Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.497.2023.4.AG

Niepodleganie opodatkowaniu sprzedaży działki, będącej we współwłasności majątkowej małżeńskiej oraz w zakresie wystawienia wyłącznie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania faktury dokumentującej ww. sprzedaż.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

9 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 25 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu sprzedaży działki nr 1, będącej we współwłasności majątkowej małżeńskiej oraz w zakresie wystawienia wyłącznie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania faktury dokumentującej ww. sprzedaż;
  • podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 listopada 2023 r. (wpływ 10 listopada 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…)

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:(…)

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca: (…) (dalej: „Wnioskodawca 1”) oraz jego żona (…) (dalej: „Zainteresowana”); (dalej łącznie zwani: „Sprzedający”) są osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi. Pozostają we wspólności majątkowej ustawowej (małżeńskiej).

Głównym zajęciem Sprzedających jest prowadzenie działalności w sektorze produkcji spożywczej jako wspólnicy spółki jawnej (…) spółka jawna. Prócz tego, Sprzedający są właścicielami nieruchomości rolnych, na których prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 5 lat. Sprzedający od kilku lat powiększają posiadane gospodarstwo rolne - tzn. dokupują wspólnie grunty w najbliższej okolicy.

Sprzedający są także wspólnikami w spółkach prawa handlowego, natomiast Wnioskodawca 1 od czerwca 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której zgodnie z CEIDG przeważającą działalnością są Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (kod PKD 55.20.Z). Jednocześnie druga ze Sprzedających - tzn. Zainteresowana - nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca 1 jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i sług (dalej: „podatek VAT”) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, która obejmuje m.in. wynajem lokali mieszkalnych.

Oboje Sprzedający w latach 2006-2007 nabyli kilka działek obejmujących grunty orne oraz działkę, na której znajdował się budynek mieszkalny w stanie surowym (niezamieszkały). Ponieważ działki znajdowały się w bezpośredniej bliskości do siebie w 2012 r. zostały scalone na mocy decyzji Starosty (…) jako działka o numerze 3, a następnie podzielone na działkę 1 i 2. Dla działek prowadzona jest jedna księga wieczysta.

Celem zakupu nieruchomości było przede wszystkim powiększenie rodzinnego gospodarstwa rolnego, a nabywane nieruchomości w całości położone są w sąsiedztwie zamieszkania Sprzedających (w tej samej, jak i w sąsiedniej gminie), a także w sąsiedztwie dotychczas posiadanych już gruntów ornych obejmujących gospodarstwo rolne (tzn. sąsiadują przez drogi: gminną i wojewódzką z innymi posiadanymi już działkami).

Przedmiotowy wniosek dotyczy działki 1, która jest działką zabudowaną wskazanym powyżej budynkiem znajdującym się w stanie surowym (dalej: „Działka”, „Przedmiotowa Działka”).

Teren działki objęty jest częściowo miejscowym planem zagospodarowania (jako tereny teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej). Działka posiada dostęp do drogi publicznej.

Sprzedający wskazują, że dotychczas w stosunku do Działki:

1)w 2014 r. uzyskali decyzję Starosty (…), pozwalającą im na wyłączenie działki 1 z produkcji rolnej, wraz z obowiązkiem uiszczania przez okres 10 lat opłaty rocznej;

2)w 2015 r. Wnioskodawca 1, jako inwestor, uzyskał od Starosty (…) pozwolenie na budowę stacji paliw płynnych i gazowych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą), która to decyzja do dziś nie wygasła;

3)w 2023 r. Wnioskodawca 1 uzyskał ponowną decyzję zezwalającą na lokalizację wjazdu zwykłego z drogi publicznej na Działkę, wraz ze stosowną przebudową.

Jednakże, poza powyższymi Sprzedający:

1)nie dokonywali przyłączy mediów/uzbrojenia Działki, nie były prowadzone prace budowlane polegające na wznoszeniu na działce jakichkolwiek obiektów budowlanych;

2)nie kontynuowali budowy budynku mieszkalnego zlokalizowanego na Działce ani nie ponosili na niego nakładów;

3)nie prowadzą działalności gospodarczej na Działce ani z jej wykorzystaniem;

4)nie wprowadzali Działki do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Wnioskodawcy ani nie ujmowali w kosztach działalności wydatków związanych z zakupem Działki, wyłączeniem z produkcji rolnej, czy uzyskaniem wszelkich decyzji (związanych ze statusem Działki, czy uzyskanym pozwoleniem na budowę);

5)nie zawierali z nikim umów pośrednictwa w zakresie sprzedaży Działki;

6)nie podejmowali działań marketingowych w celu sprzedaży Działki (nie wystawiali żadnych ogłoszeń publicznych o zamiarze sprzedaży Działki), a także nie próbowali dotychczas sprzedawać Działki;

7)odprowadzali dotychczas od Działki podatek rolny;

8)nabyli Działkę (poszczególne działki scalone później w jedną) od osób fizycznych, zaś przy nabyciu odprowadzono podatek PCC (nie wystąpiły przesłanki opodatkowania VAT transakcji zakupów);

9)nie uzyskiwali indywidualnych interpretacji podatkowych;

10)nie zamierzają w najbliższym czasie dokonywać żadnych wydatków inwestycyjnych, modyfikacji, ulepszeń na Działce z wyjątkiem wjazdu z drogi publicznej.

