Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.647.2023.2.JG

Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w związku ze sprzedażą szkoleń online i ebooków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w związku ze sprzedażą szkoleń online i ebooków. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 stycznia 2024 r. (wpływ 17 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani S. J. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…), z siedzibą w (…), NIP (…), od stycznia 2019 r. Nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony. W przyszłości nie przewiduje Pani sprzedaży o wartości przekraczającej kwoty 200 000 zł.

Jest Pani stylistką fryzur, planuje Pani rozszerzyć profil świadczonych przez siebie usług poprzez sprzedaż szkoleń online, a także ebooków (książek elektronicznych), które koncentrować się będą na edukowaniu innych stylistów oraz makijażystek z wykonywania fryzur ślubnych.

W szkoleniu zawarte będą informacje jak wykonać konkretną fryzurę ślubną pod kątem technicznym - jakich produktów użyć do ich wykonania, jaki sprzęt został użyty, jaką techniką wykonana jest dana fryzura (jak radzić sobie z konkretnym rodzajem włosa, jak dokonać jego zakręcenia). Szkolenie będzie zawierać opis wykonania danej fryzury krok po kroku.

W oferowanych przez Panią e-bookach zamierza Pani zawrzeć informacje w zakresie organizacji ślubu - jak go zaplanować, w jaki sposób ustalić harmonogram, na jakie aspekty organizacyjne zwrócić uwagę. E-book będzie zawierał liczne wskazówki i przykłady, w tym porównanie i omówienie dwóch różnych harmonogramów. Wzbogacony zostanie o wskazówki ślubne - wypowiedzi innych podwykonawców w branży ślubnej (floryści, cukiernicy, fotografowie itp.).

Dodatkowo rozważa Pani stworzenie kursu online i/lub szkolenia na żywo, w którym omówi Pani zagadnienia dotyczące obsługi ślubnej klientki. W trakcie ww. wydarzeń zwróci Pani uwagę jak zacząć rozmowę, jakie zapytania zadać, wskaże Pani jakie elementy mogą być pomocne w prawidłowym określeniu zakresu świadczenia, jak zrozumieć klientkę, jak rozmawiać o fryzurach, jak ustalić plan dnia etc.

Rozważa Pani również wprowadzenie do oferty kursów i szkoleń stacjonarnych. W ramach kursu odbędzie się spotkanie z klientką, podczas którego pokazana zostanie technika wykonania fryzury. Przykładowo w kursie „fala na raz” zaprezentowane zostaną produkty, które pomogą utrzymać fryzurę na włosach, pokazane zostanie w jaki sposób trzymać lokówkę czy prostownice, w którą stronę kręcić włosy, jak je czesać. Zaprezentowane zostanie również fale w podpięcie, upięcie czy kuca. Prezentacja nastąpi na klientce w ramach spotkania 1:1.

Szkolenie stacjonarne kierowane jest do profesjonalistów (makijażystów, osób które chciałyby rozpocząć prace we fryzjerstwie - czesaniu panien młodych, a także w celach inspiracyjnych dla fryzjerów). W trakcie szkolenia omawiana jest teoria w zakresie włosów, technika oraz sprzęt. Prezentowane jest wykonanie elementów danej fryzury na modelce, które powtarza daną czynność, tj. prowadzący pokazuje jak się kreci włosy, jak się to wykonuje, omawia dlaczego pod kątem danej fryzury wykonuje dane czynności, a następnie kursantka wykonuje te same czynności samodzielnie.

Świadczone przez Panią usługi będą miały charakter szkoleniowy/edukacyjny. Będą to produkty niespersonalizowane, co oznacza, ze wiedza w nich zawarta będzie mogła być uniwersalnie zastosowana przez każdego, kto dokona zakupu.

Nie wyklucza Pani w przyszłości rozszerzenia ilaści oferowanych produktów elektronicznych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie wniosku

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą korzysta Pani ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Nie jest Pani podatnikiem VAT czynnym, nie figuruje Pani w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, tzw. biała lista.

Nie utraciła Pani prawa do zastosowania zwolnienia podmiotowego w VAT określonego w art. 113 ust. 1 ustawy.

Na moment złożenia wniosku nie planuje Pani rozszerzenia działalności gospodarczej o dostawy preparatów kosmetycznych i toaletowych w związku z zawarciem umowy na odległość. Nie planuje Pani również dostarczać pozostałych rodzajów towarów zakreślonych w art. 113 ust. 13 ustawy. Nie planuje Pani również świadczyć usług wymienionych w ust. 2 ww. artykułu.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych organ interpretacyjny nie jest uprawniony do żądania od wnioskodawcy kwalifikacji prawnej zadeklarowanych faktów lub zdarzenia przyszłego i to nie tylko kwalifikacji ściśle prawnopodatkowej, ale też według przepisów innych gałęzi prawa, o ile uprzednia kwalifikacja według tych innych gałęzi jest konieczna dla odpowiedzi na pytanie ściśle podatkowe. Rolą wnioskującego jest zadeklarować fakty, zaś organ powinien ocenić tę deklarację pod względem prawnym sensu largo – nie tylko według przepisów zawartych w prawie podatkowym.

