Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.790.2023.2.AK

Na Państwu nie będą ciążyły obowiązki płatnika tj. pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, z tytułu nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów otrzymanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności oraz obowiązki informacyjne.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Spółce obowiązków płatnika w związku z organizowaną akcją promocyjną. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi (…). Dodatkowo prowadzi również działalność w zakresie produkcji (…). Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi (…), posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych (…). W zakresie swojej działalności Spółka dokonuje sprzedaży produktów poprzez własne Centra Dystrybucji.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności jest Organizatorem promocji polegającej na przekazywaniu klientom gratisowych towarów po osiągnięciu przez nich określonego progu zakupów (dalej: Promocja). Uczestnikami Promocji mogą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej (…) i wyrobów (…), które w okresie Promocji dokonały zakupu Produktu określonej ilości towaru działając jako:

a)osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

b)wspólnicy spółek cywilnych,

c)jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną,

d)osoby prawne

W Promocji nie mogą uczestniczyć:

a)pracownicy Organizatora, podmioty współpracujące przy przygotowaniu i realizacji Promocji a także ich pracownicy,

b)współpracownicy podmiotów wymienionych pod lit. a) przez których rozumie się także osoby i jednostki organizacyjne wykonujące usługi na rzecz Organizatora na podstawie umów cywilnoprawnych,

c)inne osoby biorące udział w jakikolwiek sposób w organizacji i przeprowadzeniu Promocji,

d)osoby najbliższe wobec osób wymienionych powyżej pod lit. a-c), przy czym przez osoby najbliższe rozumie się: wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków, rodziców małżonków oraz osoby pozostające z nimi w stosunku przysposobienia, a także osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z tymi osobami.

W Promocji mogą brać udział wyłącznie Uczestnicy dokonujący zakupu i odbioru produktów Organizatora bezpośrednio w Centrach Dystrybucji prowadzonych przez Organizatora. Warunkiem uczestnictwa w Promocji jest zapoznanie się z Regulaminem, akceptacja i spełnienie jego warunków. Uczestnicy zostają zapoznani z zasadami promocji poprzez otrzymanie ulotki z przedstawionym opisem warunków uprawniających do udziału w promocji oraz otrzymania nagrody rzeczowej.

Promocja polega na tym, iż Uczestnicy, którzy w czasie trwania Promocji złożą zamówienia oraz, dokonają zakupu (…) w linii A lub wielokrotność tej ilości otrzymają Gratis w postaci (…) lub (…) lub ich wielokrotność. Poprzez (…) w linii A rozumie się (…) w przynajmniej dwóch asortymentach z tej linii tj: (…) lub (…), przy czym 1 asortyment nie może stanowić więcej niż 50 % (…) w danej linii. Zamówienia na Produkty Promocyjne w mniejszej ilości niż wskazana w zdaniu poprzedzającym, nie będą brane pod uwagę, przy ocenie spełnienia przez Uczestnika prawa do otrzymania Gratisu. Zakupione Produkty Promocyjne nie podlegają zwrotowi. Celem promocji jest promowanie produktów linii A oraz realizacja celów sprzedażowych.

Gratisami w Promocji są ekspres do (…) lub (…), o wartości 420 zł. Organizator przeznaczy na cele promocyjne 30 szt. (…) oraz 20 szt. (…). Gratisy nie będą podlegać wymianie na innego rodzaju Gratisy ani zamianie na ekwiwalent pieniężny. Gratis będzie wydawany Uczestnikowi przez pracownika Centrum Dystrybucji Organizatora, w momencie zakupu wskazanej ilości i rodzaju towaru, po podpisaniu protokołu odbioru nagrody przez Beneficjenta promocji. Gratis zostanie wydany uczestnikowi jednocześnie przy zakupie palety linii A.

Przedsiębiorcą zgodnie z definicją wskazaną w art. 4 Prawo Przedsiębiorców, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

W związku z tym, że Gratis otrzyma Przedsiębiorca, w rozumieniu art. 4 Prawo Przedsiębiorców, wartość Gratisu (nagrody rzeczowej niebędącej w ofercie Organizatora) stanowić będzie dla niego przychód z tytułu prowadzonej działalności.

Pytania

1)Czy nagrody uzyskane przez przedsiębiorców tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w związku z udziałem w promocji stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym na Spółce ciążą obowiązki płatnika w myśl art. 41 ust. 4 ustawy o PIT?

