Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.61.2024.3.JF

Skutki podatkowe podziału spółki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy:

  • majątek wydzielany ze Spółki dzielonej i przejmowany przez Spółkę przejmującą w ramach Podziału (tj. Działalność związana z (...)) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe;
  • w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla Spółki przejmującej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczyskutków podatkowych podziału spółki.

Uzupełnili go Państwo pismem z 12 kwietnia 2024 r. (wpływ do organu 12 kwietnia 2024 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(…)

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(…)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

I. Charakterystyka Zainteresowanych

A. Sp. z.o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka dzielona”), B. Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka przejmująca”) oraz C. Sp. z o.o. (dalej: „Udziałowiec”; Wnioskodawca, Spółka przejmująca oraz Udziałowiec określani dalej łącznie jako: „Zainteresowani”).

Zainteresowani są polskimi rezydentami podatkowymi. Spółka dzielona i przejmująca posiadają jednego, tego samego 100% udziałowca, tj. C. sp. z o.o.

Działalność Spółki przejmującej polega w szczególności na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Udziałowiec prowadzi m.in. działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami, działalność holdingową i holdingu finansowego.

Wnioskodawca jest polską spółką nieruchomościową. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest prowadzenie hotelu („Działalność hotelowa”).

Oprócz wykonywania Działalności hotelowej, Wnioskodawca zajmuje się m.in.:

  • wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi („Działalność związana z najmem i zarządzaniem nieruchomościami”),
  • działalnością w zakresie telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej („Działalność w zakresie telekomunikacji”),
  • (...) („Działalność związana z (...)”).

W ramach Działalności dotyczącej obrotu (...)Wnioskodawcy została udzielona przez (...) na okres od (...).

Od (...) r. Wnioskodawca prowadził Działalność związaną z (...) i uzyskiwał z niej przychody.

Ponadto, w związku ze zmianami prawnymi wynikającymi w szczególności z (...) oraz (...) roku, która ustaliła maksymalną cenę prądu oraz wysokość marży, a także ze względu na zmianę w (...) w zakresie niektórych zapisów (...), Wnioskodawca zawiesił swoją działalność w zakresie (...) r.

Wnioskodawca w związku ze sprzedażą nabytej (...) pełnił również funkcję podatnika podatku akcyzowego.

Aktualnie, z przyczyn opisanych w dalszej części Wniosku planowany jest podział przez wydzielenie Wnioskodawcy w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2024.18 tj. z dnia 2024.01.05.), tj. poprzez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy (Działalność związana z (...)) na podmiot z tej samej grupy kapitałowej, tj. Spółkę przejmującą (dalej: „Podział”).

II. Opis planowanej transakcji i przyczyny dokonania Podziału

Wnioskodawca wskazuje, że przyjęty dotychczas model działalności skupiający w jednym podmiocie Działalność hotelową, Działalność związaną z najmem i zarządzaniem nieruchomościami, Działalność w zakresie telekomunikacji oraz Działalność związaną z (...) na obecnym etapie rozwoju organizacyjnego Wnioskodawcy przestaje odpowiadać potrzebom biznesowym.

Wydzielenie Działalności związanej z (...) do odrębnej spółki powinno pozwolić na efektywniejsze realizowanie założonych w ramach danego segmentu celów oraz zwiększenie transparentności działalności.

Z uwagi na powyższe kwestie, Zainteresowani podjęli działania zmierzające do modyfikacji struktury biznesowej Wnioskodawcy polegające na rozdzieleniu Działalności związanej z (...) od pozostałych rodzajów działalności Spółki dzielonej oraz dalszym rozwijaniu każdej z nich osobno w celu maksymalizacji osiąganych wyników.

W konsekwencji, planowany jest podział przez wydzielenie Wnioskodawcy poprzez przeniesienie do Spółki przejmującej Działalności związanej z (...), na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych.

W ramach Podziału, Działalność związana z (...) zostanie wraz z przypisanymi do niej składnikami majątkowymi oraz zobowiązaniami wydzielona do Spółki przejmującej, która w zamian za przejmowany majątek wyda swoje udziały na rzecz Udziałowca. Zainteresowani podkreślają, że wartość rynkowa otrzymanego przez Spółkę przejmującą w wyniku Podziału majątku Wnioskodawcy odpowiadać będzie wartości emisyjnej udziałów Spółki przejmującej przydzielonych Udziałowcowi. W związku z Podziałem nie przewidziano żadnych dodatkowych dopłat w gotówce.

