Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 07-05-2024
Porada aktualna na dzień 07-05-2024
Data publikacji: 2024-04-18

Czy za niewskazanie kryterium doboru pracownika do zwolnienia pracodawca musi wypłacić odszkodowanie

PROBLEM

W wypowiedzeniu umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika nie wskazaliśmy kryterium doboru tej osoby do zwolnienia. Oprócz pracownika na tym samym stanowisku były zatrudnione jeszcze dwie inne osoby – jedna z nich przebywała na zwolnieniu lekarskim i nie mogliśmy wypowiedzieć jej umowy o pracę, a druga została przeniesiona do innego działu. Czy w tej sytuacji za niewskazanie kryterium doboru do zwolnienia sąd może orzec o odszkodowaniu dla pracownika?

RADA

Istnieje spore ryzyko przegrania sprawy przez pracodawcę i powstania obowiązku wypłaty odszkodowania, jeżeli takie było żądanie pracownika przedstawione w pozwie. Kryteria doboru do zwolnienia pracodawca powinien bowiem określić także wtedy, gdy zwolnienie dotyczy tylko jednego pracownika. Jednak o rozstrzygnięciu sprawy zadecydują dodatkowe okoliczności, które w postępowaniu będzie ustalał sąd. Szczegóły w uzasadnieniu. 

UZASADNIENIE

Kryteria doboru pracownika do zwolnienia należy ustalić również w przypadku, gdy zwolnienie ma charakter indywidualny (dotyczy jednego pracownika) a nie grupowy. W wyroku z 26 sierpnia 2015 r. (I PK 93/15) Sąd Najwyższy uznał, że pracownik zwalniany w trybie indywidualnym z przyczyn, które go nie dotyczą, powinien mieć możliwość oceny dokonanego wypowiedzenia, także w zakresie zastosowanych kryteriów doboru do zwolnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00