Sprzedający zakupili Działkę dla celu powiększenia posiadanego gospodarstwa rolnego, jednocześnie w ciągu ostatnich lat Sprzedający zakupili także inne działki w podobnym celu (nieobjęte niniejszym Wnioskiem). Dotychczas Sprzedający nie prowadzili na Działce działalności gospodarczej, ani nie mieli takiego zamiaru, poza wskazanym pomysłem budowy stacji paliw, dla którego to pomysłu inwestycyjnego jeszcze w 2015 r. pozyskana została decyzja o pozwoleniu na budowę. Niemniej, plan budowy stacji benzynowej przez Sprzedających (Wnioskodawcę 1 jako inwestora), nie został wykonany, a plany budowy przez Sprzedających zostały zarzucone.

Sprzedający, prócz gospodarstwa rolnego (składającego się m.in. z wielu działek rolnych) posiadają również inne nieruchomości, w tym wynajmowane lub dzierżawione. Jednakże, Sprzedający podkreślają, że ta działalność nie jest powiązana z posiadaniem gruntów ornych będących przedmiotem niniejszego Wniosku.

Sprzedający zamierzają sprzedać Działkę spółce kapitałowej, która jest podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawcy są wspólnikami tej spółki. Sprzedaż będzie dotyczyła jedynie działki 1, a zatem w umowie sprzedaży zostanie ona wydzielona do odrębnej księgi wieczystej.

Transakcja sprzedaży miałaby miejsce w 2023 r., tj. po upływie 5 lat od końca roku, w (i) którym nabyte zostały działki, które następnie zostały scalone, (ii) w którym doszło do scalenia działek oraz (ii) w którym pozyskano pozwolenie na budowę.

W uzupełnieniu wniosku przytoczyli Państwo poniższe pytania i udzielili następujących odpowiedzi:

1)Oznaczenie geodezyjne działek (nr działki/działek) obejmujących grunty orne, o których mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz oznaczenie geodezyjne działki, na której znajdował się budynek mieszkalny w stanie surowym (niezamieszkały), o której mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Jak wskazano we Wniosku dotyczy on działki o oznaczeniu geodezyjnym:

Numer działki: 1

Identyfikator działki: (…)

Obręb ewidencyjny (numer, nazwa): (…)

Działka oznaczona jest w KW, jako grunt orny, przy czym - jak wskazano - jest zabudowana budynkiem mieszkalnym w stanie surowym (niezamieszkałym).

Ta sama KW obejmuje także drugą działkę ewidencyjną o numerze 2, która nie jest przedmiotem wniosku. Jest to działka orna, nie jest zabudowana.

2)Kiedy (podać datę) i w jaki sposób (w drodze jakiej czynności...) nabyli Państwo ww. działki obejmujące grunty orne - należy podać odrębnie dla każdej ww. działki (oznaczenia geodezyjnego).

Działka, która jest przedmiotem zapytania została nabyta (w drodze umowy sprzedaży) ww. latach 2006-2007 w ramach nabycia działek, które następnie zostały scalone. Były to działki o numerach:

  • 4 nabyta 14.03.2007 (na tej działce znajdował się pierwotnie budynek);
  • 5 nabyta 14.03.2007;
  • 6 nabyta 14.03.2007;
  • 7 nabyta 14.03.2007;
  • 8 nabyta 25.07.2006;
  • 9 nabyta 28.06.2007.

3)Kiedy (podać datę) i w jaki sposób (w drodze jakiej czynności...) nabyli Państwo ww. działkę, na której znajdował się budynek mieszkalny (…)

Działka, na której znajduje się budynek mieszkalny (nadal) została nabyta (w drodze umowy sprzedaży) 14.03.2007 r.

4)Z jakich działek (podać oznaczenie geodezyjne...) i kiedy nabytych (podać datę) powstała działka nr 1 (...).

Działka, która jest przedmiotem zapytania (1) została nabyta (w drodze umowy sprzedaży) w latach 2006-2007 w ramach nabycia działek:

  • 4 nabyta 14.03.2007;
  • 5 nabyta 14.03.2007;
  • 6 nabyta 14.03.2007;
  • 7 nabyta 14.03.2007;
  • 8 nabyta 25.07.2006;
  • 9 nabyta 28.06.2007.

5)W jaki sposób wykorzystywali Państwo działki nabyte w latach 2006-2007 obejmujące grunty orne oraz działkę, na której znajdował się budynek mieszkalny (...) od momentu ich nabycia do momentu dokonania ich scalenia i podziału?

