Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.474.2023.2.IN

Uprawnienie do skorzystania przez Spółkę ze zwolnienia przewidzianego w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 

3 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia dochodu z tytuły zbycia udziałów spółki zależnej, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 października 2023 r. (data wpływu 11 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca :

Opis stanu faktycznego

A. Sp. z o.o. [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] jest spółką, której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność firm centralnych (head offices) i holdingów. Działalność ta obejmuje swoim zakresem przede wszystkim kontrolowanie i zarządzanie innymi spółkami lub przedsiębiorstwami, a także planowanie strategiczne/organizacyjne oraz podejmowania istotnych decyzji o charakterze inwestycyjnym. W pewnym uproszczeniu, model biznesowy działania Spółki obejmuje w szczególności: wyszukiwanie potencjalnych okazji inwestycyjnych, zwiększenie wartości posiadanych aktywów finansowych (udziałów), a ostatecznie realizację zysku poprzez zbycie posiadanych udziałów.

W portfolio Wnioskodawcy, wśród podmiotów zależnych od Spółki, znajdowała się w szczególności B. Sp. z o.o., która jest jednym z wiodących liderów na polskim rynku nieruchomości, wspierającym właścicieli i zarządców nieruchomości w technicznym zarządzaniu budynkami, modernizacją oraz remontami. Podmiot ten stanowił w praktyce największą inwestycję Spółki.

Spółka została założona przez dwóch wspólników (p. C. oraz p. D.) oraz wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w styczniu 2014 r. Następnie - w ramach dwóch podwyższeń kapitału zakładowego - wspólnicy wnieśli do Spółki swoje udziały w B. Sp. z o.o. Przez cały okres posiadania udziałów przez Wnioskodawcę (aż do zbycia w 2023 r., tj. okres przekraczający zdecydowanie 2 lata) stanowiły one ponad 10% udziałów w kapitale B. Sp. z o.o.

Od początku swojej działalności, Wnioskodawca konsekwentnie realizował przyjęty model biznesowy, poprzez szukanie nowych okazji biznesowych oraz zaangażowanie w rozwój i wzrost wartości posiadanych aktywów - zarówno udziałów B. Sp. z o.o., jak i udziałów szeregu innych spółek, których działalność miała w wielu przypadkach wywołać efekt synergii, zwiększając zarówno wartość danej spółki, jak i B. Sp. z o.o. Szczegółowy opis działalności inwestycyjnej Wnioskodawcy został opisany poniżej.

W 2015 r. Spółka objęła udziały w następujących podmiotach:

  • E. Sp. z o.o. (wcześniej: F. Sp. z o.o.) - podmiot ten świadczył usługi finansowe i HR na rzecz podmiotów zewnętrznych;
  • G. Sp. z o.o. - podmiot ten świadczył usługi utrzymania czystości w budynkach (możliwość zapewnienia synergii z innymi usługami świadczonymi przede wszystkim przez B. Sp. z o.o.).

Następnie w 2016 r. Spółka sprzedała cześć posiadanych udziałów, natomiast nabyła udziały w następujących podmiotach:

  • H. Sp. z o.o. - podmiot świadczył usługi serwisowe i pogotowia technicznego na obiektach obsługiwanych przez B. Sp. z o.o.;
  • I. Sp. z o.o. - podmiot powołany do obsługi Polskiego Holdingu Nieruchomości, zatrudniający m.in. inżynierów budowlanych i inspektorów nadzoru, świadczący usługi project managment w zakresie napraw/modernizacji nieruchomości;
  • J. Sp. z o.o. - podmiot powstały z połączenia innych spółek, świadczący usługi w zakresie instalacji PPOŻ, a także wentylacji i klimatyzacji, który zrealizował wiele projektów na dużych obiektach m.in. w (…).

W 2017 r. Spółka sprzedała cześć posiadanych udziałów, natomiast nabyła udziały K. Sp. z o.o.

Podsumowując, pierwsze lata działalności Spółki (od 2015 do 2017 r.) związane były z intensywnym poszukiwaniem nowych, dobrze rokujących inwestycji.

Kolejne lata (od 2018 do 2022 r.) to po wcześniejszych inwestycjach przede wszystkim faza utrzymania dotychczasowej działalności oraz umocnienie pozycji Spółki na rynku. Wnioskodawca nie prowadził w trakcie tego okresu nowego, aktywnego procesu inwestycyjnego, mającego na celu nabycie udziałów w ramach nowych inwestycji. Skupiał się natomiast na podtrzymaniu i zwiększeniu wartości już posiadanych udziałów. Jednocześnie, od 2021 r. podejmowane były również działania mające na celu zakończenie (spieniężenie) inwestycji poprzez doprowadzenie do zbycia posiadanych udziałów B. Sp. z o.o., zgodnie z zakładanym modelem biznesowym. Należy podkreślić, że na decyzję o zbyciu udziałów wpływ miało kilka czynników, które ostatecznie przeważyły nad alternatywną opcją kontynuowania dotychczasowej strategii zwiększania wartości portfolio Spółki.

