Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.635.2023.2.SH

Czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie transportu specjalistycznego, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do nowo zawiązanej Spółki B, oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.”) i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 października 2023 r., za pośrednictwem operatora pocztowego, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie transportu specjalistycznego, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do nowo zawiązanej Spółki B, oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 21 grudnia 2023 r. (data wpływu 27 grudnia 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka Wnioskodawcy została założona w 2006 r. przez wspólników W. W., B. W. oraz M. W., którzy na poczet objęcia udziałów w Spółce wnieśli prowadzone od 1995 r. przedsiębiorstwo w formie spółki cywilnej (aport przedsiębiorstwa). W 2020 r. zmarła W. W.. Jej udziały w wyniku spadkobrania objęli pozostali wspólnicy (synowie). Wspólnicy są jednocześnie członkami zarządu spółki Wnioskodawcy uprawnionymi do łącznej reprezentacji spółki.

Spółka Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu drogowego towarów pojazdami samochodowymi, w tym samochodami powyżej 3,5t. Wnioskodawca posiada stosowną licencję na prowadzenie działalności w zakresie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy. Licencja została wydana na czas określony do dnia (...) września 2026 r. Wnioskodawca świadczy swoje usługi zarówno w kraju jak i za granicą (Austria, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Słowacja oraz Czechy).

Usługi wykonywane są w zakresie:

1)Transportu drobnicowego o ładowności 5200-9000 kg,

2)Transportu ekspresowego o ładowności do 1100 kg,

3)Transportu naczepami o ładowności do 24t,

4)Transportu zestawami o ładowności do 22t,

5)Transportu z wózkami o ładowności do 20t wyposażone w wózki terenowe M. (udźwig 2,0t).

Spółka zatrudnia aktualnie (...) osób na podstawie umów o pracę.

W kwietniu 2019 r. Wnioskodawca utworzył oddział na terenie województwa (…). Oddział prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportowych oraz działa na podstawie licencji transportowej posiadanej przez Spółkę. Oddział nie posiada odrębnej od Spółki osobowości prawnej.

W związku z narastającą różnicą zdań pomiędzy wspólnikami co do kierunku rozwoju spółki Wnioskodawcy, pojawiła się koncepcja podziału spółki i dokonania faktycznego rozdzielenia biznesu na dotychczasowych wspólników. Żaden ze wspólników nie dopuszcza opcji likwidacji Spółki Wnioskodawcy i dokonania podziału majątku tej spółki z racji tego, że celem wspólników jest dalsze prowadzenie działalności jednak każdy odrębnie. Nadto całkowita likwidacja wiązałaby się z utratą licencji i koniecznością wystąpienia o nową licencję przez każdą ze stron. Działanie to byłoby całkowicie nieekonomiczne również z tego względu, że spółka Wnioskodawcy posiada swoją historię i renomę. Wspólnikom zależy na polubownym zakończeniu sporu, bez konieczności przerywania działalności i z możliwością jak najszybszego podjęcia działalności przez spółkę, która zostanie wyposażona w zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „Spółka B”) wydzieloną ze spółki Wnioskodawcy. Obie spółki po podziale będą wykonywały transport międzynarodowy, przy czym Spółka B będzie realizowała ponadto tzw. specjalistyczny transport drogowy. Spółka Wnioskodawcy nie będzie świadczyła usług transportu specjalistycznego. Specjalistyczny transport drogowy odnosi się do transportu wykonywanego samochodami wyposażonymi w wózki M. (pkt 5 powyżej).