Jak wskazano w treści Wniosku, w stosunku do działki będącej przedmiotem zapytania dokonywane były jedynie czynności o charakterze administracyjnym, a mianowicie:

1)w 2014 r. uzyskano decyzję Starosty (…), pozwalającą im na wyłączenie działki 1 z produkcji rolnej, wraz z obowiązkiem uiszczania przez okres 10 lat opłaty rocznej;

2)w 2015 r. uzyskano od Starosty (…) pozwolenie na budowę stacji paliw płynnych i gazowych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą), która to decyzja do dziś nie wygasła;

3)w 2023 r. uzyskano ponowną decyzję zezwalającą na lokalizację wjazdu zwykłego z drogi publicznej na Działkę, wraz ze stosowną przebudową.

4)Działki nie były wykorzystywane w inny sposób.

6)Czy działki przed podziałem/po podziale były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w tym na potrzeby działalności Spółek, w których są Państwo wspólnikami?

Nie, działki nie były wykorzystywane w ten sposób.

7)W jaki sposób do jakich celów i przez kogo działka nr 1 (...) była/jest/będzie wykorzystywana do dnia planowanej transakcji? Czy działkę nr 1 wykorzystywali Państwo na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej; jeżeli tak, w jakim okresie lub okresach (...)? Czy działka ta była wprowadzona do ewidencji (...)?

Działka jest w posiadaniu Wnioskodawcy i ma zostać wykorzystana do transakcji, tj. ma zostać sprzedana. Nie była i nie jest wykorzystywana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, nie była też wprowadzana do ewidencji ŚT i WNiP.

8)Czy działka nr 1 była przez Państwa wykorzystywana do czynności (opodatkowanych/zwolnionych/niepodlegających) VAT?

Nie, nie była.

9)Czy zawarli/zawrą Państwo przedwstępną umowę sprzedaży działki nr 1 z jej nabywcą? Jeżeli tak, to jakie są/będą konkretne postanowienia umowy?

Nie, nie została zawarta umowa przedwstępna. Z uwagi na brak zawartej na obecny moment takiej umowy - nie ma możliwości wskazania jej precyzyjnych zapisów. Na dzień sporządzenia przedmiotowego pisma, Wnioskodawca nie jest w stanie jednoznacznie wskazać czy zawrze umowę przedwstępną, ale nie może wykluczyć takiej możliwości, przy czym, również w tym przypadku nie jest możliwe określenie konkretnych postanowień umowy przedwstępnej, gdyż żadnych ustaleń w tym przedmiocie dotychczas nie poczyniono.

10)Czy udzielili/udzielą Państwo nabywcy ww. działki lub innemu podmiotowi pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) do działania w Państwa umieniu, przy czynnościach związanych ze sprzedażą ww. działki? Jeżeli tak, to należy podać:

-komu udzielili/udzielą Państwo pełnomocnictw,

-przedmiot oraz pełen zakres ww. pełnomocnictw,

-jakie konkretnie czynności nabywca/inny podmiot wykonuje/będzie wykonywać w ramach pełnomocnictwa.

Wnioskodawcy nie udzielali i nie planują udzielać pełnomocnictw lub podobnych upoważnień.

11)Czy ww. działka, objęta zakresem wniosku, była/jest/będzie do momentu planowanej sprzedaży udostępniana osobom trzecim? Jeżeli tak, to należy wskazać (...)

Nie, nie była/nie jest/nie jest planowane udostępnienie.

12)Czy przed sprzedażą dla działki będą wydawane pozwolenia, decyzje? Jeśli tak to jakie? (...)?

Przed sprzedażą nie będą dla działki wydawane pozwolenia i decyzje, o których mowa w pkt 12 wezwania, przy czym w związku z realizacja wjazdu jest decyzja w przedmiocie zajęcia pasa ruchu drogowego, co ma jedynie charakter pomocniczy w stosunku do realizacji wjazdu.

13)Czy przed sprzedażą działki będą Państwo podejmowali czynności zmierzające do podniesienia wartości bądź atrakcyjności działki, np. uzbrojenie, doprowadzenie mediów, ogrodzenie terenu, bądź inne (...)?

Jak wyraźnie wskazano w treści wniosku, takie działania nie są planowane poza (także wskazanym) wjazdem z drogi publicznej.

14)W jaki sposób nabywca planuje wykorzystywać działkę po jej nabyciu?

Nabywca z pewnością będzie wykorzystywał działkę w ramach swojej własnej działalności gospodarczej.

15)Czy nabywca działki będzie realizował budowę stacji paliw płynnych i gazowych? Czy pozwolenie przejdzie na nabywcę?

Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy - tak, będzie realizował. Pozwolenie wydane dla Wnioskodawcy przejdzie na nabywcę.

16)Z czyjej inicjatywy nastąpiło uchwalenie MPZP i wynikające z planu przeznaczenie działki? Czy uchwalenie planu nastąpiło z Państwa inicjatywy?

