Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.714.2023.2.PRP

Określenie miejsca opodatkowania dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

- uznania sprzedaży domów modułowych jako objęte społecznym programem mieszkaniowym,

- uznania sprzedaży domów modułowych wraz z montażem jako objęte społecznym programem mieszkaniowym,

- uznania sprzedaży domów mobilnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mających miejsce zamieszkania na terenie Unii Europejskiej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość,

- określenia miejsca opodatkowania dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 stycznia 2024 r. (wpływ 9 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa handlowego, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS …, jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Sp. z o.o. zamierza rozpocząć sprzedaż domów modułowych całorocznych o łącznej powierzchni:

-jednomodułowy od 35m2 - 47m2,

-dwumodułowy od 70m2 - 96m2,

-trzy i czteromodułowy od 105m2 do 144 m2.

Domy modułowe będą przystosowane do stałego całorocznego zamieszkania. Wszystkie domy będą (...).

Domy produkowane będą w technologii drewnianej szkieletowej. Dom będzie wykorzystywany jako dom całoroczny (dom mieszkalny). Sprzedawane domy modułowe będą kompletne, tj. będą posiadać okna, drzwi i niezbędne instalacje elektryczne, grzewcze i wodociągowe, które podłączone będą do instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej na zewnątrz działki.

Spółka będzie dokonywać sprzedaży domów modułowych oraz zamierza produkować je w wybudowanej do tego hali produkcyjnej.

Domy modułowe będą przytwierdzone do podłoża - podmurówki. Każdy z nich przyłączony będzie do gruntu poprzez podmurówkę oraz przyłącza instalacyjne. Możliwe jest również montowanie dodatkowych przytwierdzeń do podłoża. W taki sposób usadowienie domu na podłożu będzie miał charakter trwały z gruntem.

Nabywcami domów będą przede wszystkim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zamieszkałe w kraju, sprzedaż ewidencjonowana jest przy użyciu kasy rejestrującej, zapłata dokonywana jest przelewem.

Na dzień złożenia wniosku Spółka złożyła do Głównego Urzędu Statystycznego wniosek o wydanie opinii klasyfikacyjnej sprzedaży domów modułowych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług i Polską Klasyfikacją obiektów budowlanych.

Spółka dokonując sprzedaży domów modułowych bez montażu nie wie gdzie i na jakim gruncie dom będzie montowany. W związku z tym, aby móc zastosować przy sprzedaży stawkę VAT 8% poza zamówieniem będzie pobierała od nabywcy oświadczenie m.in. o powierzchni zamawianego domu, o miejscu montażu, warunkach technicznych celem potwierdzenia usadowienia domu na podłożu mającym trwały połączenie z gruntem.

Sprzedawane domy modułowe na życzenie Kupującego będą sprzedawane wraz z ich montażem w miejscu wskazanym przez odbiorcę. Taka kompleksowa usługa budowlana klasyfikowana będzie zgodnie z PKWiU 2015 do 41.00.31.0 „roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych.”

Spółka zamierza również dokonywać sprzedaży domów modułowych oraz domów modułowych z montażem na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zamieszkałych poza krajem na terenie Unii Europejskiej.

Sprzedaż domów modułowych i ich odbiór przez odbiorcę będzie dokonywana w Polsce. Spółka będzie pobierać od kupującego oświadczenie o przeznaczeniu zakupionego domu na cele mieszkaniowe. W związku z tym, że kupujący będzie odbierał dom w modułach własnym transportem, Spółka nie będzie posiadała dokumentów przewozowych. Taka sprzedaż wg Spółki opodatkowana będzie stawką VAT krajową 8%

Sprzedaż domów modułowych wraz z ich montażem na rzecz odbiorców niebędących przedsiębiorcami zamieszkałymi na terenie krajów członkowskich wg Spółki nie będzie w Polsce opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, w odpowiedzi na zadane we wniosku pytania o treści:

a)Czy jesteście Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT UE?

Odp. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.

b)Czy domy modułowe, objęte zakresem pytania nr 3 wniosku, są transportowane lub wysyłane przez Państwa lub na Państwa rzecz?