Udziały w Spółce dzielonej i Spółce przejmującej nie zostały nabyte lub objęte przez Udziałowca w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Otrzymany po Podziale majątek, Spółka przejmująca (i) przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki dzielonej oraz (ii) Spółka przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej.

Działalność hotelowa, Działalność związana z najmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz Działalność w zakresie telekomunikacji wraz z przypisanymi składnikami majątkowymi oraz zobowiązaniami, pozostanie w Spółce Dzielonej i nie będzie podlegać przeniesieniu w ramach Podziału.

Jednocześnie w okresie poprzedzającym Podział, Spółka przejmująca nie będzie posiadała udziałów w Spółce dzielonej.

Oprócz kwestii biznesowych, o których mowa powyżej, Podział jest motywowany również następującymi względami:

  • Podział umożliwia przeniesienie całej Działalności związanej z (...), w tym z kluczowymi aktywami w postaci (i) (...) umożliwiającej (…); (ii) umów z osobami obsługującymi tę działalność;
  • w wyniku dokonania Podziału dojdzie do sukcesji uniwersalnej praw i obowiązków prawnych związanych z Działalnością związaną z (...). Sukcesja obejmie również prawa i obowiązki podatkowe.

Zapewni to niezakłóconą kontynuację prowadzonej działalności. W wyniku dokonania Podziału, historia prawna i podatkowa przenoszonych składników majątkowych zostanie zachowana, co pozwoli na większy automatyzm planowanego procesu. W szczególności, Spółka przejmująca nie będzie musiała podejmować dodatkowych działań faktycznych lub prawnych mających na celu kontynuowanie działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki majątkowe.

Reasumując, Zainteresowani wskazują, że planowany Podział powodowany jest szeregiem czynników wynikających z przyjętej strategii inwestycyjnej Udziałowca oraz oceną, iż takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze od strony ekonomicznej w zakresie samego funkcjonowania obu spółek, jak i drogi do osiągnięcia założonego celu biznesowego. Wnioskodawca rozważał alternatywne dostępne scenariusze mające na celu przeniesienie części działalności. Zdaniem Wnioskodawcy Podział Wnioskodawcy jest najprostszym, najefektywniejszym oraz najbezpieczniejszym rozwiązaniem umożliwiającym realizację przyjętych celów biznesowych.

III. Opis działalności i składników majątkowych, które pozostaną u Wnioskodawcy po dokonaniu Podziału

W ramach Podziału na Spółkę przejmującą zostaną przeniesione wyłącznie składniki majątkowe dotyczące Działalności związanej z (...). Wnioskodawca w dalszym ciągu będzie prowadzić Działalność hotelową, Działalność związaną z najmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz Działalność w zakresie telekomunikacji. W dalszej części wniosku działalności te określane będą łącznie jako „Działalność Pozostająca u Wnioskodawcy”.

W ramach Podziału dojdzie do wydzielenia jednej z kilku działalności prowadzonych przez Wnioskodawcę, a dotychczasowa, pozostała działalność Wnioskodawcy nie ulegnie żadnym zakłóceniom.

Działalność Pozostająca u Wnioskodawcy posiada wyodrębnione aktywa oraz zobowiązania związane z realizowanymi przez nią zadaniami.

Mając na uwadze powyższe, Działalność Pozostająca u Wnioskodawcy stanowi w ocenie Zainteresowanych zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

IV. Opis działalności i składników majątkowych, które zostaną przeniesione na rzecz Zainteresowanego w drodze Podziału

W ramach Podziału, na rzecz Spółki przejmującej zostaną przeniesione składniki majątkowe powiązane z Działalnością związaną z (...).

Składniki majątkowe przypisane do Działalności związanej z (...)

