Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.565.2023.1.DD

Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, ujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych wytwarzanych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych wykorzystywanych na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

Domyślny nagłówek

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2023 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania jako przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, przychodów z:

- licencji terminowych i bezterminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, ujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP,

- licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP,

- licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych wytwarzanych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP,

- licencji terminowych i bezterminowych wykorzystywanych na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Rok podatkowy Spółki trwa od 1 kwietnia do 31 marca.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na rynku IT w zakresie tworzenia i utrzymywania rozwiązań informatycznych wspierających obsługę klientów będących firmami z różnych sektorów gospodarki. Spółka m.in. świadczy usługi związane z szeroko rozumianym oprogramowaniem (…) obejmujące implementację oraz dostosowanie oprogramowania (…) do potrzeb klientów, rozwój innowacji (…), usprawnianie procesów i optymalizację istniejących technologii.

Mając na uwadze, że Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie technologii informatycznych w toku prowadzonej działalności Spółka uzyskuje lub będzie uzyskiwać przychody z różnych praw majątkowych, które można pogrupować jako:

 1) licencje terminowe i bezterminowe nabywane celem ich dystrybucji z marżą, ujmowane przez Wnioskodawcę jako wartości niematerialne i prawne (dalej: WNiP),

 2) licencje terminowe i bezterminowe oraz subskrypcje bezterminowe i terminowe nabywane celem ich dystrybucji z marżą, nieujmowane przez Wnioskodawcę jako WNiP,

 3) licencje terminowe i bezterminowe oraz subskrypcje bezterminowe i terminowe wytwarzane przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, nieujmowane przez Wnioskodawcę jako WNiP,

 4) licencje terminowe i bezterminowe, ujmowane lub nieujmowane przez Wnioskodawcę jako WNiP, wykorzystywane na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych (przy czym opłata za licencję może być wkalkulowana w cenę usługi hostingowej lub rozliczana oddzielnie na podstawie faktycznej utylizacji w danym okresie)

- (dalej łącznie jako Licencje).

Wszystkie Licencje mają (i będą miały) charakter licencji typu end-user (tzw. użytkownik końcowy).

Mając na uwadze przedstawiony katalog otrzymywanych i planowanych przychodów, Spółka powzięła wątpliwości co do kwalifikacji przychodów z Licencji jako przychodów z zysków kapitałowych.

Pytania

 1. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, ujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT?

 2. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT?

 3. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych wytwarzanych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT?

 4. Czy przychody z licencji terminowych i bezterminowych wykorzystywanych na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem:

 1. Przychody z licencji terminowych i bezterminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, ujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

 2. Przychody z licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

 3. Przychodów z licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych wytwarzanych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP nie należy kwalifikować jako przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

 4. Przychodów z licencji terminowych i bezterminowych wykorzystywanych na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych nie należy kwalifikować jako przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

Uzasadnienie Państwa stanowiska:

Uwagi ogólne

Zgodnie z art. 7 ust. 1 (winno być: art. 7 ust. 1 zdanie pierwsze) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a i art. 24b, art. 24d i art. 24f (winno być: art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f), jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W związku z obowiązującymi przepisami przychody podatników są rozdzielone na dwa źródła tj.:

1) z zysków kapitałowych oraz

2) z innych źródeł.

Istotą podziału wprowadzonego w 2018 r. jest wyodrębnienie źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych i oddzielenie dochodów uzyskiwanych z tego tytułu od pozostałych dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Wydzielając odrębne źródło przychodów – z zysków kapitałowych na gruncie ustawy o CIT, ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów zaliczanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody:

 a) z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,

 b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,

 c) z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,

 d) z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,

 e) ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,

f) z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań waluta wirtualną.

Z kolei, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT, do którego to odnosi się art. art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

- licencje,

- prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,

- wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Jak zostało to wskazane w stanie faktycznym (winno być: stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca otrzymuje lub będzie w przyszłości otrzymywać przychody z szeregu różnych Licencji i powziął wątpliwości co do ich kwalifikacji jako przychodów z zysków kapitałowych.

Wszystkie Licencje stanowią (i będą stanowić) tzw. licencje typu end-user (tj. użytkownika końcowego). Koncepcja użytkownika końcowego rozumiana jest jako charakteryzująca się uprawnieniami ograniczonymi do instalacji, uruchomienia, przechowywania i korzystania z oprogramowania na określonej liczbie urządzeń, przy braku prawa do rozpowszechniania, w tym użyczania lub najmu oprogramowania albo jego kopii, czy też prawa do wprowadzania jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu (przykładowo interpretacja indywidualna DKIS z 6 września 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.413.2022.1.PC.).

