Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.555.2023.2.IK

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizowanym projektem.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: (…) pt.: „(…)”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 stycznia 2024 r. (wpływ 29 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca zwany dalej parkiem jest państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2021 poz. 305 ze zm.). Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2019 poz. 1292 ze zm.), ale uzyskuje przychody opodatkowane podatkiem od towarów i usług VAT. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Do zadań statutowych należy ochrona przyrody, a w szczególności:

·prowadzenie działań ochronnych w ekosystemach zmierzających do realizacji następujących celów: zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenie zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów;

·udostępnianie obszaru na zasadach określonych w planie ochrony, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2020 poz. 55 ze zm.) i w zadaniach ochronnych, o których mowa w art. 22 ustawy o ochronie przyrody i w zarządzeniach dyrektora (…);

·prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.

Działalność (…) w znacznej mierze obejmuje realizację zadań statutowych (ustawowych) i czynności te są co do zasady wykonywane nieodpłatnie, ponieważ są finansowane głównie ze środków dotacji budżetowych. (…) wykonuje także czynności odpłatne mieszczące się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.). (…) uzyskuje przychody:

1.Opodatkowane: z najmu obiektów na cele inne niż mieszkaniowe, ze sprzedaży drewna, sadzonek drzew i krzewów, tusz zwierzyny, usług i sprzedaży gadżetów edukacyjnych, usług parkingowych, z dzierżawy gruntów na cele inne niż rolnicze, z udostępniania terenu Parku do zdjęć filmowych, przejazdów konnych i na organizacje imprez, ze sprzedaży biletów wstępu do obiektów Parku, z opłat za zezwolenia na odstrzał zwierzyny łownej.

2.Zwolnione: z najmu obiektów na cele mieszkaniowe, z dzierżawy gruntów na cele rolnicze.

3.Związane z wykonywaniem działalności statutowej (ustawowej) w zakresie działalności bieżącej i majątkowej (inwestycyjnej): dotacje celowe z budżetu państwa na funkcjonowanie Parku oraz na finansowanie i współfinansowanie projektów z udziałem środków unijnych, dotacje z Komisji Europejskiej na realizację projektów na rzecz ochrony środowiska (…), dotacje z (…) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowania z funduszu leśnego (…), dofinansowania z państwowych uczelni wyższych, przychody finansowe (odsetki bankowe i za zwłokę, dodatnie różnice kursowe), kary, odszkodowania i nawiązki.

Wnioskodawca planuje realizować projekt pn.: (...) pt.: „(...)” dofinansowany ze środków (...) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy udziale środków własnych. Jest to projekt aktywnej edukacji bezpośrednio i pośrednio angażujących odbiorcę, uwzględniający zespół powiązanych ze sobą interaktywnych działań, mających wpływ na trwały wzrost świadomości ekologicznej, wyzwalających długofalową aktywność odbiorcy w danym obszarze tematycznym. Przedsięwzięcie realizowane będzie z wykorzystaniem różnorodnych form oraz tradycyjnych i innowacyjnych narzędzi edukacyjnych, mających na celu poszerzenie świadomości, wiedzy i wykreowanie pożądanych postaw i zachowań u relatywnie największej liczby odbiorców. Wszystkie działania w postaci warsztatów, imprez, zakupu pomocy dydaktycznych, wydawnictw są nierozerwalnie ze sobą powiązane i posłużą do upowszechniania i popularyzacji określonych zagadnień tematycznych. Planowane zajęcia prowadzone będą w formie aktywnej w oparciu o nowe technologie i metody pracy, czemu służyć będą nowo zakupione materiały dydaktyczne. Zestaw multimedialny do prezentacji ((...)) oraz pomoce dydaktyczne: mikroskopy, lornetki, atlasy kieszonkowe, termometry, czerpaki do wody, kuwety, lupy pomogą w atrakcyjny sposób przekazywać wiedzę szczególnie młodym odbiorcom. Laminator posłuży do oprawy materiałów edukacyjnych. Aparat fotograficzny posłuży do dokumentowania przedsięwzięcia.

Wnioskodawca planuje druk wydawnictw: albumu pt.: „(...)”, kalendarza 2024 r. oraz wystawy fotograficznej „(...)” i katalogu wystawy. Wszystkie wydawnictwa pełnią bardzo ważną funkcję edukacyjną i popularyzatorską.

Efektem przedsięwzięcia będzie wzrost poziomu wiedzy, upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i klimatu dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Środki pozyskane w projekcie zostaną przeznaczone na organizację konferencji popularno - naukowej z okazji (...) pt.: „(...)”, która odbędzie się w (...) w (...) oraz warsztaty tematyczne skierowane do zorganizowanych różnowiekowych grup szkolnych (klas 4-8) (...) co najmniej (...) (na warsztaty przyjeżdżają grupy z całej Polski).

Zakup pomocy dydaktycznych:

1.Lornetki 10x50 mm, szt. 15. Gumowa powłoka obudowy, powiększenie 10x, średnica obiektywów 50 mm, powlekana wielowarstwowo soczewka minimalizująca niepożądane odbicie światła, etui, pasek na szyję, osłona okularów, osłona obiektywów.

2.Mikroskop, szt. 15. Maksymalne powiększenie 600x, dwa rodzaje podświetlenia lustrem płasko-wklęsłym oraz podświetlaczem LED zasilanym bateryjnie, możliwość użycia w terenie, wymiary stolika na preparaty 85x90 mm, wszystkie powiększenia: 40x, 60x, 100x, 150x, 400x, 600x.

3.Pakiet mikroskopowy, 10 szt. Zestaw szkiełek podstawowych i nakrywkowych - szkiełka mikroskopowe czyste, szkiełka podstawowe czyste o wymiarach 76x26x1 mm, szkiełka nakrywkowe 24x24 mm, grubość 0,17 mm.