Wnioskodawca przyporządkuje następujące aktywa i pasywa do Działalności związanej z (...):

  • (…)
  • środki trwałe powiązane z Działalnością związaną z (...) w postaci m.in. komputera i biurka,
  • dokumenty oraz zapisy z ksiąg prowadzonych w ramach sprzedaży (...),
  • umowy cywilnoprawne o współpracy zawarte z dwoma osobami współpracującymi ze Spółką dzieloną, w części w której dotyczą one zadań tych osób związanych z obsługą Działalności związanej z (...),

Po przeniesieniu Działalności związanej z (...) do Spółki przejmującej, będzie ona mogła, na podstawie (...) z marżą do Wnioskodawcy, a także innych podmiotów z grupy oraz innych klientów. Tym samym Spółka przejmująca będzie miała możliwość generowania przychodów przy wykorzystaniu przejętej Działalności związanej z (...).

Dodatkowo, mając powyższe na uwadze, po dokonaniu Podziału Spółka przejmująca przejmie również obowiązki w zakresie właściwego rozliczania podatków z działalności i stanie się m.in. podatnikiem podatku akcyzowego.

Wyodrębnienie składników majątkowych przyporządkowanych do Działalności związanej z (...)

Wyodrębnienie organizacyjne

Przejawem wyodrębnienia organizacyjnego Działalności związanej z (...) w Spółce dzielonej są przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej i odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą realizacji tej działalności. Działalności związanej z (...) nie stanowi formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki dzielonej, jednakże posiadają znaczną organizacyjną odrębność. Przejawia się ona przede wszystkim poprzez:

  • przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Działalności związanej z (...) w ramach prowadzonej dla Spółki dzielonej ewidencji rachunkowej,
  • przyporządkowanie odpowiednich umów dotyczących realizacji Działalności związanej z (...),
  • fakt, iż Działalności związanej z (...) jest działalnością regulowaną i prowadzona może być jedynie w oparciu o posiadaną (…).

Wyodrębnienie finansowe

Spółka dzielona nie prowadzi odrębnej księgowości dla Działalności związanej z (...), jednakże posiada wydzielone konta na których księgowane są przychody i koszty związane z tą działalnością, a także należności i zobowiązania.

Mając na względzie powyższe, możliwe jest w ramach systemu księgowego przypisanie do Działalności związanej z (...) przepływów finansowych oraz ewidencji zdarzeń gospodarczych, jak i identyfikacja i przypisanie aktywów i pasywów.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Realizacja zadań gospodarczych po Podziale będzie wykonywana w oparciu o składniki majątkowe opisane w sekcji Składniki majątkowe przypisane do Działalności związanej z (...).

Wyodrębnienie funkcjonalne Działalności związanej z (...) przejawia się tym, że składające się na tę działalność składniki majątkowe oraz zobowiązania jak np.:

  • (...),
  • Umowa z (...),
  • Osoby zajmujące się obsługą przedmiotowej działalności w Spółce dzielonej

są powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu (...) i czerpania z tego tytułu pożytków. Cel ten różni się od zasadniczego celu, który będzie po Podziale realizowany przez zespół składników i zobowiązań, który pozostanie w Spółce dzielonej - tj. Działalność Pozostającą u Wnioskodawcy.

Po dokonaniu Podziału, Spółka przejmująca zamierza prowadzić Działalność związaną z (...) przy wykorzystaniu ww. składników majątkowych – są to główne i niezbędne składniki majątku pozwalające na prowadzenie Działalności związanej z (...).

Jednocześnie, po Podziale prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie w Spółce dzielonej nie byłoby możliwe (ze względu przede wszystkim na brak (...)). Tym samym, Wnioskodawca zaprzestanie prowadzenia Działalność związana z (...).

Po Podziale Spółka przejmująca przewiduje, że Działalność związana z (...) będzie generować przychody.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Pismem z 12 kwietnia 2024 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek poprzez odpowiedzi na poniższe pytania Organu:

1.Czy w świetle art. 12 ust. 13 i 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”), głównym lub jednym z głównych celów podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania oraz czy podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych?