Podział zostanie przeprowadzony według poniższego scenariusza:

1) Wspólnicy utworzą nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z minimalnym kapitałem zakładowym - tj. 5.000 zł (dalej: „spółka B”) gdzie każdy ze wspólników otrzyma po 50% udziałów; obecnie została już podpisana umowa i oczekuje się na wpis tej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego;

2) Spółka B na podstawie umowy najmu wynajmie od Spółki A część taboru samochodowego celem uzyskania w jak najszybszym czasie licencji na wykonywanie transportu samochodowego, przedmiotem najmu będzie również część nieruchomości Spółki A na której Spółka B będzie mogła prowadzić działalność - umowy zostaną zawarte na zasadach rynkowych;

3) Wspólnik B. W. wynajmie od Spółki A część nieruchomości z prawem do wykonania na niej prac budowlanych tj. utwardzenie terenu, wybudowanie ogrodzenia i podłączenie mediów;

4) Następnie Spółka B wystąpi o wydanie licencji transportowej adresem prowadzenia działalności;

5) W spółce Wnioskodawcy (dalej: „Spółka A) dojdzie do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) obejmującego m.in. transport specjalistyczny oraz zostanie sporządzony Plan podziału,

6) Następnie ZCP zostanie wniesiony do istniejącej Spółki B w wyniku czego Spółka A obniży swój kapitał zakładowy bądź alternatywnie dojdzie do obniżenia kapitałów własnych w Spółce Wnioskodawcy (Wnioskodawca posiada skumulowane kapitały zapasowe) a Spółka B dokona podwyższenia kapitału zakładowego w zamian za wydanie udziałowcom Spółki A udziałów;

7) Po zarejestrowaniu obniżenia kapitału w Spółce A oraz podwyższenia kapitału w Spółce B wspólnicy dokonają wzajemnych darowizn tak, że 100% udziałowcem Spółki A będzie wspólnik M. W. a w Spółce B 100% udziałów w kapitale zakładowym przypadnie wspólnikowi B. W..

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Zasady uzyskania licencji określa ustawa o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2022 poz. 2201 ze zm., przypis Organu - dalej: „u.t.d.” ). Zgodnie z art. 5a u.t.d.:

1. Podjęcie i wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji wspólnotowej, na zasadach określonych w:

1) rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącym wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych, zwanym dalej: „rozporządzeniem (WE) nr 1072/2009”, lub

2) rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 561/2006, zwanym dalej: „rozporządzeniem (WE) nr 1073/2009”.

2. Licencji wspólnotowej udziela się przedsiębiorcy, jeżeli posiada zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

3. Licencja wspólnotowa, o której mowa w ust. 1, jest zezwoleniem w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570).

Zgodnie z art. 4 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 Licencja wspólnotowa wydawana jest na nazwisko/nazwę przewoźnika i nie może być przekazywana osobie trzeciej. Powyższe ma odzwierciedlenie również w polskich przepisach jak stanowi art. 13 ust. 1 u.t.d., zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić uprawnień z nich wynikających na osobę trzecią.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy przyjąć, że licencja na transport drogowy międzynarodowy (w tym krajowy) uzyskana przez Spółkę A nie może zostać przeniesiona na Spółkę B. Przepisy nie pozwalają bowiem na podział licencji w taki sposób, że będzie z niej korzystać zarówno Spółka A jak i Spółka B. Spółka A nie może też udostępnić swojej licencji Spółce B na zasadzie odstąpienia, najmu lub jakiejkolwiek innej. Przenoszenie uprawnień z licencji jest prawnie zabronione i jest to okoliczność niezależna od stron.

W konsekwencji Spółka B musi wystąpić indywidualnie o wydanie licencji na swoją działalność, aby po przejęciu majątku w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogła prowadzić działalność w zakresie transportu międzynarodowego i krajowego. Dlatego też konieczne jest powołanie Spółki B wcześniej tj. przed wydzieleniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, aby już w chwili przejęcia tego majątku mogła od razu prowadzić działalność gospodarczą. Uzyskanie licencji wymaga legitymowania się przez spółkę B prawem do siedziby oraz prawem do używania pojazdów samochodowych. W związku z tym zostaną zawarte umowy najmu nieruchomości oraz pojazdów (w liczbie: (...)). Umowy zostaną zawarte z uwzględnieniem warunków rynkowych. Spółka B będzie płaciła Spółce Wnioskodawcy czynsz ustalony w oparciu o ceny obowiązujące na rynku.

