Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 22-04-2024
Porada aktualna na dzień 22-04-2024
Data publikacji: 2024-03-27

Czy można potrącić pracownikowi składkę na dobrowolne ubezpieczenie na życie z dodatku stażowego wypłacanego przez pracodawcę

PROBLEM

Pracownik przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia na życie. Składka na to ubezpieczenie na podstawie pisemnego oświadczenia pracownika jest potrącana z jego wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń związanych z chorobą i macierzyństwem (taki zapis jest w oświadczeniu). Pracownik przebywa na zwolnieniu w związku z ciążą. Za pierwsze 33 dni wypłacamy wynagrodzenie chorobowe. Potem zasiłek chorobowy będzie wypłacał ZUS, natomiast my tylko dodatek stażowy do czasu przejścia na urlop macierzyński. Pracownik chce dalej płacić składkę na ubezpieczenie. Czy możemy potrącić tę składkę z dodatku stażowego wypłacanego przez pracodawcę (dodatek w kwocie brutto ok. 700 zł)? Pracownikowi po potrąceniach (również za jego zgodą) ma zostać 80% kwoty wynagrodzenia minimalnego po odliczeniu składek i zaliczki na podatek (art. 91 Kodeksu pracy). Tu pracownik ma tylko dodatek stażowy w kwocie 700 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00