Przedstawione zapytania stanowią ocenę spełnienia przesłanek uznania, iż prowadzona przez Panią działalność wypełnia definicję usług doradczych podczas gdy Pani wyjaśniła, że nie wie czy prowadzona przez Panią działalność stanowi usługi w zakresie doradztwa, dlatego postawiła we wniosku pytanie dotyczące tego zagadnienia. Biorąc pod uwagę charakter i zadania interpretacji podatkowej trudno uznać stanowisko organu podatkowego za prawidłowe, ponieważ prowadziłoby ono do podważenia sensu wydawania interpretacji podatkowych, jeśli sam wnioskodawca ma udzielić odpowiedzi na zadane przez siebie organowi pytanie. Jeżeli dla celów uzupełnienia stanu faktycznego organ interpretacyjny wymaga udzielenia odpowiedzi na ww. pytania to w Pani opinii przedstawione usługi szkoleniowo/edukacyjne nie stanowią porady, opinii i wyjaśnień.

Realizowane usługi szkoleniowe/edukacyjne nie stanowią usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Wynika to z faktu, iż podejmowane działania w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej mają charakter komercyjny, dążą do realizacji zysku. W orzecznictwie podkreśla się, iż uznanie wszystkich usług szkolenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego świadczonych przez podmioty prywatne, odpłatnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. na zasadach komercyjnych, jako realizujących cele podobne do celów podmiotów prawa publicznego i tym samym zwolnienie ich z podatku VAT, jest nietrafne – NSA w wyroku z 23 stycznia 2023 r. (I FSK 1961/19).

Usługi szkoleniowe nie są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Pytanie

Czy sprzedaż produktów elektronicznych oraz usług stacjonarnych - ebooki, szkolenia, kursy, webinary nie stanowi czynności doradztwa skutkującego wyłączeniem ze stosowania zwolnienia z opodatkowania do kwoty 200 000 zł zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy?

Pani stanowisko w sprawie

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa. Wobec braku w ustawie definicji doradztwa należy posłużyć się znaczeniem językowym. Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1994 „doradzać” znaczy udzielić porady, podać, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie. Trudności interpretacyjne pojęcia „doradztwo” wynikają również z braku takiej kategorii statystycznej w obowiązujących w statystyce zbiorach definicji.

Przedmiotem wniosku jest dostawa towarów elektronicznych, tj. kursów online, webinarów i e-booków, szkoleń, a także szkoleń prowadzonych stacjonarnie w zakresie technik wykonania danej fryzury.

W myśl art. 113 ust. 13 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Pani zdaniem, zarówno e-booki, jak i szkolenia, kursy, webinary online, kursy stacjonarne są produktem edukacyjnym, nie usługą doradczą. Jeśli nie tworzy Pani produktu specjalnie dla jednej osoby, a przekazuje ogólne prawdy, które może zastosować każda osoba planująca zorganizować ślub jest to edukacja, a nie doradzanie (jak ma to w miejscu czytania książek specjalistów czy uczestniczenia w stacjonarnych szkoleniach, konferencjach, wykładach). Wiedza przekazywana, dostosowywana do każdego człowieka, większej grupy społecznej (nie do indywidualnego przypadku) nie powoduje, że doradza Pani, a edukuje.

Produkty dające wiedze ogólnie przydatną, niespersonalizowaną dla klienta indywidualnego, są edukacją, nie doradzaniem.

Webinary edukacyjne oraz e-booki sprzedawane automatycznie za pośrednictwem sklepu internetowego, bez tworzenia grupy czy dodatkowego webinaru na pytania, nie kwalifikują Pani jako czynnego podatnika VAT. Tożsamo w przypadku świadczenia szkoleń stacjonarnych podczas których omawiane są zagadnienia związane z prawidłowym wykonaniem danej fryzury.

W okolicznościach analizowanej sprawy, skoro usługi świadczone przez Panią nie zostały wyłączone ze zwolnienia z podatku VAT, w oparciu o art. 113 ust. 13 ustawy, to będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego, w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy, w zakresie świadczonych usług, do momentu przekroczenia wartości sprzedaży określonej w art. 113 ust. 1 ustawy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej. Ww. zwolnienie będzie obowiązywać pod warunkiem niewykonywania czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy.

Tożsame stanowisko zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2020 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.804.2020.2.MSU czy 10 lutego 2023 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.12.2023.2.PRM.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z cytowanych wyżej przepisów ustawy wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu niebędące dostawą towarów.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Jedną z generalnych zasad na gruncie podatku od towarów i usług jest bowiem to, że czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy wykonane są przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dla pewnej grupy podatników. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.

Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Na podstawie art. 113 ust. 2 ustawy:

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

1a) sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c) usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zatem, w treści art. 113 ust. 2 ustawy został wymieniony katalog czynności, których nie wlicza się do limitu sprzedaży pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Przy obliczaniu limitu obrotów określonych w art. 113 ust. 1 nie uwzględnia się m.in. odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Stosownie do art. 113 ust. 5 ustawy:

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Na mocy art. 113 ust. 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Natomiast w myśl art. 113 ust. 10 ustawy:

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

W myśl art. 113 ust. 11 ustawy:

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy:

Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1) dokonujących dostaw:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

  • energii elektrycznej (CN 2716 00 00),
  • wyrobów tytoniowych,
  • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu,

f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

  • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
  • urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),
  • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

g) hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:

  • pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),
  • motocykli (PKWiU ex 45.4);

2) świadczących usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c) jubilerskie,

d) ściągania długów, w tym factoringu;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Zatem, jak stanowi art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy, zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego w tym związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Wobec powyższego należy wskazać, że usługi w zakresie doradztwa (poza wskazanymi wyjątkami) nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zauważyć należy, że ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje szereg usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe, techniczne, inżynierskie i inne. Wobec braku w ustawie definicji doradztwa należy posiłkowo odwołać się do wykładni językowej.

Zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN 2006, pod pojęciem „doradcy” należy rozumieć „tego, kto doradza”. Natomiast „doradzać”, w myśl powołanego Słownika, oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Doradztwo jest zatem udzieleniem fachowych zaleceń, porad, np. ekonomicznych czy finansowych. Użyty w ustawie o podatku od towarów i usług termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć w związku z tym szeroko.

Z opisu sprawy wynika, żejest Pani stylistką fryzur, planuje Pani rozszerzyć profil świadczonych przez siebie usług poprzez sprzedaż szkoleń online, a także ebooków, które koncentrować się będą na edukowaniu innych stylistów oraz makijażystek z wykonywania fryzur ślubnych. Dodatkowo rozważa Pani stworzenie kursu online i/lub szkolenia na żywo oraz wprowadzenie do oferty kursów i szkoleń stacjonarnych. Świadczone przez Panią usługi będą miały charakter szkoleniowy/edukacyjny. Będą to produkty niespersonalizowane, co oznacza, że wiedza w nich zawarta będzie mogła być uniwersalnie zastosowana przez każdego, kto dokona zakupu.W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą korzysta Pani ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Na moment złożenia wniosku nie planuje Pani rozszerzenia działalności gospodarczej o dostawy preparatów kosmetycznych i toaletowych w związku z zawarciem umowy na odległość. Nie planuje Pani również dokonywać czynności wynienionych w art. 113 ust. 13 ustawy. Świadczone przez Panią usługi szkoleniowo/edukacyjne nie stanowią porady, opinii i wyjaśnień. Realizowane usługi szkoleniowe/edukacyjne nie stanowią usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Na tle powyższego opisu sprawy Pani wątpliwości dotyczą kwestii, czy sprzedaż produktów elektronicznych oraz usług stacjonarnych - ebooki, szkolenia, kursy, webinary może kożystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy wskazać, że planowana przez Panią sprzedaż szkoleń online, a także ebooków, które koncentrować się będą na edukowaniu innych stylistów oraz makijażystek z wykonywania fryzur ślubnych w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej stylizacji fryzur nie została wyłączona ze zwolnienia z podatku VAT w oparciu o art. 113 ust. 13 ustawy. Przede wszystkim opisane usługi nie będą stanowiły usług doradczych, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy. Poprzez Pani usługi będzie Pani edukować, pokazywać jak wykonywać fryzury ślubne osobom, które są chętne posiąść taką wiedzę. Usługi te nie będą zatem polegały na udzielaniu porad, opinii czy wyjaśnień.

Wobec powyższego, należy jeszcze raz stwierdzić, że opisane we wniosku planowane przez Panią rozszerzenie profilu działalność gospodarcza poprzez sprzedaż produktów elektronicznych oraz usług stacjonarnych nie będzie wyłączone ze zwolnienia podmiotowego, w oparciu o art. 113 ust. 13 ustawy.  

Z treści wniosku wynika także, że korzysta już Pani ze zwolnienia podmiotowego w związku z prowadzoną działalnością związaną ze stylizacją fryzur. Ww. rozszerzenie działalności nie spowoduje u Pani przekroczenia kwoty 200 000 zł.

Mając na względzie, że planowane przez Panią rozszerzenie działalnosci gospodarczej poprzez sprzedaż szkoleń online, a także ebooków, które koncentrować się będą na edukowaniu innych stylistów oraz makijażystek z wykonywania fryzur ślubnych nie zostało wyłączone ze zwolnienia wynikającego z art. 113 ust. 13 ustawy, a wartość sprzedaży z wykonywanej przez pania działalnosci nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 200 000 zł, wskazać należy, że będzie Pani mogła nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie z uwagi na fakt, że prowadzi już Pani działalność gospodarczą jako stylistka fryzur od 2019 r. i korzysta ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 ustawy, to w związku z rozszerzeniem Pani dotychczasowej działaności dalej będzie Pani korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, a nie jak Pani twierdzi zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy.

Jednakże podkreślić należy, że utraci Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, w przypadku przekroczenia wartości sprzedaży, w prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, określonej w art. 113 ust. 1 ustawy lub gdy zacznie Pani wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy.

Dodatkowe informacje

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00