Odp. Sp. z o.o. dokonywać będzie zakupu gotowych modułów domów mobilnych u producenta, a następnie będzie sprzedać je dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zamieszkałych poza krajem na terenie Unii Europejskiej. Sprzedaż będzie odbywała się:

- z montażem i transportem elementów domów. Transport zlecany będzie firmom transportowym,

- sprzedaż bez transportu odbywać się będzie w Polsce, przy czym odbiorca dokona transportu elementów domów modułowych we własnym zakresie. sp. z o.o. nie będzie ponosić odpowiedzialności za dostarczane przez osobę trzecią towary (domy mobilne) do nabywców, nie będzie podejmować i wykonywać innych czynności/działań w związku z transportem towarów.

c)Czy uczestniczą Państwo pośrednio w transporcie lub wysyłce domów modułowych, objętych zakresem pytania nr 3 wniosku, tj. prosimy wskazać czy np.:

- zlecają Państwo transport lub wysyłkę osobie trzeciej, która dostarcza towary (ww. domy) do nabywcy?

- ponoszą Państwo całkowitą lub częściową odpowiedzialność za dostarczane przez osobę trzecią towary (ww. domy) do nabywców?

- podejmują/wykonują Państwo inne czynności/działania w związku z transportem towarów (prosimy wskazać jakie są to czynności)?

Odp. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dokonywała transportu elementów domów modułowych jedynie wtedy , gdy odbiorca zakupi dom modułowy z jego montażem. Sprzedający będzie zlecał transport osobie trzeciej - firmie transportowej.

Przy zleceniu transportu elementów domów modułowych do odbiorcy spółka sp. z o.o. nie będzie ponosiła odpowiedzialności całkowitej lub częściowej za ewentualne uszkodzenia podczas transportu.

d)Czy montaż domów modułowych, objętych zakresem pytania nr 4 wniosku, dokonywany jest przez Państwa lub przez podmiot działający na Państwa rzecz?

Odp. Sprzedaż domu modułowego poza krajem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dokonywana będzie :

- z montażem domów wykonywanymi przez Sp. z o.o. lub

- sprzedaż i odbiór przez odbiorcę odbywać się będzie w Polsce, przy czym odbiorca sam dokona transportu elementów domów modułowych we własnym zakresie.

W przypadku sprzedaży z montażem poza krajem na terenie UE montaż elementów modułowych dokonywany będzie przez Sp. z o.o.

e)Czy uczestniczą Państwo pośrednio w transporcie lub wysyłce domów modułowych, objętych zakresem pytania nr 4 wniosku, tj. prosimy wskazać czy np.:

-zlecają Państwo transport lub wysyłkę osobie trzeciej, która dostarcza towary (ww. domy) do nabywcy?

-ponoszą Państwo całkowitą lub częściową odpowiedzialność za dostarczane przez osobę trzecią towary (ww. domy) do nabywców?

-podejmują/wykonują Państwo inne czynności/działania w związku z transportem towarów (prosimy wskazać jakie są to czynności)?

Odp. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dokonywała transportu elementów domów modułowych jedynie wtedy, gdy odbiorca zakupi dom modułowy z jego montażem. Sprzedający zleci transport osobie trzeciej - firmie transportowej.

Przy zleceniu transportu elementów domów modułowych do odbiorcy sp. z o.o. nie będzie ponosiła odpowiedzialności całkowitej lub częściowej za ewentualne uszkodzenia podczas transportu.

f)Na czym konkretnie będą polegały wykonywane czynności w zakresie montażu domów modułowych, objętych zakresem pytania nr 4 wniosku? Należy wymienić poszczególne etapy czynności bez wskazywania technicznych szczegółów.

Odp. Na czynności w zakresie montażu domów modułowych dla odbiorców poza krajem z terenu UE składają się:

-przetransportowanie elementów domu modułowego na teren wskazany przez odbiorcę,

-rozładunek,

-w miejscu wskazanym przez odbiorcę rozpocznie się montaż, przy czym przygotowanie podłoża na którym ma być zmontowany dom należy do odbiorcy. Dom modułowy będzie połączony z podłożem przy pomocy połączeń śrubowych. Połączenie będzie trwałe moduły są montowane na przygotowanym przez odbiorcę fundamencie,

-wstępne podłączenie wszystkich instalacji do przyłączy: instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, co, wentylacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej celem sprawdzenia prawidłowego działania przyłączy. Ostateczne przyłączenie domu do instalacji należeć będzie do odbiorcy i będzie wykonane przez uprawnione do tego firmy posiadające odpowiednie uprawnienia do montażu instalacji, o których mowa powyżej, ocieplenie wełną mineralną i folią hydroizolacyjną,

-wykonanie i montaż stolarki okiennej i drzwiowej,

-wykonanie sufitów wraz z oświetleniem,

-wykonanie podłóg.

