Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.496.2023.4.MPU

W zakresie sprzedaży udziału w zabudowanej nieruchomości gruntowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 27 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie sprzedaży udziału w zabudowanej nieruchomości gruntowej, wpłynął 28 grudnia 2023 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 lutego 2024 r. (wpływ 21 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (wraz z uzupełnieniem)

Wnioskodawca jest spółką handlową prowadzącą działalność gospodarczą, będącą czynnym podatnikiem VAT. W dniu (…) (…) (…) roku wnioskodawca nabył w drodze aktu notarialnego od innej spółki handlowej, także będącej czynnym podatnikiem VAT, prawo własności udziału wynoszącego 1/2 części zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w (…). W treści aktu strony zgodnie oświadczyły, że sprzedaż udziału w tej nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art 43. ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Pomimo istnienia ustawowego zwolnienia, strony oświadczyły jednak wolę opodatkowania transakcji tym podatkiem w stawce 8%.

Wnioskodawca podjął decyzję o sprzedaży nabytego udziału osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, będącej jedynym (…) i jedynym (…) rzeczywistym wnioskodawcy. Osoba ta nie jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W uzupełnieniu do wniosku wskazali Państwo, że;

1)przedmiotem transakcji objętej zdarzeniem przyszłym ma być udział wynoszący 1/2 (jedna druga) części zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ulicach (…) nr (…) ((…)) i (…) nr (…) ((…)) w (…), gminie (…) (…), powiecie (…) (…), województwie (…) o łącznej powierzchni wynoszącej (…) ha ((…)), stanowiącej działkę ewidencyjną oznaczoną numerem (…) ((…)) o powierzchni (…) ha ((…)) oraz działkę ewidencyjną oznaczoną numerem (…) ((…)) o powierzchni (…) ha ((…)); dla opisanej nieruchomości Sąd Rejonowy (…) - (…) w (…). (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw. nr (…);

2)Kod PKOB dotyczący nieruchomości objętej zdarzeniem przyszłym - Sekcja (…), Dział (…), Grupa (…), Klasa (…) - Budynki o (…) (…) (…);

3)przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość zabudowana wraz ze znajdującym się na niej budynkiem;

4)nieruchomość jest zabudowana jednym budynkiem:

- budynek został wybudowany w (…) roku;

- wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z wybudowaniem budynku (z uwagi na datę jego wzniesienia);

- pierwsze zasiedlenie budynku nastąpiło w (…) roku. Budynek został oddany do użytkowania w (…) roku;

- wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym ponosił właściciel nieruchomości, tj. (YY) (w której wnioskodawca posiada (…)% udziałów w kapitale zakładowym). W związku z powyższym, wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie;

- ulepszenie budynku zakończono w dniu (…) (…) (…) roku;

5)nieruchomość nie była wykorzystywana przez wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT.

Wnioskodawca nabył nieruchomość (…) (…) (…) roku na podstawie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT w drodze dobrowolnego wyboru opodatkowania (rezygnacja ze zwolnienia z VAT).

Pytania

1)Czy sprzedaż udziału w zabudowanej nieruchomości gruntowej przez Wnioskodawcę na rzecz jedynego (…), w sytuacji w której udział ten został uprzednio nabyty przez wnioskodawcę w warunkach zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz przy jednoczesnym dobrowolnym opodatkowaniu tym podatkiem transakcji zakupu przez jej strony będzie również podlegała zwolnieniu opisanym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

2)Czy sprzedaż udziału w zabudowanej nieruchomości gruntowej przez Wnioskodawcę na rzecz jedynego (…), który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wyklucza możliwość zgodnego złożenia przez wnioskodawcę i (…) oświadczenia o wyborze opodatkowania transakcji podatkiem VAT, gdyby taka transakcja była objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

AD. 1 - sprzedaż udziału w zabudowanej nieruchomości gruntowej przez wnioskodawcę na rzecz jedynego (…), w sytuacji w której udział ten został uprzednio nabyty przez wnioskodawcę w warunkach zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz przy jednoczesnym dobrowolnym opodatkowaniu tym podatkiem transakcji zakupu przez jej strony, będzie również podlegała zwolnieniu opisanym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług

AD 2 - sprzedaż udziału w zabudowanej nieruchomości gruntowej przez wnioskodawcę na rzecz jedynego (…), który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wyklucza możliwość zgodnego złożenia przez wnioskodawcę i (…) oświadczenia o wyborze opodatkowania transakcji podatkiem VAT, gdyby taka transakcja była objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, ze zm.), zwanej dalej: ustawą lub ustawą o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)

W świetle art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle powołanych powyżej przepisów budynki/budowle oraz grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

W treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku lub budowli oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku lub budowli na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku lub budowli.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

W celu ustalenia, czy w odniesieniu do dostawy prawa własności udziału wynoszącego 1/2 części zabudowanej nieruchomości gruntowej podatnik może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy dostawa jest dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.