Odpowiedź:Jak wskazano w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, podział przez wydzielenie spowodowany jest tym, że przyjęty dotychczas model działalności skupiający w jednym podmiocie (tj. w Spółce Dzielonej), Działalność hotelową, Działalność związaną z najmem i zarządzaniem nieruchomościami, Działalność w zakresie telekomunikacji oraz Działalność związaną z (...) na obecnym etapie rozwoju organizacyjnego Wnioskodawcy przestaje odpowiadać potrzebom biznesowym. Natomiast wydzielenie Działalności związanej z (...) do odrębnej spółki (tj. Spółki Przejmującej) powinno pozwolić na efektywniejsze realizowanie założonych w ramach danego segmentu celów oraz zwiększenie transparentności działalności. Ułatwi to również realizację ustawowego wymogu eliminowania subsydiowania skrośnego (…). Wydzielenie działalności związanej z (...) pozwoli także na wyodrębnienie ryzyka regulacyjnego związanego z prowadzeniem tego rodzaju działalności koncesjonowanej, zwłaszcza w obliczu zmiennej sytuacji geopolitycznej przekładającej się na dużą zmienność warunków wykonywania działalności na rynku (...).

Mając na uwadze powyższe, Podział będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych a jego celem nie jest obejście przepisów prawa podatkowego poprzez uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

2.Na jakiej podstawie zawiesili Państwo Działalność związaną z (...)?

Odpowiedź:W związku ze zmianami prawnymi wynikającymi w szczególności z (...) oraz (...) roku, która ustaliła maksymalną cenę prądu oraz wysokość marży, a także ze względu na zmianę w (...) w zakresie niektórych zapisów (...), Wnioskodawca zawiesił prowadzenie działalności w zakresie (...) r. tj. prowadzenie działalności w dotychczasowym kształcie przestało być możliwe z mocy prawa (ze względu na zmienione zapisy (...)). Zawieszenie działalności polegało na tym, że Działalność związana z (...) przestała być przez Wnioskodawcę dalej wykonywana, innymi słowy Wnioskodawca zaprzestał sprzedaży (...) do kontrahentów, a tym samym przestał osiągać z tego tytułu przychody. Wnioskodawca w dalszym ciągu kupuje (...) na potrzeby prowadzonej Działalności hotelowej, Działalności związanej z najmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz Działalności w zakresie telekomunikacji.

3.Czy umowa zawarta z (...) wymagała zgody na zawieszenie przez Państwa Działalności związanej z (...)?

Odpowiedź:Umowa zawarta z (...) nie wymagała zgody na zawieszenie Działalności związanej z (...). Należy jednak podkreślić, że Wnioskodawca w dalszym ciągu nabywa ten sam wolumen (...) od (...) na potrzeby prowadzonych działalności gospodarczych.

4.Czy przed podziałem i przeniesieniem Działalności związanej z (...) wznowią Państwo umowę na zakup (...) od (...) zawartą z (...) r.?

Odpowiedź:Umowa z (...) r. z (...) na zakup (...) od (...) nadal obowiązuje i na jej podstawie nabywana jest (...) przez Wnioskodawcę – oferta sprzedaży (...) na (…) r. została zawarta z (...) w dniu (...) r.

5.Jednoznacznie wskazali Państwo czy przed podziałem i przeniesieniem Działalności związanej z (...) wznowią Państwo w ramach Państwa spółki prowadzenie tej działalności?

Odpowiedź:Wnioskodawca nie planuje wznowienia Działalności związanej z (...) przed Podziałem.

Pytania

1.Czy majątek wydzielany ze Spółki dzielonej i przejmowany przez Spółkę przejmującą w ramach Podziału (tj. Działalność związana z (...)) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

2.Czy majątek wydzielany ze Spółki dzielonej i przejmowany przez Spółkę przejmującą w ramach Podziału (tj. Działalność związana z (...)) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji czy transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT?

3.Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, to czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla Spółki dzielonej (Wnioskodawcy) przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

4.Czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla Spółki przejmującej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

5.Jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 1 uznane zostanie za prawidłowe, to czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla Udziałowca przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu od osób prawnych?

Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytań nr 1 i nr 3 - 5 tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie pytania nr 2, tj. dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

1.Zdaniem Zainteresowanych, majątek wydzielany ze Spółki dzielonej i przejmowany przez Spółkę przejmującą w ramach Podziału, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

2.Zdaniem Zainteresowanych, w związku z rozważanym Podziałem, dla Spółki dzielonej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

3.Zdaniem Zainteresowanych, w związku z rozważanym Podziałem, dla Spółki przejmującej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

4.W związku z rozważanym Podziałem, nie powstanie dla Udziałowca przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ad 1

Zdaniem Zainteresowanych, Działalność w zakresie obrotu (...) stanowi i będzie na moment Podziału Wnioskodawcy stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Poniżej Zainteresowani szczegółowo uzasadniają swoje stanowisko.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej również: jako „ZCP”) oznacza „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

Podkreślić należy, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Przy czym uważa się, że wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Podobne stanowisko wyrażał wielokrotnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacji indywidulanej z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.515.2018.1.BG.

W oparciu o ugruntowaną doktrynę prawa podatkowego, jak również dotychczasowe orzecznictwo organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, a przede wszystkim mając na uwadze brzmienie przepisów ustawy o CIT, wskazać trzeba, że przesłankami uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa są:

  • istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie oraz przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • wyodrębnienie organizacyjne zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • wyodrębnienie finansowe zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • wykazanie, że zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (wyodrębnienie funkcjonalne).

Interpretując pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w interpretacji z dnia 20 marca 2019 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.19.2019.6.MR Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że ustawa o CIT „nie definiuje pojęcia „zespołu składników majątkowych” tworzących ZCP. Można w tym zakresie posługiwać się stanowiskiem zawartym w doktrynie i orzecznictwie. Dla istnienia ZCP niezbędnym jest, aby składniki materialne i niematerialne wchodzące w jego skład pozostawały we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanej części przedsiębiorstwa zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej”.

W celu wykazania, że dane składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest odniesienie się do każdej z płaszczyzn osobno oraz wykazanie, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, majątek przejmowany przez spółkę przejmującą jest wyodrębniony na każdej z omawianych płaszczyzn.

W pierwszej kolejności należy jednak zauważyć, że składniki majątkowe pozostające w Spółce Dzielonej, tj. związane z Działalnością Pozostającą u Wnioskodawcy stanowią zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań w tym znaczeniu, że między składnikami majątkowymi istnieją funkcjonalne połączenia – nie jest to zatem zbiór luźnych elementów. Zespół składników pozostających u Wnioskodawcy służy realizacji określonych zadań, tj. prowadzeniu Działalności hotelowej, Działalności związanej z najmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz Działalności w zakresie telekomunikacji. Podobne wnioski można przyjąć również w odniesieniu do majątku podlegającego przeniesieniu w ramach Podziału – nie ma możliwości uznania, że jest to jedynie luźny zbiór elementów. Między składnikami majątkowymi istnieją funkcjonalne powiązania i służą one prowadzeniu Działalności związanej z (...).

Składniki majątkowe przenoszone w drodze Podziału spełniają również pozostałe kryteria uprawniające do uznania ich za ZCP, a mianowicie:

Wyodrębnienie organizacyjne

Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa, co wskazuje w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.507.2018.1.AR).

Punktem odniesienia przy analizie tej przesłanki jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, tj. na ile stanowią one w nim wyodrębnioną organizacyjnie całość. Jak wskazane zostało wyżej, podkreśla się, że cecha wyodrębnienia organizacyjnego powinna występować już w istniejącym przedsiębiorstwie.

W tym kontekście najpełniejszym przejawem wyodrębnienia organizacyjnego jednostki w ramach przedsiębiorstwa jest jej faktyczne wyodrębnienie, nawet jeśli nie będzie ono miało charakteru sformalizowanego. Przejawem takiego faktycznego wyodrębnienia organizacyjnego może być przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie danej działalności, odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą obsłudze danej działalności. W praktyce organów podatkowych oraz sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Rzeszowie z 6 listopada 2019 r., sygn. I SA/Rz 525/19; interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r. sygn. 0111- KDIB2-1.4010.156.2023.2.KK) zaznacza się, że wyodrębnienie może mieć charakter faktyczny.

W ocenie Wnioskodawcy, Działalność związana z (...) cechuje się odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym pozwalającym na uznanie jej za zorganizowane części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT. Należy uznać, że wyodrębnienie Działalności związanej z (...) w ramach Spółki dzielonej ma charakter faktyczny. Co prawda Działalność związana z (...) nie stanowi formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki dzielonej, jednakże posiada znaczną organizacyjną odrębność.