W pierwszej kolejności, należy wskazać, że w 2020 r. miała miejsce śmierć jednego z dwóch wspólników Wnioskodawcy - p. C. W jego miejsce udziały przejęli spadkobiercy, którzy nie biorą aktywnie udziału w prowadzeniu spraw Spółki. Mając na uwadze, iż Wnioskodawca samodzielnie wykonywał swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, a prowadzeniem działalności zajmowali się głównie jego wspólnicy, po śmierci jednego z nich większość obowiązków spoczęła na jednej osobie. Ponadto, wspólnicy pełnili równocześnie funkcję członków zarządu Spółki. Wnioskodawca nie posiada i nie posiadał innych członków zarządu A. Sp. z o.o.

Wymaga również podkreślenia, że Spółka powstała jako podmiot do prowadzenia procesu inwestycyjnego przez dwóch wspólników. W związku z rozdrobnieniem struktury udziałowej w wyniku dziedziczenia, skuteczne realizacja przedmiotowego procesu stała się znacząco utrudniona, z uwagi na konieczność równoważenia interesów spadkobierców oraz dotychczasowego wspólnika, co miało wpływ w szczególności na podejmowanie decyzji, co do dalszej działalności Wnioskodawcy.

Po drugie, na początku 2020 r. wybuchła pandemia wirusa COVID-19. Wprowadzony na obszarze Polski stan zagrożenia epidemicznego/stan epidemii oraz związane z nim obostrzenia doprowadziły do znaczącego ograniczenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez większość branż na rynku. Niemałe znaczenie ma w tym przypadku fakt, iż Spółka prowadzi swoją działalność holdingową w obszarze szeroko pojętej branży nieruchomościowej (obsługi tej branży), która ucierpiała znacząco w wyniku zarówno natychmiastowego szoku związanego z lockdown'em, jak i potencjalnie długofalowego trendu związanego z popularyzacją pracy zdalnej.

Trzecim czynnikiem, mającym wpływ na decyzję o sprzedaży udziałów zgromadzonych w A. Sp. z o.o. był wybuch wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 r. i jej skutki dla regionu - zwiększenie niepewności gospodarczej, wahania kursów walut, odpływ kapitału z regionów znajdujących się w pobliżu strefy konfliktu.

Mając na uwadze powyższe okoliczności (samodzielność prowadzenia działalności Spółki przez wspólników i śmierć jednego z nich) oraz szereg niezależnych od wspólników zdarzeń, które miały wpływ na sytuację gospodarczą i ekonomiczną w kraju (m.in. epidemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, wybuch wojny w Ukrainie), od początku 2021 r. rozpoczęły się działania mające na celu zbycie kluczowego aktywa Spółki - udziałów B. Sp. z o.o. (a w tym Spółki L.) - tj. badanie rynku oraz rozmowy z potencjalnymi inwestorami, które ostatecznie zakończyły się sprzedażą udziałów na rzecz kontrahenta 8 lutego 2023 r.

Kontrahent jest podmiotem niepowiązanym ze Spółką w rozumieniu regulacji dot. cen transferowych.

Wnioskodawca złożył właściwemu dla niego naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed dniem zbycia udziałów, oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia dla spółek holdingowych.

Ponadto należy wskazać, że Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy CIT.

Wnioskodawca nie korzystał ze zwolnień dotyczących działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, a także ze zwolnień dotyczących realizacji nowej inwestycji, w oparciu o ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

Warto również nadmienić, iż B. Sp. z o.o. nie należała do spółek, wskazanych w art. 24o ust. 3 ustawy CIT, tj. których co najmniej 50% wartości aktywów bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości. Nie posiadała również tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i nie uczestniczy w fundacjach.

Zarówno Spółka jak i B. Sp. z o.o. nie należały do podatkowej grupy kapitałowej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Spółka (A. Sp. z o. o.) nabyła udziały B. Sp. z o.o. w następujących terminach:

  • 16 kwietnia 2014 r. – (…) udziałów tytułem wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki;
  • 23 kwietnia 2014 r. – (…) udziałów tytułem wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki;
  • 8 stycznia 2016 r. – (…) udziałów tytułem podwyższenia kapitału zakładowego B. Sp. z o.o.
  • 6 marca 2018 r. – (…) udział tytułem zakupu od spółki M. Sp. z o.o.