Spółka Wnioskodawcy na początku listopada br. zamierza dokonać wyodrębnienia finansowego oraz organizacyjnego działu transportu specjalistycznego oraz częściowo transportu krajowego i międzynarodowego (Dział przejmie do obsługi kilku klientów w ramach również innego transportu aniżeli specjalistyczny). W związku z tym dojdzie do wydzielenia w prowadzonych księgach rachunkowych kont kosztowych oraz przychodowych dla działu transportu specjalistycznego, obejmującego koszty i przychody związane z realizacją usług transportowych przez pojazdy, które w przyszłości zostaną wydzielone do Spółki B. Powyższe znajdzie odzwierciedlenie w Zakładowym Planie Kont a także Zarząd Spółki Wnioskodawcy podejmie stosowną uchwałę o utworzeniu działu. Dział nie będzie podlegał rejestracji w KRS jako oddział z uwagi na fakt, że dział zostanie wydzielony do Spółki B i byłoby to niecelowe. Dział jednak będzie w rzeczywistości oddziałem Spółki A. Wydzielenie ZCP ze Spółki A do Spółki B jest planowane na koniec 2023 r.

W związku z powyższym planem, Spółka Wnioskodawcy zamierza przenieść na Spółkę B dział transportu specjalistycznego obejmujący:

1)Własność nieruchomości, którą dotychczas Spółka B użytkowała na podstawie umowy najmu zawartej ze Spółką Wnioskodawcy;

2)Własność samochodów ciężarowych w liczbie: 16 pojazdów użytkowanych do czasu podziału przez Spółkę B na podstawie umowy najmu zawartej ze Spółką Wnioskodawcy;

3)Własność samochodu osobowego (…);

4)Własność dwóch wózków widłowych;

5)Wyposażenie w postaci zestawów komputerowych stacjonarnych w ilości 3 sztuk wraz z oprogramowaniem i monitorem;

6)Umowy zawarte z kontrahentami:

a.umowę dzierżawy zawartą z T. Sp. z o.o. na dzierżawę części nieruchomości wskazanej w pkt 1 powyżej;

b.umowę ramową świadczenia usług transportu drogowego towarów zawartą z P. S.C. z/s w J.;

c.umowę ramową świadczenia usług transportu drogowego towarów zawartą z E. Sp. z o.o.;

d.umowę ramową świadczenia usług transportu drogowego towarów zawartą z „D.” Sp. j. S. A. P.;

e.umowę ramową świadczenia usług transportu drogowego towarów zawartą z G. Sp. z o.o. z/s w K.;

7)Umowy o pracę w odniesieniu do 17 pracowników. Przeniesienie tych umów nastąpi w trybie art. 231ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.);

8)Umowę zlecenia zawartą z jedną osobą na wykonywanie usług w zakresie drobnych napraw pojazdów, utrzymania porządku wew. i na zew. magazynu, usług magazynowych;

9)Decyzja administracyjna wydana przez Wojewodę (…) z 7 stycznia 2022 r. zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium RP;

10)dwa rachunki bankowe (1 x w walucie Euro i 1 w walucie PLN) oraz zgromadzone tam środki pieniężne związane z działem transportu specjalistycznego;

11)należności krótkoterminowe alokowane do działu transportu specjalistycznego;

12)zobowiązania krótkoterminowe alokowane do działu transportu specjalistycznego.

Należy uzupełnić, że Spółka Wnioskodawcy nie posiada zobowiązań czy też należności długoterminowych.

Po dokonanym wydzieleniu w Spółce A pozostanie majątek trwały w postaci nieruchomości oraz samochodów, wyposażenie, zasoby finansowe (po 2 rachunki bankowe w Euro i PLN i środki tam zgromadzone) i ludzie, zobowiązania i należności, w tym umowy a także licencja na wykonywanie transportu międzynarodowego. Spółka A po wydzieleniu będzie nadal kontynuowała swoją działalność (bez żadnych przerw w świadczeniu usług) z tym, że nie będzie świadczyła usług transportu specjalistycznego. Transport specjalistyczny będzie usługą świadczoną przez Spółkę B. Spółka B na moment wydzielenia będzie posiadała licencję na wykonywanie transportu drogowego. Umowy najmu nieruchomości oraz najmu pojazdów zostaną rozwiązane najpóźniej w dniu wydzielenia. Po dokonanym wydzieleniu nie planuje się podejmowania współpracy pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką B, w szczególności spółki nie będą świadczyły wobec siebie jakichkolwiek usług. Podmioty te zgodnie z intencją wspólników będą od siebie całkowicie niezależne i każdy z podmiotów będzie działał we własnym zakresie.

