Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 25-04-2024
Porada aktualna na dzień 25-04-2024
Data publikacji: 2024-02-22

Czy ZUS może zwolnić z zabezpieczenia hipotecznego nieruchomość płatnika składek przeznaczoną do sprzedaży

PROBLEM

Chciałbym sprzedać nieruchomość. Niestety od 2022 r. jest obciążona hipoteką ZUS. Kupujący obawia się zakupu nieruchomości, która jest zagrożona egzekucją ZUS. Wiem o przypadkach kwestionowania przez sądy przepisów, na podstawie których ZUS dokonuje zabezpieczeń hipotecznych. Nie chciałbym z tego powodu zaniżyć wartości sprzedawanej nieruchomości, tzn. uzyskać ceny poniżej rynkowej. Czy jest szansa na podważenie dokonanego zabezpieczania albo zrezygnowanie przez ZUS z hipoteki?

RADA

Szanse na zwolnienie hipoteki przez ZUS, która zabezpiecza istniejące zobowiązanie składkowe, są niewielkie. Pozostaje to jednak bez wpływu na możliwość sprzedaży nieruchomości obciążonej hipotecznie na rzecz ZUS. Kwestie związane z ustaleniami między sprzedającym a kupującym dotyczące obciążonej nieruchomości mogą zostać tak uzgodnione, aby zabezpieczyć interes prawny obu stron tej transakcji.

UZASADNIENIE

Zabezpieczenie hipoteczne na rzecz ZUS

 Należności z tytułu składek ZUS zabezpieczane są hipoteką przymusową i do tej hipoteki stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa. ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika nie jest to hipoteka łączna. Oznacza to, że ZUS jest zobowiązany we wniosku o wpis hipoteki przymusowej na kilku nieruchomościach sprecyzować sposób podziału obciążenia poszczególnych nieruchomości. Hipoteka na rzecz ZUS może być wpisana do księgi wieczystej tylko wówczas, gdy taka księga została dla nieruchomości (prawa) sporządzona. W przypadku jej braku ZUS jest uprawniony do złożenia wniosku o jej założenie. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o:

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00