Jednocześnie należy wskazać, że Spółka dokonywała w międzyczasie zbyć posiadanych udziałów, które to zbycia nie były objęte wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

8 lutego 2023 r. Spółka zbyła na rzecz niepowiązanego kontrahenta (…) udziałów. Wymaga więc podkreślenia, że wszystkie sprzedane w ramach tej transakcji udziały były własnością Spółki przez okres przekraczający 2 lata. Stanowiły one również przez cały ten okres ponad 10% udziałów w kapitale B. Sp. o.o.

Spółka Zależna (tj. B. Sp. z o.o.) nie posiadała do momentu zbycia przez Spółkę tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Obecnie – po utracie statusu udziałowca – Spółka nie posiada pełnych informacji dot. sytuacji B. Sp. z o.o.

W ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność stanowi rzeczywistą działalność gospodarczą.

Udziałów w Spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy CIT,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanych przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Pytania

Czy warunek bezpośredniego, nieprzerwanego posiadania na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów w kapitale B. Sp. z o.o. przez okres minimum 2 lat, dla potrzeb zastosowania zwolnienia z opodatkowania zbycia udziałów B. Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę, należy uznać za spełniony?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym:

1) Warunek bezpośredniego, nieprzerwanego posiadania na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów w kapitale B. Sp. z o.o. przez okres minimum 2 lat, dla potrzeb zastosowania zwolnienia z opodatkowania zbycia udziałów B. Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę, należy uznać za spełniony.

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dodany został rozdział 5b - Opodatkowanie spółek holdingowych, czyli tzw. reżim PSH. Pomimo krótkiego czasu obowiązywania przepisów, ustawodawca zdecydował na wprowadzenie zmian w zakresie warunków skorzystania z reżimu PSH. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe regulacje wprowadzone ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw [Dz.U. z 2022 r. poz. 2180, dalej: ustawa nowelizująca].

Reżim PSH umożliwia polskim spółkom holdingowym, posiadającym zarówno krajowe, jak i zagraniczne spółki zależne, skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dywidend i zysków ze zbycia udziałów i akcji tych spółek zależnych. Zgodnie z art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT za spółkę holdingową uznaje się: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy, która spełnia łącznie następujące warunki:

a. posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b. nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową (PGK),

c. nie korzysta ze zwolnień podatkowych w postaci prowadzenia działalności gospodarczej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej lub tzw. Polskiej Strefy Inwestycji (wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy CIT),

d. prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą (przy czym przepis art. 24a ust. 18 ustawy CIT stosuje się odpowiednio),

e. udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy CIT,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT, przez spółkę zależną rozumie się spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a. co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b. nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

c. nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową.

Dodatkowo, w odniesieniu do definicji krajowej spółki zależnej, ustawodawca wskazuje, że oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 (spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy CIT, przepisy niniejszego rozdziału (to jest Rozdziału 5b ustawy CIT) stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 (tj. m.in. definicja spółki zależnej i krajowej spółki zależnej) są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

W kontekście powyższego, istotne jest ustalenie momentu, od którego możliwe jest zastosowanie reżimu PSH tj. od którego momentu należy liczyć 2 letni okres spełnienia warunków określonych w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 (tj. warunków bycia spółką holdingową, spółką zależną, krajową spółką zależną oraz zagraniczną spółką zależną), w tym m.in. warunku posiadania udziałów (akcji) przewidzianego odpowiednio w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a) oraz art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy CIT.

Mając na uwadze treść ustawy CIT obowiązującą od 1 stycznia 2023 r., według Wnioskodawcy prawidłowa wykładnia przepisów ustawy CIT oraz przepisów przejściowych nie pozostawia wątpliwości, że zwolnienia w ramach reżimu PSH mogą być stosowane przez podatników od 1 stycznia 2023 r., a konkretnie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Wymaga to zatem, aby przy obliczaniu okresu o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT uwzględnić również okres przed dniem wejścia w życie wskazanego przepisu. Treść przepisu nie zawiera żadnych sformułowań pozwalających na przyjęcie, że termin, o którym mowa w tym przepisie, należy liczyć dopiero od 1 stycznia 2023 r.

W tym kontekście należy wskazać, że w uzasadnieniu do ustawy nowelizującej podkreślono, iż: „w celu zapobieżenia ewentualnym wątpliwościom co do okresu, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z CIT dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów, przepisy art. 24m zostały odpowiednio doprecyzowane. W konsekwencji, dywidendy lub zyski ze zbycia udziałów/akcji będą zwolnione, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów warunki, określone w ust. 1 pkt 1-4, będą spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat."

