Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 28-04-2024
Porada aktualna na dzień 28-04-2024
Data publikacji: 2024-02-19

Czy można żądać od pracownika zwrotu świadczeń wypłaconych dobrowolnie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy

PROBLEM

Z końcem lutego 2024 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony umowę o pracę za porozumieniem stron w trybie ustawy o zwolnieniach grupowych. Pracownik otrzymał odprawę na podstawie tej ustawy, a także dodatkową odprawę i odszkodowanie w drodze negocjacji (nie mamy postanowień wewnątrzzakładowych, z których wynika prawo do tych dodatkowych świadczeń). Od 1 marca 2024 r. ponownie zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy na czas określony w związku z powstałymi potrzebami zakładu, które nie zostały przewidziane wcześniej. Czy pracownik ma obowiązek zwrotu otrzymanych świadczeń – zarówno wynikających z ustawy o zwolnieniach grupowych, jak i dobrowolnie wypłaconych przez pracodawcę?

RADA

W tych okolicznościach żaden przepis prawa pracy nie przewiduje wprost obowiązku zwrotu przez pracownika odprawy ani dobrowolnie wypłaconej mu przez pracodawcę odprawy czy odszkodowania. Nie ma również przesłanek, aby skierować do pracownika roszczenie o zwrot tych świadczeń, powołując się na zasady współżycia społecznego. Nie można bowiem uznać, aby pracownik w jakikolwiek sposób naruszył te zasady lub nadużył swoich praw. Szczegóły w uzasadnieniu. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00