4.Czerpaki (podbieraki) teleskopowe do wody z sitkiem 10 szt. Odłączany drążek teleskopowy, siatka.

5.Termometr do wody 5 szt. Precyzyjny termometr zakres pomiaru temperatury wody i otoczenia.

6.Lupy, 20 szt.

7.Pojemnik z lupą 20 szt.: pojemnik z przykrywką, w którym znajduje się lupa powiększająca z okalającymi ją otworami umożliwiającymi dostęp powietrza do wnętrza pojemnika.

8.Kuwety 10 szt., wymiary: 30cm x 40cm, materiał - tworzywo sztuczne.

9.Przewodnik „(...)”.

10.Laptop/notebook. Posłuży do robienia i pokazywania prezentacji, filmów itp. oraz tworzenia dokumentacji dotyczących projektu, tworzenia kart pracy.

11.Projektor przenośny. Posłuży do projekcji prezentacji podczas zajęć i warsztatów w budynkach (...).

12.Ekran przenośny.

13.Aparat bezlusterkowy z wymiennym obiektywem.

14.Laminator A3 posłuży do laminowania materiałów edukacyjnych do projektu.

15.Rejestrator cyfrowy do nagrywania audio.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Wszystkie towary i usługi wchodzące w zakres realizowanego projektu pn. (...) pt. „(...)” nie wchodzą w obszar działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Nabywane towary i usługi będą służyły do prowadzenia bezpłatnych warsztatów i wycieczek edukacyjnych, organizacji bezpłatnej konferencji popularnonaukowej i prezentację wystawy fotograficznej oraz do prowadzenia bezpłatnej promocji (...) poprzez rozdawanie publikacji wydanych w ramach projektu (wykorzystywane towary i usługi nabywane, będą wykorzystywane do czynności związanych z ochroną przyrody czyli niepodlegających opodatkowaniu VAT).

Faktury za towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu, będą wystawiane na (...).

Pytanie

Czy od kosztów realizacji projektu pn.: (...) pt.: „(...)” jest brak możliwości odliczenia podatku VAT albo ograniczone prawo do odliczenia VAT, w związku z realizacją inwestycji, która jest dofinansowana w całości lub w części ze środków (...) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego w ramach zawartej umowy o dofinansowanie ?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją wyżej wymienionych działań w ramach projektu dofinansowanego ze środków (...) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymienione wyżej zakupy dotyczą podstawowej działalności (...) jaką jest prowadzenie działań związanych z ochroną przyrody zgodnie z art. 8b pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098 ze zm.).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. Zgodnie z tym przepisem:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Tak skonstruowana zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z ww. regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go, dla tej czynności, za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Planują Państwo realizację projektu pn.: (…) pt.: „(…)” dofinansowany ze środków (...) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy udziale środków własnych. Jest to projekt aktywnej edukacji bezpośrednio i pośrednio angażujących odbiorcę, uwzględniający zespół powiązanych ze sobą interaktywnych działań, mających wpływ na trwały wzrost świadomości ekologicznej, wyzwalających długofalową aktywność odbiorcy w danym obszarze tematycznym. Przedsięwzięcie realizowane będzie z wykorzystaniem różnorodnych form oraz tradycyjnych i innowacyjnych narzędzi edukacyjnych, mających na celu poszerzenie świadomości, wiedzy i wykreowanie pożądanych postaw i zachowań u relatywnie największej liczby odbiorców. Wszystkie działania w postaci warsztatów, imprez, zakupu pomocy dydaktycznych, wydawnictw są nierozerwalnie ze sobą powiązane i posłużą do upowszechniania i popularyzacji określonych zagadnień tematycznych. Planowane zajęcia prowadzone będą w formie aktywnej w oparciu o nowe technologie i metody pracy, czemu służyć będą nowo zakupione materiały dydaktyczne.

Efektem przedsięwzięcia będzie wzrost poziomu wiedzy, upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i klimatu dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Środki pozyskane w projekcie zostaną przeznaczone na organizację konferencji popularno - naukowej z okazji (...) pt.: „(...)”, która odbędzie się (...) w (...) oraz warsztaty tematyczne skierowane do zorganizowanych różnowiekowych grup szkolnych (klas 4-8) (...) co najmniej (...) (na warsztaty przyjeżdżają grupy z całej Polski).

Wszystkie towary i usługi wchodzące w zakres realizowanego projektu pn. (...) pt. „(...)” nie wchodzą w obszar działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Nabywane towary i usługi będą służyły do prowadzenia bezpłatnych warsztatów i wycieczek edukacyjnych, organizacji bezpłatnej konferencji popularnonaukowej i prezentację wystawy fotograficznej oraz do prowadzenia bezpłatnej promocji (...) poprzez rozdawanie publikacji wydanych w ramach projektu (wykorzystywane towary i usługi nabywane, będą wykorzystywane do czynności związanych z ochroną przyrody czyli niepodlegających opodatkowaniu VAT).

Faktury za towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu, będą wystawiane na (...).

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy od kosztów realizacji projektu pn.: (...) pt.: „(...)” przysługuje Państwu odliczenie podatku VAT albo ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Zgodnie z powołanymi powyżej przepisami prawa, odliczenie podatku VAT naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianej sprawie podstawowy warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony.Jak bowiem wynika z wniosku, wszystkie towary i usługi wchodzące w zakres realizowanego projektu nie wchodzą w obszar działalności opodatkowanej podatkiem VAT, będą przez Państwa wykorzystywane do czynności związanych z ochroną przyrody, czyli niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Tym samym nie będą mieli Państwo możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: (…) pt.: „(…)”.

Państwa stanowisko jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00