Dom zmontowany zostanie do natychmiastowego zamieszkania „pod klucz.”

g)Czy czynności montażu domów modułowych, objętych zakresem pytania nr 4 wniosku, będą prostymi czynnościami umożliwiającymi funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem?

Odp. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zatrudniała pracowników, których będzie szkoliła w zakresie montażu domów modułowych. Zdaniem Spółki nie można w sposób jednoznaczny określić, czy czynności montażu domu modułowego są czynnościami prostymi umożliwiającymi funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dobrze wyszkoleni w zakresie montażu domów modułowych pracownicy zdaniem Spółki nie będą mieli problemów z montażem.

h)Czy ww. czynności będą skomplikowaną operacją wymagającą specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, znanych przede wszystkim Państwu?

Odp. Zdaniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czynności montażu domów modułowych będą czynnościami wymagającymi wiedzy i doświadczenia pracowników wykonujących czynności montażowe. Odnosząc się do pytania należy wskazać, że pracownicy, których Spółka będzie szkoliła będą mieli specjalistyczną wiedzę i doświadczenie.

i)Czy bez Państwa wsparcia (bez specjalistycznej wiedzy bądź umiejętności) prawidłowy montaż ww. domów modułowych byłby niemożliwy?

Odp. Samodzielny montaż np. przez odbiorcę bez specjalistycznej wiedzy w tym zakresie lub odpowiednich umiejętności byłby niemożliwy.

j)Czy Państwa odbiorcy byliby w stanie przeprowadzić montaż domów modułowych, objętych zakresem pytania nr 4 wniosku, bez prowadzenia nadzoru nad tym montażem przez Państwa?

Odp. Jak wskazano w odpowiedzi zawartej w punkcie 1 litera i) odbiorcy domów modułowych nie byliby w stanie samodzielnie dokonać montażu domu modułowego.

k)Na terytorium jakiego kraju będą znajdowały się towary, objęte zakresem pytania nr 4 wniosku, składające się na dostawę z montażem oraz kiedy/w którym momencie Państwa Spółka przeniesie prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na Nabywcę.

Odp. Moduły (części) domów modułowych produkowane będą w Polsce w Państwa hali. Przy zamówieniu zakupu domu modułowego z montażem moduły będą przez transportowane poza kraj na teren UE i tam będzie odbywał się montaż modułów. Przeniosą Państwo prawo do rozporządzania domu jak właściciel na Nabywcę po zapłacie za towar.

Pytanie

Czy sprzedaż domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie będzie opodatkowana w Polsce tylko w kraju montażu? (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 4).

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 28e Ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest według ustawy o VAT miejsce położenia nieruchomości.

Z przepisów wspólnotowych (art. 47 dyrektywy 2006/112/WE) i krajowych wynika, że o miejscu świadczenia, a tym samym o opodatkowaniu usługi budowlanej związanej z nieruchomością, decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa budowlana jest ściśle związana - niezależnie od tego, dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługobiorcy.

Usługi budowlane są opodatkowane w kraju położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT) zarówno wtedy, gdy są świadczone na rzecz innych podatników, jak i wtedy, gdy są wykonywane na rzecz osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie, z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają określone czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - z zastrzeżeniem art. 2a.

W myśl art. 2 pkt 3 ustawy:

Przez terytorium Unii Europejskiej rozumie się terytoria państw członkowskich Unii Europejskiej (…).

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Co należy rozumieć przez „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” określił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88. W orzeczeniu tym stwierdza się, że dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów, nie ma znaczenia to, czy dochodzi do przeniesienia własności według prawa właściwego dla danego kraju. Regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to z przeniesieniem własności. W tym orzeczeniu, odnosząc się do dostawy towarów, Trybunał posłużył się terminem przeniesienia „własności w sensie ekonomicznym”, podkreślając tym samym uniezależnienie opodatkowania od przeniesienia własności towarów. Oznacza to więc, że na gruncie przedmiotowego przepisu kluczowym elementem jest przeniesienie, w istocie rzeczy, praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią.