Wnioskodawca wskazuje, że fakt, iż Licencje stanowią oprogramowanie typu end-user pozostaje bez znaczenia dla kwalifikacji przychodu otrzymywanego w związku z ich zbyciem.

Wnioskodawca przedstawia poniżej swoje stanowisko w odniesieniu do możliwości zaliczenia przychodu z poszczególnych kategorii Licencji jako przychodu z zysków kapitałowych.

 Państwa stanowisko w zakresie pytań Nr 1 oraz Nr 2

W omawianym stanie faktycznym (winno być: stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) pytania Nr 1 i 2 odnoszą się do licencji terminowych i bezterminowych (pytanie Nr 1 i 2) oraz subskrypcji terminowych i bezterminowych (pytanie Nr 2) nabytych (lub, których nabycie jest planowane) przez Wnioskodawcę celem dalszej dystrybucji, tj. niewytworzonych przez Spółkę oraz niebędących bezpośrednio związanych z uzyskaniem przez Spółkę przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych. Dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami przychody ze wskazanych licencji i subskrypcji należy, zdaniem Wnioskodawcy, zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych niezależnie czy są ujmowane jako WNiP przez Spółkę czy też nie.

Przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.

Powyżej wskazany przepis art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy wskazuje jedynie na prawa majątkowe wymienione w art. 16b ust. 1 pkt 4-pkt 7 ustawy, nie wskazując przy tym referencji do całości wstępu ust. 1 art. 16b, że mają to być prawa majątkowe, które zostały nabyte od innego podmiotu i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, czyli wartości niematerialne i prawne.

Prawami majątkowymi wymienionymi w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy są:

- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

- licencje,

- prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,

- wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Z powołanych powyżej regulacji wynika, że m.in. przychody pochodzące z licencji są przypisane do źródła przychodów z zysków kapitałowych, bez względu na sposób ich „pozyskania” przez podatnika czy ewentualne prawo do amortyzacji. Ustawodawca przewidział wyłączenie z tego źródła dla przychodów z licencji, ale tylko takich, które można bezpośrednio powiązać z uzyskaniem przez danego podatnika przychodów z innych źródeł, a także dla praw wytworzonych przez podatnika.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie okoliczność ujęcia licencji jako WNiP lub nie, nie wpływa na kwalifikację osiągniętego przychodu. Powyżej omawiany przepis art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT wskazuje jedynie na prawa majątkowe wymienione w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT, nie wskazując przy tym, że mają to być prawa majątkowe, które podlegają amortyzacji nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania.

Stanowisko takie zostało przedstawione również przez organy podatkowe przykładowo w:

- interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2018 r., znak: 0111-KDIB2-3.4010.88.2018.1.LG, w której Organ podatkowy stwierdził, że: przepis art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy wskazuje jedynie na prawa majątkowe wymienione w art. 16b ust. 1 pkt 4 - pkt 7 ustawy, nie wskazując przy tym, że mają to być prawa majątkowe, które zostały nabyte od innego podmiotu i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, czyli wartości niematerialne i prawne (...). W odniesieniu do powyższej sytuacji należy wskazać, że udzielenie prawa do korzystania z licencji w zamian za wynagrodzenie będzie skutkowało uzyskaniem przychodu z zysków kapitałowych. Ustawodawca w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a wprost przewidział, że przychody z praw majątkowych, w tym z tytułu licencji, stanowią przychód zaliczony do kategorii przychów z zysków kapitałowych (jeśli nie są bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych). W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że przychody z tytułu sublicencji nie są związane z jakąkolwiek dodatkową sprzedażą towarów i usług wykonywanych przez Spółkę;

- interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2020 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.14. 2020.2.BK, w której Organ podatkowy stwierdził, że: Artykuł 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT wskazuje jedynie, że zaliczeniu do przychodów z kapitałów pieniężnych podlegają przychody z praw majątkowych (licencji) wymienionych w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT, nie wskazując przy tym, że mają to być jedynie prawa majątkowe, które mają stanowić u podatnika wartości niematerialne i prawne (w myśl art. 16b). Gdyby wolą ustawodawcy było uzależnienie zaliczenia określonych przychodów z licencji od uznania tych licencji za wartości niematerialne i prawne, to powołany powyżej przepis wskazywałby wyraźnie, że chodzi o wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, a więc o prawa majątkowe spełniające warunki do uznania za wartości niematerialne i prawne.