Uchwalenie MPZP nastąpiło nie na wniosek Wnioskodawcy. Z informacji posiadanych przez Wnioskodawcę wynika, że nastąpiło to z inicjatywy organu administracji. Już po uchwaleniu MPZP, mieszkańcy (właściciele nieruchomości) w tym Wnioskodawcy złożyli wniosek o zmianę MPZP w zakresie powierzchni zabudowy.

17)Z czyjej inicjatywy doszło do scalenia i podziału działek nabytych przez Państwa w latach 2006-2007? W jakim celu dokonano scalenia i podziału?

Doszło do tego z inicjatywy Wnioskodawcy. Scalenie i późniejszy podział miały charakter porządkowy, z uwagi na bliskość działek.

18)Czy Pan bądź Pana żona jest rolnikiem, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, korzystającym ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy?

(…) Nie jesteście Państwo (ani Pan ani Pana żona) rolnikiem, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, korzystającym ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

19)Czy dokonał Pan rezygnacji z ww. zwolnienia i zarejestrował się jako czynny podatnik VAT?

Nie dokonywał Pan rezygnacji.

20)Czy Pana żona dokonała rezygnacji z ww. zwolnienia i zarejestrowała się jako czynny podatnik VAT?

Nie dokonywała rezygnacji.

21)Jakie ulepszenia wykonywali/będą Państwo wykonywać w związku z uzyskaniem decyzji zezwalającej na wykonanie „wjazdu... ”? Proszę wskazać jakie konkretnie czynności (...)? Jakie nakłady/wydatki poniosą Państwo w związku z jego wykonaniem?

Wykonany zostanie wjazd na działkę lewo-prawo skręt. Nakłady to ok. 900 tyś złotych netto.

22)Czy posiadają Państwo inne działki, które w przyszłości zamierzają Państwo sprzedać?

Planowana jest sprzedaż działek (numer: (…)) w zakresie wskazanym w interpretacji podatkowej z dnia 30.12.2022 roku wydanej przez wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak pisma 0113-KD1PT1-3.4012.657.2022.2.MWJ)

Inna sprzedaż nie jest planowana.

23)Czy do dnia złożenia wniosku dokonywali Państwo kiedykolwiek sprzedaży działek? Jeśli tak, to należy wskazać:

a.Kiedy i w jaki sposób weszli Państwo w posiadanie tych nieruchomości;

b.W jakim celu nieruchomości te zostały przez Państwa nabyte;

c.W jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane;

d.Kiedy dokonali Państwo ich sprzedaży i co było przyczyną sprzedaży;

e.Jakie było przeznaczenie tych działek, czy były to działki zabudowane;

f.Ilu działek dotyczyła transakcja;

g.Czy z tytułu sprzedaży którejkolwiek nieruchomości odprowadzili Państwo VAT?

Do chwili obecnej nie sprzedali Państwo żadnej działki.

24)Czy posiadają Państwo inne działki, które w przyszłości zamierzają Państwo sprzedać?

Wnioskodawca zwraca uwagę, że pytanie nr 24 jest identyczne jak pytanie 22, na które już odpowiedział.

25)Kiedy (podać datę/daty) ponieśliście Państwo koszty (wydatki) związane z wyłączeniem nieruchomości rolnej z działalności rolniczej, tj. opłaty rocznej z tytułu użytkowania na cele nierolnicze?

Starosta (…) dnia 04.02.2014 r. wydał decyzję o wyłączeniu gruntów rolnych i ustalił opłatę roczną w wysokości 42 817,79 zł płatną przez okres 10 lat.

Pytania

1.Czy planowana sprzedaż Działki nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT? (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 3)

2.W przypadku uznania, że sprzedaż Działki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT czy faktura dokumentująca dostawę Działki powinna zostać wystawiona przez Wnioskodawcę 1 oraz odrębnie przez Zainteresowaną? (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 4)

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

1.Zdaniem Sprzedających, planowana sprzedaż Działki w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. (oznaczone we wniosku jako stanowisko 3)

2.W przypadku uznania stanowiska do pytania nr 3 za nieprawidłowe, tj., że sprzedaż Działki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, zdaniem Sprzedających faktura dokumentująca dostawę Działki powinna zostać wystawiona wyłącznie przez Wnioskodawcę 1 (w odniesieniu do całości wynagrodzenia). (oznaczone we wniosku jako stanowisko 4)

UZASADNIENIE STANOWISKA ZAINTERESOWANYCH/SPRZEDAJĄCYCH

Uzasadnienie do pytania nr 1 (oznaczone we wniosku jako stanowisko 3)