W ramach Spółki dzielonej, istnieje możliwość przyporządkowania majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Działalności związanej z (...), istnieją określone składniki majątku – materialne (biurko i komputer) i niematerialne ((...)), a także osoby zajmujące się przedmiotową działalnością w Spółce dzielonej, które związane są z Działalnością związana z (...) i stanowią integralną całość. Należy również zwrócić uwagę, że zobowiązania są ściśle i wyłącznie związane z Działalnością związaną z (...). Chociaż na chwilę obecną w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy wydzielany majątek nie jest formalnie wyodrębniony w postaci odrębnej jednostki organizacyjnej (oddziału, zakładu lub działu czy wydziału spółki), to zdaniem Wnioskodawcy działalność dotycząca obrotu (...) nosi znamiona odrębności od pozostałych rodzajów działalności prowadzonych przez Wnioskodawcę.

Podsumowując, w opinii Zainteresowanych, Działalność związana z (...) spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, która warunkuje uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe

Zakłada się, że przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego jest spełniona, m.in. kiedy ZCP posiada osobne aktywa i pasywa, które zostały do niej alokowane i które związane są z danym typem działalności. Wyodrębnienie finansowe jest podobnie definiowane przez organy podatkowe. Np. w interpretacji indywidulanej z dnia 28 czerwca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.169.2019.3.JF) zauważa, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powszechnie przyjmuje się również, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać całkowitej samodzielności finansowej polegającej na sporządzaniu oddzielnego bilansu (tzw. samobilansujący się oddział) lub prowadzeniu osobnych ksiąg rachunkowych.

Przesłanka wyodrębnienia finansowego sprowadza się natomiast do sytuacji, w której poprzez przyjęte metody ewidencjonowania możliwe jest przypisanie składników majątkowych, wyników finansowych i parametrów gospodarczych do określonego rodzaju prowadzonej działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy, Działalność związana z (...) jest wyodrębniona finansowo, gdyż Spółka dzielona posiada przypisane do niej konta księgowe i istnieje możliwość ścisłego alokowania do niej generowanych przychodów i kosztów, jak również aktywów i pasywów Wnioskodawcy. Działalność ta cechuje się w przedsiębiorstwie Spółki dzielonej odmiennością od Działalności Pozostającej u Wnioskodawcy, w związku z czym również pod tym względem identyfikacja zapisów rachunkowych z nią związanych nie będzie problematyczna, tj. generowane w przeszłości przychody i ponoszone koszty charakteryzują się konkretną specyfiką odmienną od innych przepływów w Spółce dzielonej.

Wnioskodawca stoi więc na stanowisku, że Działalność związana z (...) spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego, warunkującego uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 20 września 2019 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4010.211.2019.7.APA) wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Podobne podejście zostało zaprezentowane m. in. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 6 maja 2016 r. o sygn. III SA/Wa 1216/15: „Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego, sprowadza się natomiast do zbadania, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. W istocie, aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy.”

W przedmiotowej sytuacji, wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się zdaniem Zainteresowanych, w innych i niezależnych od siebie celach biznesowych, które realizuje Działalność związana z (...). Do Działalności związanej z (...) zostały alokowane składniki majątkowe niezbędne do wykonania właściwych dla niego zadań. W szczególności, działalność będzie realizowana przy wykorzystaniu (...) i umowy oraz oferty z (...), które stanowią zasadniczo najważniejsze elementy niezbędne do świadczenia usług polegających na obrocie (…).

W skład działalności wejdą także umowy zawarte z osobami współpracującymi ze Spółką dzieloną w części w której dotyczą wydzielanej działalności i które zajmują się obsługą działalności związanej z (...). Osoby posiadające doświadczenie w ramach obsługi całego procesu obrotu (...) w Spółce dzielonej są istotne dla dalszego funkcjonowania Działalności związanej z (...) w Spółce przejmującej.

Spółka przejmująca otrzyma również majątek trwały w postaci komputerów i sprzętu biurowego, który umożliwi kontynuację działalności.

Ponadto w ramach Podziału dojdzie do przeniesienia zobowiązań związanych z działalnością, powstałych w szczególności w związku z umową na nabycie (...) od dostawcy.