2)Czy nagrody uzyskane przez przedsiębiorców tj. osoby prawne w związku z udziałem w promocji stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane oddzielne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem przedstawiona w opisie stanu faktycznego Promocja spełnia definicję sprzedaży premiowej, która jest popularnym narzędziem marketingowym stosowanym w celu zachęcenia klientów do nabywania oferowanych towarów lub usług. Istotą sprzedaży premiowej jest, iż nabywca kupując towary w określonej ilości uzyskuje prawo do odbioru dodatkowego nieodpłatnego skonkretyzowanego wcześniej świadczenia. Zgodnie z Interpretacją Indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 października 2010 r. o sygnaturze IPPB1/415-677/10-3/JB .,(...) „sprzedaż premiowa" jest umową sprzedaży, zawartą między sprzedawcą a kupującym, połączoną jednak z przyznaniem przez sprzedającego premii kupującemu. Na skutek zawarcia tej umowy po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu rzeczy, jak również wydania (przekazania) kupującemu premii, w związku z dokonanym przez niego zakupem, której wartość nie jest objęta ceną kupowanego towaru. Otrzymanie premii jest gwarantowane, albowiem przyznawane jest przez sprzedawcę kupującemu w zamian za to, że ten dokonał zakupu określonego towaru, na warunkach wskazanych przez sprzedającego (np. w określonej ilości, o określonej wartości, czy też określonego rodzaju towarów). Po stronie kupującego powstaje obowiązek zapłaty ceny sprzedaży oraz uprawnienie do otrzymania premii (...)”.Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził w Interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2015 r. o sygnaturze IBPB1/2/4510-82/15/BG „(...) Sprzedaż premiowa to transakcja, w ramach której, obok sprzedaży towaru lub usługi, dochodzi do wydania nabywcy premii (nagrody). Jej konstrukcja oparta jest na założeniu, że każdemu klientowi spełniającemu określone warunki wynikające z ustalonego regulaminu, np. kupującemu określony towar lub towar o określonej wartości albo korzystającemu z określonych usług, wydawana jest nagroda. Należy zauważyć, że działania w ramach sprzedaży premiowej mają charakter motywacyjny. (...)”

Zdaniem Państwa nagrody uzyskane przez Przedsiębiorców działających jako osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą stanowią dla nich źródło przychodów w myśl art. 10 ust. 1 pkt.3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedsiębiorca, który uzyskał nagrodę dzięki dokonaniu określonej ilości zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązany jest do zaliczenia do przychodów kwoty odpowiadającej wartości otrzymanej nagrody.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W świetle art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową

b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT lub u.o.p.d.o.f.) od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Z kolei w myśl art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów' określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2. Ponadto stosownie do art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do Urzędu Skarbowego, przy pomocy którego Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT przychodami z działalności są kwoty należne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei w myśl art. 44 ust. 1 Ustawy o PIT wynika, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy.

Zatem jeśli nagrody uzyskane w Promocji przez osoby fizyczne są w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, to przychód z tego tytułu powinien być zaliczony do przychodów z tej działalności. Nie ma bowiem uzasadnienia do wyłączenia tych nagród ze źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza, w sytuacji gdy zostały one uzyskane z uwagi na czynności podejmowane w ramach prowadzenia tej działalności.

Wartość świadczenia uzyskanego nieodpłatnie lub w naturze jest ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 pkt. 2 Ustawy o PIT. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Reasumując nagrody uzyskane przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jako przedsiębiorcy w związku z udziałem w Promocji stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z powyższym stanowią wartość otrzymanych innych nieodpłatnych świadczeń w myśl art. 10 ust. 1 pkt.3 i art. 14 ust. 1 i ust. 2 pkt. 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika z tym związane w zakresie poboru podatku w myśl art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT oraz przesyłania informacji podatkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki, tj.:

  • obliczenie,
  • pobranie,
  • wpłacenie

- podatku, zaliczki.

Z kolei stosownie do art. 30 § 1 ww. ustawy:

Płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

Przechodząc na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy wskazać, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego przepisu podatkiem dochodowym nie są objęte wyłącznie dochody wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych bądź zaniechań są opodatkowane.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłami przychodów jest:

pozarolnicza działalność gospodarcza.

Rozpatrując przedstawioną przez Państwa kwestię obowiązków płatnika związaną z wypłatą premii za udział w sprzedaży premiowej na rzecz uczestników bedących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, dla których wypłata premii ma związek z tą działalnością należy wskazać na art. 14 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług..

Jednocześnie, stosownie do art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie zaś do art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a;

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że są Państwo organizatorem promocji polegającej na przekazywaniu klientom gratisowych towarów po osiągnięciu przez nich określonego progu zakupów (dalej: Promocja). Uczestnikami Promocji mogą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej (…) i wyrobów (…), które w okresie Promocji dokonały zakupu Produktu określonej ilości towaru. Warunkiem uczestnictwa w Promocji jest zapoznanie się z Regulaminem, akceptacja i spełnienie jego warunków. Uczestnicy zostają zapoznani z zasadami promocji poprzez otrzymanie ulotki z przedstawionym opisem warunków uprawniających do udziału w promocji oraz otrzymania nagrody rzeczowej.

Gratisami w Promocji są (…) lub (…) o wartości 420 zł. Gratisy nie będą podlegać wymianie na innego rodzaju Gratisy ani zamianie na ekwiwalent pieniężny.

Zatem, na gruncie przedstawionego stanu faktycznego nagrody rzeczowe uzyskane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu organizowanej przez Państwa sprzedaży premiowej - jeżeli osoby te będą uczestniczyły w tejże sprzedaży premiowej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – będą stanowiły dla tychże osób przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że dochód (przychód) z tytułu takiej nagrody będzie podlegał opodatkowaniu według tych samych zasad, jak dochód podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Jednocześnie należy zauważyć, że art. 9a ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określający zasady opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, nie zawiera odesłania do art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Jak już wskazano powyżej oba z powyżej cytowanych artykułów nie mają zastosowania w analizowanej sprawie.

Na mocy art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W związku z powyższym, podatnicy uzyskujący dochody ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, sami dokonają opodatkowania przekazanych przez Państwa nagród (zgodnie z wybraną formą opodatkowania).

W konsekwencji, na gruncie niniejszej sprawy, na Państwu nie będą ciążyły obowiązki płatnika tj. pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów otrzymanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności oraz obowiązki informacyjne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00