Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.273.2023.3.JKU

Skutki podatkowe przekazania zysku na kapitał zapasowy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych niewypłacenia zysku wypracowanego przez spółkę jawną i przekazania go na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania w pismach z 13 października 2023 r. oraz 3 listopada 2023 r. (wpływ 18 października 2023 r. oraz 8 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) spółka jawna (dalej: Spółka) posiada kapitał podstawowy w określonej wysokości, pochodzący z wkładów wniesionych przez wspólników. W 2023 r. Spółka osiągnęła zysk brutto. Całości tego zysku Spółka zamierza przekazać (przeksięgować) na kapitał rezerwowy lub zapasowy, pozostawiając tym samym zgromadzone środki w Spółce, z przeznaczeniem (w zależności od potrzeb) na wydatki inwestycyjne lub bieżące wydatki.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że zatrzymany zysk nie zostanie wypłacony wspólnikom Spółki na postawie uchwały ww. wspólników Spółki o wyłączeniu tego zysku z podziału między wspólnikami i przekazaniu go na kapitał zapasowy. Zatrzymany zysk zostanie pozostawiony w Spółce tytułem kapitału zapasowego Spółki. Przekazanie całego wypracowanego w 2023 r. zysku Spółki na kapitał zapasowy Spółki na podstawie uchwały wspólników Spółki o zatrzymaniu zysku w Spółce i przekazaniu go na kapitał zapasowy nie będzie wiązać się z podwyższeniem wkładu w tej Spółce, jak również nie będzie traktowane przez wspólników Spółki jako pożyczka udzielona Spółce, dopłata, depozyt nieprawidłowy ani jako oddanie Spółce środków finansowych do nieodpłatnego używania.

Pytanie po przeformułowaniu

Czy w związku z decyzją wspólników Spółki jawnej o przeznaczeniu części wypracowanego zysku brutto na kapitał zapasowy, Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie po przeformułowaniu

Państwa zdaniem, w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarto zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi.

Z ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 tego artykułu wynika, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. umowa spółki oraz jej zmiana.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, za zmianę umowy spółki przy spółce osobowej (którą w myśl art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest również spółka jawna) uważa się: wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty, oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Państwa zdaniem, mając na uwadze treść art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, decyzja podjęta uchwałą wspólników spółki jawnej o zatrzymaniu zysku w Spółce i przeznaczeniu go na kapitał zapasowy nie jest żadną z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatrzymany zysk nie zostanie wypłacony wspólnikom Spółki jawnej na podstawie uchwały ww. wspólników Spółki o wyłączeniu tego zysku z podziału między wspólnikami i przekazaniu go na kapitał zapasowy. Zatrzymany zysk zostanie pozostawiony w Spółce tytułem kapitału zapasowego Spółki. Przekazanie całego wypracowanego w 2023 r. zysku Spółki na kapitał zapasowy Spółki na podstawie uchwały wspólników Spółki o zatrzymaniu zysku w Spółce i przekazaniu go na kapitał zapasowy nie będzie wiązać się z podwyższeniem wkładu w tej Spółce, jak również nie będzie potraktowane przez wspólników Spółki jako pożyczka udzielona Spółce, dopłata, depozyt nieprawidłowy ani jako oddanie Spółce środków finansowych do nieodpłatnego używania.

Poprzez przeksięgowanie zysku na kapitał zapasowy nie nastapi podwyższenie kapitału zakładowego, a jedynie przesunięcie środków pieniężnych w ramach kapitałów własnych Spółki z pozycji zysk (strata) netto na kapitał zapasowy i pozostawienie ich w Spółce. W związku z przeksięgowaniem zysku na kapitał zapasowy nie nastąpi ani wniesienie ani podwyższenie wkładu, o którym mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska powołali się Państwo na interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d) umowy dożywocia,

e) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

 f) ustanowienie hipoteki,

g) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

h) umowy depozytu nieprawidłowego,

 i) umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Zgodnie z art. 1a pkt 1 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza – spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5 %.

Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, że w 2023 r. Spółka jawna osiągnęła zysk brutto. Całości tego zysku Spółka zamierza przekazać (przeksięgować) na kapitał zapasowy, pozostawiając tym samym zgromadzone środki w Spółce, z przeznaczeniem (w zależności od potrzeb) na wydatki inwestycyjne lub bieżące wydatki. Zatrzymany zysk nie zostanie wypłacony wspólnikom Spółki na postawie uchwały ww. wspólników Spółki o wyłączeniu tego zysku z podziału między wspólnikami i przekazaniu go na kapitał zapasowy. Zatrzymany zysk zostanie pozostawiony w Spółce tytułem kapitału zapasowego Spółki. Przekazanie całego wypracowanego w 2023 r. zysku Spółki na kapitał zapasowy Spółki na podstawie uchwały wspólników Spółki o zatrzymaniu zysku w Spółce i przekazaniu go na kapitał zapasowy nie będzie wiązać się z podwyższeniem wkładu w tej Spółce, jak również nie będzie traktowane przez wspólników Spółki jako pożyczka udzielona Spółce, dopłata, depozyt nieprawidłowy ani jako oddanie Spółce środków finansowych do nieodpłatnego używania.

Przedmiotem wniosku jest ocena czy przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467, ze zm.):

Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

Stosownie do art. 52 § 1 i 2 ww. Kodeksu:

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Należy wskazać, iż uchwała wspólników o pozostawieniu części czy całości zysku w spółce, co do zasady, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, chyba, że z jej treści wynika, że wspólnicy podjęli decyzję np. o przeznaczeniu go na powiększenie wysokości swoich wkładów czy też traktują zatrzymanie zysku w spółce jako pożyczkę dla niej, dopłatę czy też depozyt nieprawidłowy albo oddanie spółce rzeczy (środków pieniężnych) do nieodpłatnego używania.

Jak wynika z wniosku, pozostawienie zysku w Spółce, celem przekazania na kapitał zapasowy, nie wiąże się z wniesieniem ani podwyższeniem wkładów przez wspólników Spółki. Zatrzymanie w Spółce wypracowanego zysku nie zostanie także potraktowane przez wspólników jako pożyczka udzielona przez wspólników Spółce, dopłata, depozyt nieprawidłowy ani jako oddanie spółce przez wspólników środków finansowych do nieodpłatnego używania.

W świetle powyższego, opisana we wniosku czynność przekazania wypracowanego zysku Spółki na jej kapitał zapasowy – skoro nie jest jedną z ww. czynności – nie stanowi zmiany umowy spółki i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00