Zdaniem Sprzedających, planowana sprzedaż Działki w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, w tym nie będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT, gdyż Sprzedający nie będą działać w charakterze podatnika podatku VAT a więc osoby prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Dla potrzeb uzasadnienia stanowiska Sprzedających należy wskazać podstawowe regulacje opodatkowania podatkiem od towarów i usług istotne w tym wypadku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT za towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W tym kontekście, co do zasady - niezabudowany grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jego sprzedaż może być traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Jednak samo stwierdzenie, że podmiot dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu nie jest wystarczającą przesłanką, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu VAT. Kluczowym jest tu, aby podmiot działał w charakterze podatnika, a więc osoby prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W rezultacie, aby doszło do faktycznego zaistnienia konieczności opodatkowania danej czynności VAT, niezbędne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik VAT. Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Uzasadnione jest zatem wykluczenie z grona podatników osób fizycznych w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W konsekwencji należy uznać, że nie jest podatnikiem podatku VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zaplata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu należy wskazać, że analiza braku wystąpienia przesłanek uznania planowanej transakcji za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych nie stanowi automatycznie podstawy dla uznania takich samych skutków na gruncie przepisów opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Niemniej, argumentacja przedstawiona w kontekście opodatkowania PIT, a w szczególności okoliczności faktyczne i brak zorganizowanych działań Sprzedających w kierunku zwiększenia wartości działki dla potrzeb sprzedaży jej z zyskiem stanowią istotny argument, który w ocenie Sprzedających wzmacnia ich stanowisko także na gruncie VAT.

Mając powyższe na uwadze uznanie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika (dla potrzeb VAT) prowadzącego handlową działalność gospodarczą jako handlowiec wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem takiej aktywności danej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, może być przykładowo (podobnie jak w przypadku tej kwestii w PIT): nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, uzbrojenie w media, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich itd. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

W tym kontekście przytoczyć można rozstrzygnięcie NSA z 29 października 2007 r., (sygn. akt I FPS 3/07): „ani więc formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do tej konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług”.

W tym zakresie należy uznać, że również na gruncie przepisów unijnych, zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Na kwestię „majątku prywatnego” i jego odrębności od tego, który wykorzystywany jest na potrzeby działalności gospodarczej w podatku VAT, zwrócił także uwagę TSUE w orzeczeniu w sprawie C-291/92 Finanzamt Uelzen v. Dieter Armhrecht. Sprawa dotyczyła kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. TSUE stwierdził, że „majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania nieruchomości w ramach majątku osobistego.

Biorąc pod uwagę powyższe, w kwestii opodatkowania VAT przyszłej sprzedaży Działki istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku stanu przyszłego Sprzedający, w celu dokonania sprzedaży Działki podjęli aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. To skutkowałoby koniecznością uznania ich za podmioty prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatników podatku VAT. W przeciwnym razie, należy uznać, że sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym Sprzedających.

W tym kontekście wskazać należy, że z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że oboje Sprzedający uznają, że planowana Sprzedaż będzie mieć miejsce poza działalnością gospodarczą, a w szczególności poza działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę. Jako, że oboje Sprzedający nie prowadzą działalności w zakresie obrotu nieruchomościami i nie mają zamiaru prowadzić takiej działalności profesjonalnie wobec Działki. Co więcej, Zainteresowana 1 nie jest zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT i na tę chwilę żadna z jej aktywności tego nie wymaga. Jak wskazano w odniesieniu do pytania w zakresie skutków podatkowych w PIT - planowana transakcja dotyczy gruntów pozostających obecnie we wspólnym majątku osobistym małżonków w ramach posiadanego majątku prywatnego. Dodatkowo dokonując zakupów poszczególnych działek intencją małżonków było nabycie do prowadzonego gospodarstwa rolnego.

W tym miejscu Sprzedający ponownie pragną powołać się na wylistowanie okoliczności wskazujących na brak profesjonalnego i zarobkowego charakteru nabycia, posiadania oraz planowanej sprzedaży Działki, zawarte w opisie stanu faktycznego oraz powołane ponownie w uzasadnieniu do pytania nr 1 odnośnie do opodatkowania PIT. Przytoczyć można w skrócie okoliczności takie jak brak podejmowania przez Sprzedających dotychczas aktywności mających na celu zwiększenie wartości Działek, w tym dokonywanie ulepszeń jak: zabudowy, uzbrojenia w media, instalacji, przyłączy, podejmowanie działań promocyjno-marketingowych w celu sprzedaży działek, w tym zawieranie umów z profesjonalistami w zakresie obrotu i sprzedaży nieruchomości (w tym pośrednictwa).

Dodatkowo Sprzedający zakupili działki prywatnie, bez VAT (przy zakupach opłacano podatek od czynności cywilno-prawnych), jednocześnie w żadnym momencie nie pozostawały one w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Wnioskodawcy ani też w żadnym dotychczasowym momencie nie czerpano z nich zysków w ramach działalności gospodarczej, gdzie właściwym byłoby zastosowanie regulacji ustawy o VAT.