Tym samym, zdaniem Zainteresowanych Działalność związaną z (...) należy uznać w istocie za zespół składników majątkowych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące przypisane mu zadania.

Należy również wskazać, że w oparciu o przeniesione składniki majątku Spółka przejmująca będzie mogła prowadzić Działalność związaną z (...) bez konieczności alokowania dodatkowych zasobów które nie przeszły w ramach Podziału – do prowadzenia Działalności związanej z (...) potrzebna jest tak naprawdę jedynie (...) i umowa z dostawcami (...) oraz osoba odpowiedzialna za rozliczenia, a wszystkie te elementy przejdą w ramach Podziału.

Warto również zauważyć, że mimo iż aktualnie Spółka dzielona nie generuje przychodów na Działalności związanej z (...) ze względu na sytuację prawną, to przychody takie generowała w przeszłości a Działalność związaną z (...) nadal zachowuje potencjał do ich generowania, który zostanie przeniesiony na Spółkę przejmującą. Dokonanie Podziału spowoduje ponownie możliwość generowania przychodów przy wykorzystaniu (...).

Podział nie będzie więc stanowić przeniesienia przypadkowego zbioru składników, ale powiązanych funkcjonalnie. W rezultacie, umożliwi to podjęcie samodzielnej działalności przez Spółkę przejmującą po Podziale w zakresie analogicznym do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, przy zastosowaniu tych samych składników majątkowych.

Należy tutaj również wskazać, że orzecznictwo wskazuje, że aby uznać dane składniki za ZCP, wystarczające jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio w tym przedsiębiorstwie działalności gospodarczej.

Zainteresowani stoją na stanowisku, że Działalność związana z (...) stanowi wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, spełniając tym samym pierwszą przesłankę uznania jej za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Podsumowanie

Reasumując, należy stwierdzić, że zespół składników związanych z Działalnością związaną z (...) na moment Podziału Wnioskodawcy będą wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w strukturze Spółki dzielonej. Tym samym, zespół składników majątkowych, który przeniesiony zostanie na Spółkę przejmującą (Działalność związana z (...)) stanowić będą (odrębnie) organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania, tj. ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Ad 3

Zdaniem Zainteresowanych, planowany Podział przez wydzielenie Wnioskodawcy nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy (jako Spółki dzielonej) powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu. Poniżej Zainteresowani szczegółowo uzasadniają swoje stanowisko.

W pierwszej kolejności Zainteresowani wskazują, że zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 Ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Na postawie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym przychody spółki dzielonej.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności – w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie, majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

W ocenie Zainteresowanych, powyższa regulacja znajdzie zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • gdy na każdą ze spółek przejmujących lub nowo zawiązanych nie przechodzi zorganizowana część przedsiębiorstwa (przy podziale przez przejęcie) lub
  • gdy na spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną przeniesione zostają składniki majątku niestanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub na spółkę tę zostaną przeniesione składniki majątkowe stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa, lecz składniki majątkowe pozostałe w spółce dzielonej nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przy podziale przez wydzielenie).

W konsekwencji brak wystąpienia przychodu w przypadku podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT uzależniony jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego takiemu podziałowi atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Potwierdza to również art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.

Jak zostało wskazane wyżej, w ocenie Zainteresowanych majątek przejmowany na skutek Podziału przez wydzielenie przez Spółkę przejmującą stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz jak wskazano w stanie faktycznym, majątek pozostający w Spółce dzielonej (Wnioskodawcy) stanowi odrębne ZCP w rozumieniu ustawy o CIT.

W rezultacie, ze względu na wypełnienie przesłanek, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 i 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, tj. że w przedstawionej sytuacji zarówno majątek przejmowany przez Spółkę przejmującą (Działalność związana z (...)) jak i majątek pozostający w Spółce dzielonej (zespół składników majątkowych związanych z Działalnością Pozostającą u Wnioskodawcy) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, planowany Podział przez wydzielenie nie będzie skutkować dla Spółki dzielonej powstaniem przychodu.

Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT przepisów ust. 4 pkt 3h nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, u podstaw planowanej transakcji leżą aspekty biznesowe działania. Planowany Podział ma na celu przede wszystkim rozdzielenie do odrębnych podmiotów (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj. Działalności Pozostającej u Wnioskodawcy, od działalności związanej z (...).