Po dokonanym wydzieleniu wspólnicy dokonają pomiędzy sobą wzajemnych darowizn udziałów tak, aby Spółka A była w całości własnością wspólnika M. W. a Spółka B aby była jednoosobową spółką wspólnika B. W..

W uzupełnieniu wniosku z 21 grudnia 2023 r. wyjaśnili Państwo m.in., iż Wnioskodawca (Spółka Dzielona) z faktu oceny, że wskazane we wniosku składniki majątku zarówno pozostające w Spółce Dzielonej jak i te wydzielane do nowo zawiązanej Spółki B stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”) wywodzi, iż transakcja podziału przez wydzielenie będzie dla niego neutralna podatkowo tj. nie spowoduje powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Zgodnie z powołanym przepisem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h u.p.d.o.p. nie stanowi przychodu w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia. (…)

Ponadto, odpowiadając na zadane pytania wskazali Państwo, że:

1a)Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych będzie wyodrębniony w organizacji Spółki dzielonej jako dział transportu specjalistycznego. W schemacie organizacyjnym Spółki dzielonej został wyodrębniony dział transportu specjalistycznego, któremu przydzielono pracowników (w tym kierowców), tabor samochodowy, inne ruchomości, należności i zobowiązania oraz środki pieniężne niezbędne do prowadzenia działalności. Do momentu podziału działalność ta wykonywana jest na podstawie licencji posiadanej przez Wnioskodawcę.

1b)Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych będzie posiadał samodzielność finansową. Na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie działowi transportu specjalistycznego przychodów i kosztów a także należności i zobowiązań. Na podstawie danych księgowych jest możliwość wyodrębnienia wyniku finansowego działu transportu specjalistycznego.

1c)Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił niezależne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze. Od momentu jego wyodrębnienia w Spółce dzielonej do dnia podziału dział transportu specjalistycznego będzie realizował zadania gospodarcze polegające na świadczeniu usług transportu specjalistycznego z wykorzystaniem taboru samochodowego wyposażonego w specjalistyczne wózki. W schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej wyodrębniono dział Transportu specjalistycznego, któremu przydzielono zadania związane ze świadczeniem usług transportu z wykorzystaniem specjalistycznego taboru samochodowego. Dział został wyposażony w majątek niezbędny do wykonywania tego typu funkcji.

2) Na moment wniesienia przenoszony zespół składników będzie na tyle zorganizowany, że będzie w stanie samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur spółki tj. dział transportu ogólnego czy dział księgowości. Dział transportu specjalistycznego będzie posiadał odrębny portfel klientów (własny), własny tabor samochodowy, kierowców czy też środki pieniężne. Do wykonywania tych zadań wyodrębniony zespół składników majątkowych i niemajątkowych składający się na dział transportu specjalistycznego nie wymaga udziału pozostałych struktur, jest samodzielny.

3) Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego Spółka przejmująca (nowo zawiązana) będzie musiała wystąpić odrębnie o wydanie licencji na wykonywanie transportu. Przedmiotową licencję spółka przejmująca powinna uzyskać w ciągu miesiąca (wniosek w tym zakresie został już złożony po zarejestrowaniu spółki w KRS i obecnie oczekuje się na wydanie licencji). Zatem na moment przejęcia składników od W. Sp. z o.o. Spółka przejmująca będzie w posiadaniu licencji na transport drogowy. A więc po wydzieleniu składników majątkowych i niemajątkowych do Spółki przejmującej będzie mogła od razu prowadzić działalność. We wniosku wyjaśniono, że nie ma prawnej możliwości przeniesienia w całości czy też w części licencji transportowej na nowy podmiot. Aby móc wykonywać usługi transportu specjalistycznego Spółka przejmująca musi uzyskać licencję dla siebie, ponieważ nie otrzyma jej w ramach procesu podziału przez wydzielenie. Jest to okoliczność niezależna od stron.