Stanowisko podatnika w podobnych sprawach było uznawane za prawidłowe m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2022 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.294.2022.2.JK), gdzie końcowo uznano, że: „w analizowanej sprawie brak jest przesłanek świadczących o takiej Pana aktywności w przedmiocie planowanej sprzedaży działek, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego - stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpił bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż wydzielonych części działek wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Nie podjął Pan takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Działania podejmowane przez Pana należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Sprzedając działki skorzysta Pan z przysługującego Mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie wypełni przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, i nie wystąpi w roli podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność gospodarczą – w stosunku do tej transakcji. W konsekwencji, sprzedaż działek nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ”.

Reasumując, analiza przedstawionych we wniosku okoliczności w świetle przywołanych regulacji prowadzi do stwierdzenia, że planowanej sprzedaży Działki Sprzedający dokonają poza podatkiem VAT jako sprzedaży elementów wspólnego majątku prywatnego niesłużącego do podlegającej VAT działalności gospodarczej.

Uzasadnienie do pytania nr 2 (oznaczone we wniosku jako stanowisko 4)

W przypadku uznania, że sprzedaż Działki podlega jednak opodatkowaniu podatkiem VAT, zdaniem Sprzedających faktura dokumentująca dostawę powinna zostać wystawiona wyłącznie przez Wnioskodawcę 1 (w odniesieniu do całości wynagrodzenia). Wynika to przede wszystkim z faktu, że Zainteresowana nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce i obecnie nie zamierza podejmować działań, które wymagałyby takiej rejestracji. W dalszym ciągu też podtrzymuje argumenty zawarte w uzasadnieniu do poprzednich pytań - wskazujące na brak prowadzonych działań wobec Działki wskazujących na wolę i faktyczne prowadzenie w związku z nimi działalności gospodarczej, w tym objętej VAT.

W sytuacji uznania przez wydający interpretację organ podatkowy, że planowana sprzedaż Działki wymagałaby objęcia opodatkowaniem VAT, a co za tym idzie udokumentowaniem fakturą, Sprzedająca zmuszona byłaby zarejestrować się na podatek od towarów i usług w Polsce wyłącznie dla potrzeb tej jednej transakcji.

W konsekwencji stanowiska Sprzedających wobec pytań poprzednich Wnioskodawca 1 - wskazuje, że obecnie posiada on zarejestrowaną działalność gospodarczą, jednakże - jak wskazywano w uzasadnieniu do wcześniejszych pytań - planowana sprzedaż Działki nie jest intencją Sprzedających objęta aktywnością w ramach tej działalności gospodarczej, natomiast ma mieć miejsce z majątku prywatnego i w związku z zarządzaniem tymże majątkiem objętym małżeńską współwłasnością. W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy 1 nie jest objęta działalnością w ramach jego rejestracji na VAT. Jednakże, Sprzedający biorą pod uwagę negatywną odpowiedź na wcześniejsze pytanie, a co za tym idzie konieczność objęcia planowanej sprzedaży opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług w Polsce, w związku z czym stoją na stanowisku - że wyłącznie Wnioskodawca 1 - jako podmiot zarejestrowany na VAT powinien wykazać planowaną transakcją w rejestrze VAT jako obrót VAT i wyłącznie on powinien wystawić fakturę VAT na całość sprzedaży, tak aby małżonka nie była zmuszona dokonywać rejestracji na VAT. Z perspektywy dokumentacyjnej dla przyszłego nabywcy Działki wystawienie faktury wyłącznie przez Wnioskodawcę 1 nie będzie rodziło skutków innych/negatywnych wobec sytuacji wystawienia przez 2 osoby. Wręcz przeciwnie transakcja będzie prostsza dla wszystkich stron. Podobnie z perspektywy dokumentacji w rejestrach VAT nie dojdzie do sztucznego dzielenia przedmiotu transakcji i sprzedaż będzie bardziej przejrzysta przy jej ocenie przez organ podatkowy w przypadku przyszłej kontroli.