Zatem pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel” dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z opis sprawy wynika, że są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem VAT UE. Zamierzają Państwo rozpocząć sprzedaż domów modułowych całorocznych. Sprzedawane domy modułowe będą kompletne, tj. będą posiadać okna, drzwi i niezbędne instalacje elektryczne, grzewcze i wodociągowe, które podłączone będą do instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej na zewnątrz działki. Będą Państwo dokonywać transportu elementów domów modułowych jedynie wtedy, gdy odbiorca zakupi dom modułowy z jego montażem. Zlecą Państwo transport osobie trzeciej - firmie transportowej. Przy zleceniu transportu elementów domów modułowych do odbiorcy nie będą Państwo ponosili odpowiedzialności całkowitej lub częściowej za ewentualne uszkodzenia podczas transportu. W przypadku sprzedaży z montażem poza krajem na terenie UE montaż elementów modułowych dokonywany będzie przez Państwa. Na czynności w zakresie montażu domów modułowych dla odbiorców poza krajem z terenu UE składają się:

-przetransportowanie elementów domu modułowego na teren wskazany przez odbiorcę,

-rozładunek,

-w miejscu wskazanym przez odbiorcę rozpocznie się montaż, przy czym przygotowanie podłoża na którym ma być zmontowany dom należy do odbiorcy. Dom modułowy będzie połączony z podłożem przy pomocy połączeń śrubowych. Połączenie będzie trwałe moduły są montowane na przygotowanym przez odbiorcę fundamencie,

-wstępne podłączenie wszystkich instalacji do przyłączy: instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, co, wentylacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej celem sprawdzenia prawidłowego działania przyłączy. Ostateczne przyłączenie domu do instalacji należeć będzie do odbiorcy i będzie wykonane przez uprawnione do tego firmy posiadające odpowiednie uprawnienia do montażu instalacji, o których mowa powyżej, ocieplenie wełną mineralną i folią hydroizolacyjną,

-wykonanie i montaż stolarki okiennej i drzwiowej,

-wykonanie sufitów wraz z oświetleniem,

-wykonanie podłóg.

Będą Państwo zatrudniali pracowników, którzy będą szkoleni w zakresie montażu domów modułowych. Dobrze wyszkoleni w zakresie montażu domów modułowych pracownicy, Państwa zdaniem, nie będą mieli problemów z montażem. Czynności montażu domów modułowych będą czynnościami wymagającymi wiedzy i doświadczenia pracowników wykonujących czynności montażowe. Samodzielny montaż np. przez odbiorcę bez specjalistycznej wiedzy w tym zakresie lub odpowiednich umiejętności byłby niemożliwy. Moduły (części) domów modułowych produkowane będą w Polsce w Państwa hali. Przy zamówieniu zakupu domu modułowego z montażem moduły będą przez transportowane poza kraj na teren UE i tam będzie odbywał się montaż modułów. Przeniosą Państwo prawo do rozporządzania domu jak właściciel na Nabywcę po zapłacie za towar.

Państwa wątpliwości dotyczą określenia miejsca opodatkowania dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że według art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Natomiast stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jednocześnie wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „montaż lub instalacja”, niemniej jednak stosownie do cytowanego art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, do instalacji lub montażu nie zalicza się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Jako „proste czynności” należy rozumieć działania, umożliwiające funkcjonowanie danego towaru/sprzętu, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie. Zatem, za montaż lub instalację należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru/sprzętu. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, „montaż” to składanie maszyn, aparatów, urządzeń, itp. z gotowych części, zakładanie, instalowanie urządzeń technicznych. Z kolei „instalacja” to montowanie gdzieś urządzeń technicznych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że w przypadku dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, znajdzie zastosowanie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Czynności montażu domów modułowych będą czynnościami wymagającymi wiedzy i doświadczenia pracowników wykonujących czynności montażowe. Samodzielny montaż np. przez odbiorcę bez specjalistycznej wiedzy w tym zakresie lub odpowiednich umiejętności byłby niemożliwy. Jak zostało wskazane we wniosku będą Państwo zatrudniali pracowników, którzy będą szkoleni w zakresie montażu domów modułowych. Zatem przedmiotowa transakcja, jako tzw. dostawa towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy będzie podlegała opodatkowaniu w miejscu, w którym towary będą montowane.

Wobec powyższego należy uznać, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy transakcja dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. dostawa z montażem) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, lecz w kraju gdzie będzie przeprowadzany montaż.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 4 uznaje się za nieprawidłowe. Jakkolwiek wywodzą Państwo prawidłowy skutek prawny, jednakże w oparciu o inną argumentację niż tut. Organ.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie określenia miejsca opodatkowania dostawy domu modułowego z montażem na terenie UE na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Natomiast w zakresie:

-uznania sprzedaży domów modułowych jako objęte społecznym programem mieszkaniowym,

-uznania sprzedaży domów modułowych wraz z montażem jako objęte społecznym programem mieszkaniowym,

-uznania sprzedaży domów mobilnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mających miejsce zamieszkania na terenie Unii Europejskiej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość,

zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00