4a)Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych będzie wyodrębniony w schemacie organizacyjnym Spółki dzielonej jako dział transportu (transport ogólny).

4b)Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w Spółce Dzielonej będzie posiadał samodzielność finansową. Na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie tej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów a także należności i zobowiązań. Na podstawie danych księgowych jest możliwość wyodrębnienia wyniku finansowego tej części przedsiębiorstwa.

4c) Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił niezależne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze. Od momentu jego wyodrębnienia w Spółce dzielonej do dnia podziału oraz po jego dokonaniu dział transportu ogólnego będzie realizował zadania gospodarcze polegające na świadczeniu usług transportu z wyłączeniem transportu specjalistycznego. Pozostający w Spółce dzielonej zespół składników majątkowych i niemajątkowych samodzielnie będzie realizował zadania gospodarcze polegające na świadczeniu usług transportowych z wyłączeniem transportu specjalistycznego. Dział został wyposażony w majątek niezbędny do wykonywania tego typu funkcji, ponadto w Spółce Dzielonej pozostaje licencja na wykonywanie przewozu drogowego towarów dlatego też fakt wydzielenia części przedsiębiorstwa dot. działu transportu specjalistycznego nie wpłynie w żaden sposób na możliwość dalszego świadczenia usług transportowych przez Spółkę Dzieloną.

5) Tak jak to zostało wskazane w opisie stanu faktycznego Spółka W. będzie nadal kontynuowała działalność w zakresie usług transportowych bez żadnych przerw. Tym samym należy przyjąć, że tak będzie to na tyle zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych, który będzie umożliwiał Spółce samodzielne wykonywanie zadań i prowadzenie działalności bez struktur wydzielonych do nowo zawiązanej Spółki.

6) Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (akapit 4) decyzja o podziale Spółki spowodowana jest różnicą zdań pomiędzy wspólnikami. Dalsze prowadzenie spółki jako jednego podmiotu jest po prostu niemożliwe a przeprowadzenie jej likwidacji jest nieuzasadnione ekonomiczne. W żadnym wypadku decyzja o podziale nie została podyktowana względami podatkowymi tj. nie jest głównym ani jednym z głównych celów podziału przez wydzielenie uniknięcie lub uchylanie się od opodatkowania. Głównym celem podziału przez wydzielenie jest dokonanie podziału biznesu pomiędzy dwóch wspólników tak, aby każdy z nich mógł prowadzić niezależną działalność oraz samodzielnie podejmować decyzję co do dalszego rozwoju biznesu.

Pytanie

(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 21 grudnia 2023 r.)

Czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie transportu specjalistycznego, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do nowo zawiązanej Spółki B, oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.”) i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.?

Państwa stanowisko w sprawie

(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 21 grudnia 2023 r.)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że składniki materialne i niematerialne składające się na dział transportu specjalistycznego, które zostaną wydzielone do Spółki B oraz składniki materialne i niematerialne pozostałe w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji nie powstanie u Wnioskodawcy przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”)

Zasady podziału spółek kapitałowych regulują przepisy Tytułu IV Łączenie, podział i przekształcenie spółek Działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm., dalej: „k.s.h.”).

W myśl art. 529 k.s.h.:

§ 1. Podział może być dokonany:

1) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2) przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział prze z wydzielenie);

5) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).

§ 2. Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.

§ 3. Wspólnicy spółki dzielonej mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółek przejmujących bądź spółek nowo zawiązanych dopłaty w gotówce nieprzekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki przejmującej, określonej według oświadczenia, o którym mowa w art. 534 § 2 pkt 4, bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki.

Jak stanowi art. 541 k.s.h.:

§ 1. Podział spółki wymaga uchwały zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dzielonej oraz każdej spółki przejmującej, powziętej większością trzech czwartych głosów, przedstawiających co najmniej połowę kapitału zakładowego, chyba że umowa albo statut spółki przewidują surowsze warunki.