Organy podatkowe niejednokrotnie dopuszczały wystawienie faktury przez jednego z małżonków - w przypadku realizacji sprzedaży przez małżeństwo (gdy uznano m.in., że tylko jeden z małżonków wykonywał transakcję w ramach działalności opodatkowanej VAT), m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 23 sierpnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1- 3.4012.415.2018.4.MWJ. w której organ uznał, że: „Skoro jak wyżej wskazano to żona Wnioskodawcy z tytułu całej transakcji sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie występowała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a więc to po stronie małżonki Wnioskodawcy będzie występował obowiązek ewentualnego opodatkowania dostawy ww. nieruchomości oraz wystawienia faktury dokumentującej tę transakcję”;
  • interpretacji indywidualnej DIS w Warszawie z 2 marca 2016 r., sygn. IPPP2/4512-1184/15-2/AOg, w której organ uznał, że: „Z treści wniosku wynika, że to wyłącznie Wnioskodawca wykorzystywał działki w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i tylko Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. (...) Między małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa. W konsekwencji w akcie notarialnym dokumentującym nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie. (...) W konsekwencji stwierdzić należy, że obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku w tym wystawienia faktury z tytułu dokonanej transakcji będzie spoczywał w całości na Wnioskodawcy”;
  • interpretacji indywidualnej DIS w Katowicach z 3 marca 2015 r., sygn. 1BPP1/443- 1161/14/ES, w której organ uznał, że: „należy stwierdzić, że pomimo zakupu działki nr 122/1 na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, część tej nieruchomości, w odniesieniu, do której Wnioskodawca działa jako podatnik VAT została przeznaczona i wykorzystywana do działalności gospodarczej Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym to Wnioskodawca będzie działał z tytułu sprzedaży części nieruchomości jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w przypadku konieczności udokumentowania tej dostawy fakturą VAT, to Wnioskodawca będzie obowiązany ująć na fakturze tę dostawę. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że w razie zaistnienia konieczności wystawienia przyszłemu nabywcy nieruchomości faktury VAT, fakturę taką zgodnie z prawem powinien wystawić jedynie Wnioskodawca na całą kwotę sprzedaży, należało uznać za prawidłowe”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości gruntowej) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a) określone udziały w nieruchomości;

b) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

c) udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielnie kilku osobom. Na tym polega współwłasność w świetle art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności.

Zgodnie z art. 196 § 1 ww. ustawy:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Na podstawie art. 196 § 2 ww. ustawy:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Art. 198 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Współwłaściciel ma względem swojego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W myśl art. 210 § 1 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Z regulacji art. 211 tej ustawy wynika, że:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Art. 36 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że:

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem podatnik tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Z przytoczonych regulacji prawnych wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te powinny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Zatem dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Istotne dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zasadne jest zatem wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, aportu, darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. Trybunał w orzeczeniu tym potwierdził, że dla uznania danego majątku za prywatny, istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. Aby majątek uznać za prywatny musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Zatem „majątek prywatny” to taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r. sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny, to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania towaru (np. nieruchomości) dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika tego podatku. Tym samym, wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym również nieruchomości, jest ustalenie m.in. czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby osobiste, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Zatem w kwestii opodatkowania sprzedaży działek istotne jest, czy w danej sprawie sprzedający w celu dokonania sprzedaży gruntów podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Przejawem takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia jednej z wymienionych czynności, tylko wtedy działania sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był przedmiotem orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10). TSUE orzekł w tej sprawie, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w przypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Ze wskazanych regulacji należy wywnioskować, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

W niniejszej sprawie – w świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy – nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik Państwa majątku osobistego, a sprzedaż działki będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

Z opisu sprawy wynika, iż są Państwo małżeństwem - mąż od czerwca 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest on zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, która obejmuje m.in. wynajem lokali mieszkalnych, natomiast żona nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej. Są Państwo współwłaścicielami (współwłasność majątkowa małżeńska) działki nr 1. Na działce nr 1 znajduje się budynek mieszkalny w stanie surowym (niezamieszkały).  Nie prowadzą Państwo działalności gospodarczej na działce ani z jej wykorzystaniem. Nie wprowadzali Działki do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej męża ani nie ujmowali w kosztach działalności wydatków związanych z zakupem Działki, z wyłączeniem z produkcji rolnej, oraz z uzyskaniem wszelkich decyzji (związanych ze statusem Działki, czy uzyskanym pozwoleniem na budowę). Zamierzają Państwo sprzedać ww. działkę spółce kapitałowej, która jest podatnikiem VAT czynnym. Są Państwo wspólnikami tej spółki. W latach 2006-2007 nabyli Państwo kilka działek obejmujących grunty orne oraz działkę, na której znajdował się budynek mieszkalny w stanie surowym (niezamieszkały). Z Państwa inicjatywy w 2012 r. doszło do scalenia i podziału działek. Celem zakupu nieruchomości było przede wszystkim powiększenie rodzinnego gospodarstwa rolnego. Nie jesteście Państwo rolnikami ryczałtowymi. W 2014 r. uzyskali Państwo decyzję na wyłączenie działki 1 z produkcji rolnej, wraz z obowiązkiem uiszczania przez okres 10 lat opłaty rocznej w wysokości ..... zł. W 2015 r. jako inwestor, uzyskał Pan pozwolenie na budowę stacji paliw płynnych i gazowych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą), która to decyzja do dziś nie wygasła. W 2023 r. uzyskał Pan ponowną decyzję zezwalającą na lokalizację wjazdu zwykłego z drogi publicznej na Działkę, wraz ze stosowną przebudową. Teren działki objęty jest częściowo miejscowym planem zagospodarowania (jako tereny teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej). Po uchwaleniu ww. planu złożyli Państwo wniosek o zmianę w zakresie powierzchni zabudowy działki. Działka posiada dostęp do drogi publicznej. Planowali Państwo budowę stacji paliw. W związku z realizacją wjazdu została wydana decyzja w przedmiocie zajęcia pasa ruchu drogowego. Wykonają Państwo wjazd na działkę lewo-prawo skręt, ponosząc przy tym nakłady ok. .... złotych netto. Plan budowy stacji benzynowej przez Państwa nie został wykonany. Spółka będąca nabywcą działki będzie realizowała budowę stacji paliw płynnych i gazowych. Pozwolenie wydane dla Pana przejdzie na nabywcę działki.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów prawa, dostawa towarów (w tym nieruchomości) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar z jakim została zrealizowana i okoliczności w jakich ją wykonano. Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie należy przeanalizować całokształt działań jakie podejmowali Państwo w odniesieniu do działki będącej przedmiotem sprzedaży.