Jednocześnie, ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie przepisów przejściowych, które mogłyby ograniczać możliwość liczenia okresu posiadania udziałów - np. poprzez brak możliwości uwzględnienia okresu sprzed wejścia w życie przepisów o spółkach holdingowych.

Istotny jest tu również cel wprowadzenia regulacji dotyczących polskich spółek holdingowych - jest nim mianowicie zwiększenie atrakcyjności uwarunkowań do lokowania holdingów w Polsce i zachęcenie do inwestowania poprzez polskie spółki.

Wykładnia art. 24m ust. 2 ustawy CIT prowadząca do braku możliwości uwzględnienia czasu posiadania przez spółkę holdingową udziałów w kapitale spółki, przed dniem 1 stycznia 2023 r. byłaby zatem, zdaniem Wnioskodawcy, niezgodna z celem ustawy nowelizującej. Oznaczałoby to bowiem, że ze zwolnienia można byłoby skorzystać dopiero w 2024 r., a gdyby uznać, że należy liczyć ten okres od wejścia w życie ustawy nowelizującej - dopiero w 2025 r.

Zatem, według Wnioskodawcy, mając na uwadze, iż odpłatne zbycie udziałów B. Sp. z o.o. miało miejsce 8 lutego 2023 r., wymóg co najmniej 2 lat nieprzerwanego spełniania warunków określonych w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 ustawy CIT będzie spełniony w opisanym stanie faktycznym.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w najnowszych interpretacjach indywidualnych. Dla przykładu w piśmie z dnia 3 lutego 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2- 2.4010.267.2022.1.AP) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej [dalej: DKIS] przyznał rację podatnikowi, który przedstawił następujący przykład: „Tym samym, przykładowo, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji) Spółek Zależnych nastąpi 1 lutego 2023 r., a Spółka będzie posiadała zbywane udziały (akcje) nieprzerwanie od dnia poprzedzającego 31 stycznia 2021 r. i w takim samym okresie będą spełnione pozostałe warunki wskazane w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 ustawy o CIT, wymóg co najmniej 2 lat nieprzerwanego spełniania warunków określonych w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 ustawy o CIT będzie spełniony. W rezultacie Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT."

Analogiczne stanowisko DKIS zaprezentował także w interpretacji indywidualnej z dnia 24 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.242.2022.1.SP).

Podsumowując całość powyższych rozważań, w ocenie Wnioskodawcy, okres przynajmniej dwuletniego bezpośredniego i nieprzerwanego posiadania na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej powinien być spełniony na dzień poprzedzający dzień uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów (tu: 8 lutego 2023 r.). Warunek ten został zatem spełniony w opisanym stanie faktycznym.

Tym samym, Wnioskodawca wnosi o uznanie wyrażonego na wstępie stanowiska za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na mocy przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105, dalej: „ustawa nowelizująca”, „Polski Ład”) od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „udpop”) szereg zmian, a także dodano nowe przepisy, w tym nowe preferencje podatkowe dla spółek holdingowych (rozdział 5b ustawy o CIT), które mają sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce.

W ramach tzw. „Polskiego Ładu” od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do polskiego systemu prawnego instytucję spółki holdingowej. Są to zmiany mające na celu wzmocnienie konkurencyjności polskiego systemu podatkowego. Regulacja jest skierowana do polskich spółek holdingowych, które posiadają krajowe lub zagraniczne spółki zależne. Stanowi ona alternatywę dla funkcjonującej instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK), gdyż ani spółki zależne spółek holdingowych, ani same spółki holdingowe nie mogą wchodzić w skład PGK.

Przepisy dotyczące m.in. spółek holdingowych zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 dalej jako „Ustawa nowelizująca”).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy nowelizującej:

Przepisy art. 18ed ust. 1, art. 18f ust. 1a i 2, art. 24aa, art. 24m oraz art. 24n ust. 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą wersją (od 1 stycznia 2023 r.) art. 24m ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o CIT, ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

1)krajowej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1;

2)spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:

a)posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d)prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e)udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;

3)spółce zależnej - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a)co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b)(uchylona),

c)nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

e)(uchylona));

4)zagranicznej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką, która spełnia łącznie następujące warunki:

a)ma osobowość prawną,

b)podlega w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie korzysta ze zwolnienia z tego opodatkowania,

c)nie ma siedziby ani zarządu i nie jest zarejestrowana ani położona na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT,

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Na podstawie art. 24o ustawy o CIT:

1.Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

2.Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:

1)imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2)nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;

3)wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

4)planowaną datę zawarcia umowy.