§ 2. Podział spółki przez zawiązanie nowej spółki wymaga uchwały zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dzielonej oraz uchwały wspólników każdej spółki nowo zawiązanej w organizacji, powziętej w sposób, o którym mowa w § 1.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m u.p.d.o.p., za przychody z zysków kapitałowych

uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-przychody spółki dzielonej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p., w spółce podlegającej podziałowi jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3h u.p.d.o.p. przychodem nie będzie

w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.

Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 u.p.d.o.p., przepisów ust. 4 pkt 3e 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 14 tej ustawy, jeżeli połączenie spółek, podział spółek,wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Tym samym dla spółki dzielonej (czyli dla Wnioskodawcy) przychód z tzw. zysków kapitałowych w związku z planowaną transakcją podziału przez wydzielenie nie wystąpi jeżeli majątek wydzielony do nowo zawiązanej spółki jak również i majątek pozostający w spółce Wnioskodawcy stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Niewystąpienie przychodu uzależnione jest również od przyczyn jakimi kierują się podmioty dokonujące podziału przez wydzielenie. W przypadku Wnioskodawcy podział przez wydzielenie nie jest podyktowany chęcią uzyskania korzyści podatkowej a podyktowany jest okolicznościami wewnętrznymi w spółce (spór wspólników, który uniemożliwia funkcjonowanie spółki Wnioskodawcy; zamiar prowadzenia działalności przez każdego ze wspólników w odrębnym podmiocie bez konieczności likwidacji spółki Wnioskodawcy). U podstaw planowanej transakcji leżą wyłącznie aspekty ekonomiczne.

Odnośnie kwestii związanych ze statusem składników majątkowych przekazywanych do nowego podmiotu oraz pozostających w spółce Wnioskodawcy to zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego dojdzie do wyróżnienia dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa (tj. „ZCP”).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustaw podatkowych mamy do czynienia z ZCP (art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p.), jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo

W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku.

Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Przykładowo argumenty takie wskazał:

- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 1 października 2019 r., Znak: 0111 KDIB2-1.4010.309.2019.3.AR, tj.: Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 3 sierpnia 2017 r., Znak: 0114 KDIP1-1.4012.258.2017.1.MAO, tj.: w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

- Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej 22 listopada 2016 r., Znak: 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN, tj.: zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej wydanej 7 marca 2013 r., Znak: ILPP5/443-61/12-4/PG, tj.: nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, przenoszone składniki majątkowe oraz pozostałe w Spółce

Wnioskodawca składniki spełniają powyższe warunki.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega żadnej wątpliwości, że majątek mający być przedmiotem wydzielania oraz majątek pozostały w Spółce Wnioskodawcy stanowią oraz będą stanowić na moment Podziału odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego ZCP oraz Działalność Pozostała na moment Podziału będą wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności w zakresie przydzielonych im funkcji, obejmujące w szczególności:

-aktywa trwałe (w tym samochody, sprzęt komputerowy, nieruchomość);

-pracowników wykonujących zadania w ramach ZCP;

-umowy handlowe związane z działalnością ZCP (w tym umowy stałego świadczenia usług transportowych);

-zobowiązania (np. z tytułu rozliczeń z pracownikami zleceniobiorcami);

-zezwolenia (np. zezwolenie na pracę);

-należności (np. wynikające z wykonanych usług transportowych);

-środki pieniężne.

Tożsame składniki pozostaną w Spółce Wnioskodawcy, który zachowa również licencję na wykonywanie transportu drogowego. Jak zostało już wyjaśnione w opisie zdarzenia przyszłego nie ma prawnej możliwości podziału uzyskanej licencji na dwa podmioty, Spółka Wnioskodawcy nie może też udostępnić tejże licencji do korzystania przez Spółkę B. Jest to prawnie niedopuszczalne. Jednakże na moment wydzielenia Spółka B będzie posiadała już licencję na wykonywanie transportu drogowego w oparciu o udostępniony na podstawie umowy najmu majątek Spółki Wnioskodawcy. Spółka B z wykorzystaniem majątku stanowiącego ZCP będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w zakresie transportu specjalistycznego i pozostałego.

