Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Precyzyjne wytyczne dotyczące sprawozdawczości budżetowej - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 19 czerwca 2023 r., sygn. WI.43.1.2023

Odpowiadając na Pana wniosek z dnia 15 maja 2023 r. o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów dotyczących sprawozdawczości budżetowej (znak pisma: UG.FN.3201.1.2023.KG), uprzejmie informuję, co następuje.

 Izba podziela stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w piśmie z dnia 24 maja 2022 r. (znak: ST2.4761.15.2022), zgodnie z którym przepisy § 3 ust. 1 pkt 4 oraz § 3 ust. 3 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, stanowiącej załącznik nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 144 z późn. zm.) precyzyjnie określają zakres informacji (danych), które winny być wykazywane w kolumnie 7 sprawozdania Rb-27S „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”. Do dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów, należy doliczyć środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący z enumeratywnie wymienionych form płatności. Powyższa zasada odnosi się do każdego okresu sprawozdawczego, tj. zarówno sprawozdań Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego sporządzanych za poszczególne miesiące roku, jak również do sporządzania rocznego sprawozdania Rb-27S. Ponadto w myśl § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2020 r. poz. 342), zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach. Stosowane przez jednostkę rozwiązania ewidencyjne – zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2023 r. poz. 120, z późn. zm.) – powinny wynikać z przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, którą ustala w formie pisemnej i aktualizuje kierownik jednostki. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00