniu roku dokończa stycznia roku następnego Spółka będzie zobowiązana do deklaracji rocznej PIT-8AR obejmującej m.in. zryczałtowany podatek od dochodów z kapitałów pieniężnych, w tym dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a tym samym Inwestorzy nie będą mieli obowiązków deklaracyjnych związanych z Pożyczką partycypacyjną.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, dopiero po spłacie Inwestorom zainwestowanych środków (Kwota Pożyczki) wypłaty dokonywane na ich rzecz będą traktowane jako odsetki od pożyczki partycypacyjnej (podatkowo kwalifikowane jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), od których Spółka będzie pobierać zryczałtowany 19% podatek dochodowy, odprowadzać pobrany podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz sporządzać roczną deklarację PIT-8AR.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, takich jak:

interpretacja Dyrektora KIS z 12 lipca 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4011.332.2022.2.SP:

„Uzyskane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, wypłaty udziału w "zysku z tytułu inwestycji", należy zakwalifikować do źródeł przychodów jakimi są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”;

interpretacja Dyrektora KIS z 14 lutego 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.625.2022.5.IR:

„Na Państwu jako wypłacającym wspólnikowi cichemu wynagrodzenie (w tym zaliczki) ciążą obowiązki płatnika wynikające z przytoczonych wyżej przepisów art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1, a więc obowiązek pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy, oraz przesłania rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR), o której mowa w art. 42 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Art. 10 ust. 1 ww. ustawy wśród źródeł przychodów wymienia – w punkcie 7 – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Według art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Stosownie do treści art. 5a pkt 31 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.

Przy czym, zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. c analizowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce oznacza to spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 jest art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego punktem 10:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna).

Pożyczka partycypacyjna nie została uregulowana w obowiązujących w Polsce przepisach prawa cywilnego. Podobnie, definicja pożyczki partycypacyjnej nie została wskazana w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z praktyką obrotu gospodarczego, przez pożyczkę partycypacyjną należy rozumieć ustalenie, na podstawie którego podmiot udziela innemu podmiotowi finansowania w celu realizacji inwestycji w zamian za udział w przyszłym zysku osiągniętym z tej inwestycji. Pożyczkodawca przejmuje na siebie część ryzyka finansowego związanego z wykorzystaniem pożyczki przez pożyczkobiorcę. Inwestycyjny charakter pożyczki partycypacyjnej wiąże się z niższym wynagrodzeniem (lub nawet jego brakiem), gdy pożyczkobiorca wykazuje stratę. Pożyczkobiorca otrzymuje korzyść w formie gwarancji niższych obciążeń w okresie, w którym inwestycja nie przynosi zysku, za cenę wyższego wynagrodzenia w przypadku wystąpienia takiego zysku.

Jak stanowi natomiast art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Przychody uzyskane z dywidend i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych powstają w momencie ich faktycznego uzyskania przez podatnika.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. Ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Na podstawie art. 42 ust. 1a powyższej ustawy:

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Jednakże roczne deklaracje dotyczące podatku pobranego zgodnie z art. 30a ust. 2a płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przesyłają do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

Ocena skutków podatkowych Państwa sytuacji

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy wskazać, że uzyskane przez Inwestorów wypłaty z tytułu udziału w zwrocie z inwestycji należy zakwalifikować do źródeł przychodów jakimi są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka – zgodnie z art. 42 ust. 1-1a w zw. z art. 41 ust. 4 oraz w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy – będzie obowiązana pobierać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów wypłacanych Inwestorom, przekazywać kwoty zryczałtowanego podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz złożyć deklarację roczną PIT-8AR.

W tym zakresie Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Natomiast – wbrew Państwa stanowisku – momentem uzyskania przychodu przez Inwestorów, a tym samym momentem w którym należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy jest dzień faktycznego otrzymania przez nich udziału w zwrocie z Inwestycji.

Pobór podatku przez płatnika następuje bowiem „u źródła”. Taka zasada jest podstawą konstrukcji instytucji płatnika podatku. Ustawa nie zawiera przepisów szczególnych, które pozwalałyby na „odroczenie” lub przesunięcie momentu poboru podatku.

Z art. 11 ust. 1 ustawy wynika, że przychodami są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze.

Podkreślenia wymaga, że z treści art. 41 ust. 4 ustawy wynika bezwarunkowy obowiązek poboru zryczałtowanego podatku od dokonywanych wypłat lub stawianych do dyspozycji wartości pieniężnych.

Skoro więc Spółka dokonuje na rzecz Inwestorów wypłat określonych kwot pieniężnych (zwrotów z Inwestycji) – kwalifikowanych jako przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od każdego przekazywanego zwrotu z Inwestycji.

Nie ma przy tym znaczenia, czy na moment wypłaty danej kwoty zwrotu, dojdzie do przekroczenia Kwoty pożyczki. Istotny jest charakter wypłacanej należności, a więc to, że wypłata jest realizacją należnego zwrotu z inwestycji.

Co więcej, Spółka zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wartości należnego zwrotu z Inwestycji, bez uwzględniania dodatkowych „pomniejszeń”. Sytuacje, gdy płatnik przy wypłacie należności dokonuje ich obniżenia, pomniejszenia podatku są jednoznacznie wskazane w ustawie (np. w przypadku przychodu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 czy art. 30a ust. 6a-6e ustawy).

Zatem, nieprawidłowe jest Państwa stanowisko, że dopiero po przekroczeniu Kwoty pożyczki – wypłaty dokonywane na rzecz Inwestorów będą traktowane jako zyski kapitałowe, od których Spółka będzie pobierać zryczałtowany podatek.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Spółka (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00