Wnioskodawca podkreśla, iż należności i zobowiązania dotyczące działalności Spółki

Wnioskodawcy są odpowiednio alokowane ze względu na ich przedmiot odpowiednio do ZCP oraz Działalności Pozostałej. Zdaniem Wnioskodawcy fakt, że wraz z ZCP nie przechodzi licencja (co jest faktem niezależnym od Wnioskodawcy) nie przekreśla tego, że przedmiotowa transakcja będzie dotyczyć ZCP. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że dla istnienia ZCP nie jest konieczne przejęcie wszystkich należności czy zobowiązań spółki dzielonej (np. wyrok NSA z 27 marca 2013 r., sygn. akt II FSK 1896/11). To samo należy więc odnieść do pozostałych aktywów i pasywów Spółki A. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej.

Pojęcie „wyodrębnienia organizacyjnego” zostało wyjaśnione m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej 22 listopada 2016 r., Znak: 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN, zgodnie z którą: Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział, oddział. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość.

W niniejszym przypadku, Wnioskodawca dokona wydzielenia działu. Wyodrębnienie dokonane zostanie na podstawie uchwały zarządu Spółki i zostanie uwzględnione w schemacie organizacyjnym Spółki Wnioskodawcy. Dział będzie stanowił wyodrębniona część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

W zakresie spełnienia warunku wyodrębnienia finansowego organy podatkowe podkreślają, że wystarczającym jest prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby można było przyporządkować koszty i przychody, należności oraz zobowiązania do ZCP. W tym miejscu należy odwołać się do opisu zdarzenia przyszłego, w którym Wnioskodawca wskazuje, że w księgach rachunkowych zostanie wyodrębniona działalność działu. Wszelkie koszty i przychody związane z działalnością Działu będą wyodrębnione na kontach pomocniczych Spółki Wnioskodawcy. Ustalenie wyniku finansowego działu będzie możliwe na podstawie prowadzonych odrębnych kont dla tej części działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Ponadto ZCP już na moment wyodrębnienia Działu będzie korzystał z rachunku bankowego przypisanego tylko do tego Działu. Rachunek bankowy zostanie wydzielony z istniejących rachunków bankowych Spółki Wnioskodawcy. Jeszcze przed dokonanym podziałem środki pieniężne będą przypisane do Działu. Z tych środków Dział będzie pokrywał koszty związane ze swoją działalnością.

Ostatni warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia ZCP.

Pojęcie „wyodrębnienia funkcjonalnego” zostało wyjaśnione m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 lipca 2018 r., Znak: 0114-KDIP1-2.4012.358.2018.1.WH: Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 maja 2014 r., Znak: IBPP3/443-203/14/AŚ: W ocenie organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu go od reszty przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne w strukturach Spółki Wnioskodawcy w ramach ZCP oraz Działalności Pozostałej przejawia się odrębnością w zakresie działalności operacyjnej prowadzonej w ramach każdego z biznesów. Spółka B będzie prowadzić główną działalność w zakresie transportu specjalistycznego. Transport w pozostałym zakresie będzie wykonywany w mniejszym zakresie. Pozostałe rodzaje transportów będą wykonywane przez Spółkę Wnioskodawcy. Do każdego z tych biznesów przypisani będą pracownicy, którzy będą przyporządkowani do obu rodzajów działalności. Pracownicy działu nie będą wykonywali zadań w ramach Działalności Pozostałej Spółki Wnioskodawcy. Do momentu wydzielenia wszystkie rodzaje działalności będą wykonywane na podstawie licencji posiadanej przez Wnioskodawcę. Z racji ograniczeń prawnych nie jest możliwe wydzielenie licencji do innego podmiotu. Niemniej jednak w ocenie Wnioskodawcy, okoliczność ta nie może przekreślać uznania, że wydzielany zespół składników, wyodrębniony organizacyjnie i finansowo, spełniający określone zadania i funkcje nie może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółki przez wydzielenie jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawiony przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego podział, zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroku sądu administracyjnego stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą tut. Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00