Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 maja 2022 r., sygn. I SA/Po 585/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2022 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od lipca do września 2016 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2020 r. Naczelnik Z. Urzędu Celno-Skarbowego w S. określił dla H. Sp. z o.o. w N. (dalej: strona, skarżąca, Spółka) zobowiązanie w podatku od towarów i usług od lipca do września 2016 r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że posiadane przez H. Sp. z o.o. faktury VAT, wystawione przez U. Sp. z o.o. i D. Sp. z o.o., choć poprawne pod względem formalnym, nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży między wskazanymi w niej kontrahentami, co oznacza, że są bezskuteczne prawnie, a w związku z tym nie mogą wywołać żadnych skutków podatkowych związanych z prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zgodnie z art. 88 ust. 3 a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm. – dalej: "u.p.t.u.").

Organ I instancji stwierdził, że faktury od U. Sp. z o.o. to tzw. "puste" faktury, nie dokumentujące rzeczywistego obrotu gospodarczego, których wystawienie miało jedynie uprawdopodobnić nabycie paliwa, faktycznie pochodzącego z nielegalnego źródła. Dostawy sprzedawanego przez H. Sp. z o.o. produktu jako olej napędowy były zorganizowane z wyraźnym zamiarem ukrycia tych dostaw i osób tym procederem się zajmujących. Według M. M. (współorganizator procederu), prezes zarządu H. Sp. z o.o. Ł. R. był powiadomiony, że nabywać będzie produkt o znacznie obniżonej w stosunku do oleju napędowego cenie, to jest niżej o [...] zł na litr. Warunkiem niezbędnym, zdaniem M. M., aby do dostaw mogło dojść, było zobowiązanie Ł. R. do odbioru każdorazowo 30.000 litrów i zapłaty gotówką [...] zł za litr dostarczonego produktu. Właściciel firmy transportowej Ł. O. zatrudniający kierowcę T. S. przyznał, iż pieniądze za transport oleju uniwersalnego, który według dokumentów przewozowych miał trafić do [...] był opłacany bardzo nietypowo, bo gotówką w kopercie przesyłaną za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zdaniem organu Prezes zarządu H. Sp. z o.o. świadomie posługiwał się "pustymi" fakturami wystawionymi przez U. Sp. z o.o., w których jako przedmiot transakcji wskazano olej napędowy, gdyż ukryć chciał w ten sposób rzeczywiste źródło pochodzenia sprzedawanych przez siebie wyrobów ropopochodnych. W rzeczywistości współorganizatorami dostaw produktu ropopochodnego sprzedawanego na stacji paliw w P. był M. M. i T. S., a nie U. Sp. z o.o. Treść wystawionych przez U. Sp. z o.o. faktur VAT oraz dowody wydań z magazynu (KW) i zapłaty (KZ), miały legalizować nabycie paliwa z nieopodatkowanego źródła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00