Z opisu sprawy jednoznacznie wynika, że pierwsze zasiedlenie budynku nastąpiło w (…) roku. Ponadto nabycie przez Państwa nieruchomości nastąpiło (…) (…) (…) r. w ramach rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, ponosiła (YY), a ulepszenia zakończyły się (…) (…) (…) r. czyli przed nabyciem ½ udziału nieruchomości przez Spółkę.

Skoro zatem nabyli Państwo udziały w nieruchomości przy rezygnacji z zastosowania ww. zwolnienia (co świadczy o tym, że dostawa na Państwa rzecz nie była dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia) i jednocześnie od momentu nabycia nie ponieśliście nakładów na ulepszenie, to oznacza, że planowana przez Państwa sprzedaż udziałów w nieruchomości nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Tym samym sprzedaż udziału ww. nieruchomości będzie również podlegał zwolnieniu opisanemu w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż spełnione zostaną warunki wymienione w tym przepisie.

Jednocześnie wskazać należy, że na mocy art. 29a ust. 8 ustawy, w związku ze zbyciem ww. nieruchomość w postaci prawa własności udziału wynoszącego 1/2 części zabudowanej nieruchomości gruntowej (budynkiem) o łącznej powierzchni wynoszącej (…) ha, stanowiącej działkę ewidencyjną oznaczoną numerem (…) o powierzchni (…) ha oraz działkę ewidencyjną oznaczoną numerem (…) o powierzchni (…) ha, grunt dzieli byt prawny tego budynku. Oznacza to, że skoro dostawa ww. budynku znajdującego się na opisanej nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia, to na podstawie art.29a ust. 8 ustawy również dostawa w prawie własności udziału w działce nr (…) i nr (…) będziepodlegała zwolnieniu od podatku VAT.

Zatem, sprzedaż prawa własności udziału wynoszącego 1/2 części zabudowanej nieruchomości gruntowej będzie kozystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości dotyczących możliwość złożenia zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania transakcji podatkiem VAT należy stwierdzić, że jak wynika z art. 43 ust. 10 ustawy,

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2) złożą:

a.przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b.w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów - zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 43 ust. 11 ustawy,

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3) adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego wart. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jeśli zatem Strony transakcji podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku i złożą zgodne oświadczenie, spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, to dostawa będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku VAT.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że rezygnacja ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i zastosowanie właściwej stawki podatku dla dokonywanej transakcji może mieć miejsce wyłącznie w przypadku, gdy Strony transakcji są zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni złożą zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części, przy czym oświadczenie to musi zawierać elementy wskazane w art. 43 ust. 11 ustawy.

Podsumowując, dla skutecznej rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części konieczne jest aby dostawca i nabywca:

1)byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2)złożyli zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy,

3)oświadczenie to może być złożone albo przed dostawą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego albo w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów,

4)oświadczenie złożone w akcie notarialnym musi zawierać:

- imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

- adres budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 96 ust 1 i 4 ustawy:

1. Podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

4. Naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako "podatnika VAT czynnego", a w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego", i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że podjęli Państwo decyzję o sprzedaży nabytego udziału osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i nie wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Skoro Kupujący nie prowadzi działalności gospodarczej a tym samym nie jest podatnikiem podatku VAT nie ma możliwości zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że skoro Kupujący nie spełnia jednego z warunków do złożenia zgodnego oświadczenia stron z art. 43 ust. 10 ustawy tj. nie jest podatnikiem VAT, tym samym, nie mogą Państwo skorzystać z możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie Państwa pytań nr 1 i 2 sformułowanych we wniosku zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. oraz zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…), (…)-(…) (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00