Jak zostało wskazane powyżej, majątek prywatny to majątek danej osoby fizycznej, który nie jest przez nią wykorzystywany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, a w całym okresie posiadania tego majątku osoba ta musi wykazywać zamiar wykorzystywania go w ramach majątku osobistego.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy należy stwierdzić, że w stosunku do przedmiotowej nieruchomości poczynili Państwo określone działania, które jak wynika z okoliczności sprawy poczynione były w celach inwestycyjnych, z zamiarem wykorzystania działki do działalności gospodarczej.

Jednocześnie z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku nie wynika, aby przedmiotowa działka została nabyta i była wykorzystywana do zaspokojenia Państwa potrzeb osobistych. Ponadto pomimo wskazania, że zakupili Państwo działkę dla celu powiększenia posiadanego gospodarstwa rolnego, to w stosunku do działki na Państwa wniosek została wydana decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

Rozpoczęli Państwo inwestycję związaną z budową stacji paliw, która będzie kontynuowana przez nabywcę działki. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że są Państwo wspólnikami Spółki, która nabędzie działkę i będzie realizować inwestycję rozpoczętą przez Państwa. Na nabywcę działki przejdzie uzyskane pozwolenie na budowę stacji paliw płynnych i gazowych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą). Poniosą Państwo nakłady ok. 900 tyś. złotych netto w związku z wykonaniem wjazdu na działkę (lewo-prawo skręt).

Tym samym należy stwierdzić, że podejmowane przez Państwa działania wskazują na działania o charakterze inwestycyjnym, typowym dla działań podmiotów profesjonalnie zajmujących się sprzedażą gruntów. Podejmowane przez Państwa działania wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.

Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, nie wystarcza stwierdzić jedynie, że dochodzi do dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku z tą sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. Z uwagi na powyższe, w przedmiotowej sprawie należy uznać, że planowana sprzedaż zabudowanej działki nr 1 będącej we współwłasności małżeńskiej, będzie stanowiła działalność gospodarczą podjętą w celach zarobkowych, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a Państwo (każdy z małżonków) w związku z planowaną sprzedażą będą występować dla tej czynności w charakterze podatników tego podatku zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy. Tym samym, sprzedaż ww. działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy.

A zatem oceniając Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 uznałem je za nieprawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą również ustalenia, czy faktura dokumentująca dostawę Działki powinna zostać wystawiona przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania oraz odrębnie przez Zainteresowaną - w przypadku uznania, że sprzedaż Działki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy:

Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika. Generalnie ustawodawca nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku na podstawie przepisów ustawy lub rozporządzeń wykonawczych do niej oraz sprzedaż realizowaną na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT. Jednakże nie ma przeszkód, aby w powyższych sytuacjach podatnik wystawiał fakturę.

Z okoliczności przedstawionych w opisie sprawy wynika, że są Państwo współwłaścicielami nieruchomości na zasadach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Nabywcą wskazanej nieruchomości stanowiącej działkę nr 1, będzie zarejestrowany czynny podatnik VAT, a transakcja sprzedaży – jak wyżej wskazano – będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając zatem na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie z tytułu sprzedaży ww. działki każdy z małżonków będzie stroną dokonującą czynności opodatkowanej tym podatkiem.

Mając zatem na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie z tytułu sprzedaży zabudowanej działki nr 1, będącej we współwłasności małżeńskiej, każdy z Państwa będzie stroną dokonującą czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i będzie występował w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje sytuacji przeprowadzania transakcji przez małżonków, w odniesieniu do majątku stanowiącego wspólność małżeńską, jednakże z uwagi na fakt, że ustrój ten – jak wynika z powołanych przepisów prawa cywilnego – określa równe prawa majątkowe dla obydwu małżonków, należy stwierdzić, iż każdy z Państwa zobowiązany będzie do odrębnego udokumentowania sprzedaży. Zatem, każdy z Państwa winien we własnym imieniu wystawić fakturę na sprzedaż swoich udziałów.

Zatem oceniając Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 uznałem je za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Zaznaczam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejszą interpretacją załatwiono sprawę w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygniecie.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazuję, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00