Powyższe przepisy w ocenie Wnioskodawcy znajdują również zastosowanie w odniesieniu do subskrypcji do programów/rozwiązań oferowanych przez Spółkę. Subskrypcje takie stanowią bowiem dostęp do wybranego oprogramowania w ramach nabytej przez nabywcę licencji poprzez dokonywanie przez kontrahenta cyklicznych płatności w ustalonych między stronami okresach rozliczeniowych. Tym samym subskrypcja jest więc swego rodzaju licencją, w której strony umawiają się na cykliczny sposób rozliczania korzystania z oferowanego przez Wnioskodawcę oprogramowania.

Kwestia przychodów z subskrypcji jako przychodów z zysków kapitałowych była omawiana przez organy podatkowe, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2020 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.17.2020.1.BK, w której Organ podatkowy stwierdził, że sprzedaż subskrypcji na używanie oprogramowania stanowi przychód z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT nie uzależnia uznania przychodu ze zbycia licencji i subskrypcji do oprogramowania jako zyski kapitałowe od tego czy dostęp udzielony jest terminowo czy też bezterminowo. Fakt, że art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT odnosi się do przewidywanego okresu używania dłuższego niż rok pozostaje bez znaczenia, ponieważ art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT odsyła do art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT jedynie w zakresie katalogu praw majątkowych, jakich zbycie wiąże się z uzyskaniem przychodu z zysków kapitałowych, a nie statuuje dodatkowych przesłanek, których spełnienie jest konieczne, aby dane prawo stanowiło prawo majątkowe – co zostało powyżej wskazane przez Wnioskodawcę. Tym samym fakt czy dana licencja/subskrypcja jest udzielona bezterminowo czy też na określony z góry okres pozostaje bez znaczenia przy kwalifikacji przychodu uzyskanego z takiej licencji/subskrypcji.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane z licencji terminowych i bezterminowych (zarówno ujmowanych jak i nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP) oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych (nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP) nabywanych celem ich dystrybucji z marżą, należy zakwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

 Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 3

Jak zostało to wskazane w stanie faktycznym (winno być: stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca sprzedaje również licencje i subskrypcje do oprogramowania wytworzonego przez Spółkę we własnym zakresie nieujmowane jako WNiP. Z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT wynika, że przychody z licencji zasadniczo stanowią przychody z zysków kapitałowych. Wyłączone z tego źródła przychodów są natomiast:

- przychody z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych;

- przychody z praw wytworzonych przez podatnika.

Ponownie zauważyć należy, że przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych, co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.

Mając na uwadze stan faktyczny (winno być: stan faktyczny/zdarzenie przyszłe) oraz przywołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w sytuacji, w której Wnioskodawca udziela licencji/subskrypcji do wytworzonego przez niego oprogramowania, to przychody uzyskane z ww. tytułu nie podlegają zaliczeniu do przychodów z zysków kapitałowych.

Tym samym należy je kwalifikować jako przychody z innych źródeł, ponieważ przepis art. 7b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT odnosi się do kategorii praw i wartości wskazanych w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 tej ustawy, które są nabywane przez podatnika. Do kategorii przychodów z zysków kapitałowych nie zalicza się zatem przychodów z praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie.

Stanowisko takie zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo w:

- interpretacji indywidualnej z 10 maja 2023 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.191.2023.1.IN Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT ustawodawca poczynił wyjątek, kiedy przychody uzyskiwane z udzielonych innym podmiotom licencji na korzystanie z majątkowych praw autorskich nie podlegają zaliczeniu do źródła "zyski kapitałowe". Pierwszy z nich dotyczy przychodów z praw majątkowych wytworzonych przez podatnika, drugi sytuacji, w której przychody z licencji są bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych (przykładowo spółka informatyczna będzie udzielać licencji na program komputerowy wraz z pakietem usług polegających na jego utrzymaniu).

- interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2020 r., znak 0111-KDIB1-1.4010.15.2020.1.BK czytamy, że: „w sytuacji, w której Wnioskodawca udziela licencji do wytworzonego przez niego oprogramowania, to przychody uzyskane z ww. tytułu nie podlegają zaliczeniu do przychodów z zysków kapitałowych. Tym samym należy je kwalifikować jako przychody z innych źródeł. Jak już wyjaśniono, przepis art. 7b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT odnosi się bowiem do kategorii praw i wartości wskazanych w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 tej ustawy, które są kreowane u podatnika wyłącznie poprzez nabycie danego prawa. Do kategorii przychodów z zysków kapitałowych nie zalicza się zatem przychodów z praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane ze sprzedaży licencji terminowych i bezterminowych oraz subskrypcji bezterminowych i terminowych wytwarzanych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie i nieujmowanych przez Wnioskodawcę jako WNiP nie należy kwalifikować jako przychody z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

 Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 4

Jak zostało to już wskazane z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT wynika, że przychody z licencji zasadniczo stanowią przychody z zysków kapitałowych. Wyłączone z tego źródła przychodów są natomiast:

- przychody z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych;

- przychody z praw wytworzonych przez podatnika.

