Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 478/2023 z dnia 19 września 2023 r., sygn. DI/100000/43/660/2023

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne a rekompensata za zrzeczenie się trwałości stosunku pracy

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 20i8 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. późn. 221 ze zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz.1230 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 3 lipca 2023 r.:

-za nieprawidłowe w części dotyczącej nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika rekompensaty za zrzeczenie się trwałości stosunku pracy w okresie gwarantowanego zatrudnienia w części liczonej, jak ekwiwalent za urlop,

-za prawidłowe w części dotyczącej uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika rekompensaty za zrzeczenie się trwałości stosunku pracy w okresie gwarantowanego zatrudnienia w części stanowiącej dodatkowe odszkodowanie liczone jako wielokrotność wynagrodzenia zasadniczego pracownika.

Uzasadnienie

W dniu 3 lipca 2023 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem złożonym dnia 19 lipca 2023 r., pismem złożonym dnia 10 sierpnia 2023 r. oraz pismem złożonym dnia 29 sierpnia 2023 r.

Wnioskodawca wskazał, że w związku z zamiarem wprowadzenia planu dobrowolnych odejść pracowniczych, który optymalizując strukturę zatrudnienia w związku z ekonomicznymi potrzebami, ma na celu zaoferowanie pracownikom rekompensaty finansowej związanej z dobrowolnym rozwiązywaniem stosunków pracy, powstało pytanie czy przedmiotowe świadczenia w związku z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wchodzą w zakres zwolnienia wskazanego w par. 2 ust. 1 pkt. 3 w/w aktu (lub innych), czy też należy je traktować jako podstawę wymiaru składek.

Program dobrowolnych odejść pracowniczych zaadresowany będzie do ogółu pracowników (z ograniczeniem do wyselekcjonowanych kategorii, działów wymagających restrukturyzacji), niemniej jednak skorzystanie z niego podlegać będzie decyzji pracownika inicjującego stosowną procedurę, której zakończeniem będzie porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę oraz wypłata przewidzianych w regulaminie środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00