3.Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Celem zmian ww. przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2023 r. było doprecyzowanie przepisów i zapobieżenie ewentualnym wątpliwościom co do okresu, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej albo zagranicznej spółki zależnej. Wynika to wprost z uzasadnienia do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy nr 2544).

Przy czym możliwe jest skorzystanie ze zmienionego reżimu holdingowego już w 2023 roku przy założeniu spełnienia zmodyfikowanych warunków, w tym dwuletniego posiadania udziałów/akcji, przed wejściem w życiem przepisów nowelizujących - tj. przed 1 stycznia 2023 roku.

Okres nieprzerwanego posiadania udziałów/akcji przez spółkę holdingową powinien być bowiem ustalany (obliczany) również w oparciu o stan faktyczny, który wystąpił odpowiednio przed wejściem w życie/nowelizacją reżimu holdingowego. Przyjęcie bowiem odmiennego poglądu stałoby w sprzeczności z celem ustawodawcy, którym jest przypływ kapitału inwestycyjnego, przyczyniający się do wzrostu gospodarczego w Polsce.

Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego są Państwo Spółką dominującą. W latach 2014 – 2018 nabyli Państwo udziały Spółki zależnej. Spółka dominująca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka ta nie korzystała ze zwolnień dotyczących działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zwolnienia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, a także ze zwolnień dotyczących realizacji nowej inwestycji, w oparciu o ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Spółka dominująca i Spółka zależna nie należały do podatkowej grupy kapitałowej.

Spółka zależna spełnia następujące warunki:

  • jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (art. 24m ust. 1 pkt 1);
  • nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze (art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. c)
  • nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową (art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. d);
  • nie jest spółką, której co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości (art. 24o ust. 3).

Spółka holdingowa dokonała odpłatnego zbycia części udziałów w Spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Spółka holdingowa złożyła właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed zbyciem, oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia dochodu z tytuły zbycia udziałów spółki zależnej, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem wskazać należy, że zwolnienie wynikające z art. 24o ust. 1 ustawy o CIT ma zastosowanie do dochodów uzyskiwanych przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji w spółce zależnej. Pozostałymi warunkami uprawniającymi do skorzystania z ww. zwolnienia są:

1.zbycie udziałów krajowej albo zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT,

2.spółki zależne nie mogą posiadać co najmniej 50% wartości aktywów bezpośrednio lub pośrednio w nieruchomościach położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio,

3. zbycia udziałów musi dokonać spółka holdingowa w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a spółka zbywana musi spełniać warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o CIT albo art. 24m ust. 1 pkt 3-4 ustawy o CIT,

4.Zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed dniem zbycia, o zamiarze skorzystania ze zwolnienia,

5. spełnianie, na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów (akcji), warunków określonych w art. 24m ust. 1 pkt 1-4ustawy o CIT nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat.

Jak wynika z powyższego, skorzystanie ze zwolnienia o którym jest mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT do dochodu osiągniętego po 1 stycznia 2023 r. wymaga spełnienia warunków określonych w Rozdziale 5b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Jak zostało wskazane w art. 20 ust. 1 Ustawy nowelizującej, przepisy zmieniane tą ustawą, a dotyczące regulacji z zakresu opodatkowania spółek holdingowych, należy stosować do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r. Zatem celem zmian doprecyzowujących, wprowadzonych przez ustawodawcę była możliwość zastosowania przepisów z ww. rozdziału do przychodów osiąganych przez Spółkę holdingową już od 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z wykładnią językową analizowanych przepisów, należy stwierdzić, że do okresu „co najmniej 2 lat”, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy o CIT w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r. wlicza się także nieprzerwany okres, który swój początek miał przed dniem 1 stycznia 2023 r., a zatem początek biegu dwuletniego, nieprzerwanego okresu spełnienia warunków określonych w art. 24m ust. 1 pkt 1 – 4 mógł mieć miejsce wcześniej.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że skoro realizacja transakcji zbycia udziałów będzie miała miejsce po 1 stycznia 2023 r., przy czym zbycie udziałów będzie dotyczyło Spółki zależnej, w której posiadają Państwo udziały nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa lata (tj. ostatnie udziały nabyli Państwo w 2018 r.), to w przypadku dokonania przez Państwa ww. transakcji dochód uzyskany z transakcji zbycia udziałów będzie podlegał zwolnieniu, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT. Przesądza o tym fakt, że w momencie planowanej transakcji spełniali Państwo warunki posiadania statusu spółki holdingowej nieprzerwanie przez okres 2 lat (art. 24m ustawy o CIT), a także dokonali Państwo złożenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia (art. 24o ust. 2 ustawy o CIT).

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j.  Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00