W pytaniu oznaczonym numerem 4 Wnioskodawca odnosi się do licencji i sublicencji, ujmowanych lub nieujmowanych jako WNiP, wykorzystywanych na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych w ramach działalności operacyjnej. Licencje i sublicencje te są bezpośrednio związane ze świadczonymi usługami i są niezbędne, aby te usługi świadczyć. Dlatego, konieczne jest ich udzielanie na rzecz usługobiorców.

Tym samym dochodzi do uzyskania przez Spółkę przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych. Należy zatem stwierdzić, że skoro wykonanie przez Wnioskodawcę usługi kompleksowej na rzecz klienta jest uzależnione od nabycia przez Wnioskodawcę licencji na oprogramowanie, to przychody uzyskane z tych licencji, jako bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów ze świadczenia kompleksowych usług informatycznych – jako przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych, na mocy wyłączenia określonego w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT – powinny zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do przychodów z tzw. innych źródeł.

Skoro przychody z licencji są nierozerwalnie powiązane z osiąganymi przez Spółkę przychodami z działalności operacyjnej polegającej na kompleksowym świadczeniu usług, nie powinny stanowić przychodów z zysków kapitałowych. Twierdzenie, że udzielenie innym podmiotom licencji jest czynnością odrębną od innych podejmowanych przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej czynności i nie jest ona objęta wyłączeniem, o jakim mowa w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT byłoby nieprawidłowe i sprzeczne z obowiązującymi przepisami oraz przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym (winno być: stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym).

Powyższe potwierdzają organy podatkowe, przykładowo w:

- interpretacji indywidualnej z 10 maja 2023 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.191.2023.1.IN, w której czytamy, że: przychodami z zysków kapitałowych nie będą przychody z licencji (nawet jeśli licencja została nabyta przez podatnika i podlega amortyzacji), gdy przychody te są bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.

- interpretacji indywidualnej z 29 października 2020 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.269. 2020.l.JG, w której wskazano, że: Podkreślenia wymaga, że w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT ustawodawca poczynił wyjątek, kiedy przychody uzyskiwane z udzielonych innym podmiotom licencji na korzystanie z majątkowych praw autorskich nie podlegają zaliczeniu do źródła "zyski kapitałowe". Pierwszy z nich dotyczy przychodów z praw majątkowych wytworzonych przez podatnika, drugi sytuacji, w której przychody z licencji są bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych (np. sprzedaż produktu wraz z licencją na oprogramowanie umożliwiające korzystanie z produktu).

- interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2020 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.16. 2020.1.BK) wskazano, że: (...) przychody uzyskane ze zbycia tych licencji, jako bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów ze świadczenia kompleksowych usług informatycznych - jako przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych, na mocy wyłączenia określonego w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, powinny zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do przychodów z tzw. innych źródeł.

- interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2019 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.432. 2019.1.ANK), w której uznano, że: (…) w ramach działalności gospodarczej Spółka tworzy na zlecenie innych firm aplikacje. W umowie ze zleceniodawcę Spółka podpisuje zgodę na przekazanie wraz z aplikację wszelkich autorskich praw majątkowych do tego produktu. Wynagrodzenie z tytułu umowy obejmuje łącznie: wykonanie Aplikacji, udzielenie licencji na Silnik Aplikacji na wszystkich określonych w Umowie polach eksploatacji, udzielenie zezwolenia na wykonywanie praw zależnych oraz przeniesienie własności nośników, na których przekazano Silnik Aplikacji, lub przeniesienie praw autorskich do Dedykowanego Modułu Aplikacji na wszystkich określonych w Umowie polach eksploatacji, udzielenie zezwolenia na wykonywanie praw zależnych oraz przeniesienie własności nośników, na których przekazano Dedykowany Moduł Aplikacji. Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego, przychody, które Spółka uzyskuje ze sprzedaży autorskich praw majątkowych czy licencji do tych praw powstałych w wyżej opisany sposób tj. wytworzonych przez Spółkę (swoich pracowników oraz w części również poprzez podwykonawców), powinny być wykazywane, jako przychody z innych źródeł przychodów.

Dlatego też w ocenie Wnioskodawcy, należy uznać, że przychodów z licencji terminowych i bezterminowych wykorzystywanych na potrzeby świadczonych przez Spółkę usług hostingowych nie należy kwalifikować jako przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Końcowo przywołać należy pełne brzmienie art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy CIT, zgodnie z którym

amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5) licencje,

6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Powyższe pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi elementem czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00