W wyniku przeniesienia Działalności związanej z (...) do Spółki przejmującej, będzie ona mogła sprzedawać (...) elektryczna z marżą do Wnioskodawcy, a także innych podmiotów z grupy oraz innych klientów. Mając na uwadze powyższe, przeniesienie Działalności związanej z (...) spowoduje, że zacznie ona ponownie spełniać swój główny cel, tj. generować przychody. Podział zapewni dodatkowo niezakłóconą kontynuację prowadzonej działalności, w szczególności w kontekście możliwości wykorzystania (...). W wyniku dokonania Podziału, historia prawna i podatkowa przenoszonych składników majątkowych zostanie zachowana, co pozwoli na większy automatyzm planowanego procesu. W szczególności, Spółka przejmująca nie będzie musiała podejmować dodatkowych działań faktycznych lub prawnych mających na celu kontynuowanie działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki majątkowe.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkował dla Spółki dzielonej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Ad 4.

Zdaniem Zainteresowanych, planowany Podział przez wydzielenie Wnioskodawcy nie będzie skutkować dla Spółki przejmującej powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.

Poniżej Zainteresowani szczegółowo uzasadniają swoje stanowisko.

Podstawowe kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej (lub nowo zawiązanej) przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m i pkt 1a, art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz pkt 8d ustawy o CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności:

  • ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą, w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;
  • ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej, przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki dzielonej, na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie dzielonym.

Przepis ten nie znajdzie zastosowania do sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym. W okresie poprzedzającym Podział, Spółka przejmująca nie będzie posiadała udziałów Spółki dzielonej. W rezultacie, nie znajdzie zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Z kolei w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Jednocześnie, w wyniku planowanego Podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki dzielonej.

Wartość emisyjna udziałów wydanych przez Spółkę przejmującą będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez Spółkę przejmującą w ramach Podziału. Dodatkowo, Spółka przejmująca przypisze w całości przejęty majątek do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o treść art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT podział powinien pozostawać neutralny na gruncie podatku dochodowego z perspektywy Spółki przejmującej. Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w: interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2022 r., 0111-KDIB2-1.4010.263.2022.3.AP.

Jednocześnie, w Spółce przejmującej nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d, bowiem wartości emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej przejmowanego majątku.

Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 14 tej ustawy, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W tym zakresie również aktualna pozostaje argumentacja Wnioskodawcy zaprezentowana powyżej, zgodnie z którą u podstaw planowanego Podziału leżą aspekty biznesowe.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkował dla Spółki przejmującej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ustawy o CIT.

Ad 5

Zdaniem Zainteresowanych, planowany Podział Spółki dzielonej nie będzie skutkować dla Udziałowca powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.

Podstawowe kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 7 ust. 1, art. 7 ust. 2, art. 7b ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz pkt 8ba ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Według art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z kolei w myśl przepisu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym: przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Ponadto, z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT został dodany nowy przepis art. 7b ust. 1 pkt 1a, zgodnie z którym za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów. Celem art. 7b ustawy o CIT jest określenie rodzajów przychodów uznawanych za przychody z zysków kapitałowych – w tym, jak wskazano powyżej, przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przy czym katalog zdarzeń, które powodują powstanie przychodu jest wymieniony w art. 12 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, w razie podziału przez wydzielenie, przychód po stronie udziałowca spółki dzielonej powstanie, jeżeli:

  • majątek przejęty w wyniku podziału przez spółkę przejmującą nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lub
  • majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej w następstwie podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Mając na uwadze powyższe oraz zakładając, że stanowisko wyrażone w pytaniu 1 uznane zostanie za prawidłowe, w wyniku planowanego Podziału, po stronie Udziałowca nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. W opinii Zainteresowanych bowiem, zarówno Działalność związana z (...), jak i Działalność Pozostała u Wnioskodawcy stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT. Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w: interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.514.2022.1.IZ.

Dodatkowo, z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT wynika, że do przychodów nie zalicza się w przypadku podziału spółek, przychodu wspólnika spółki dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

  • udziały w podmiocie dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
  • przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą nie jest wyższa niż wartość udziałów w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

W przedmiotowej sytuacji, spełnione zostaną oba warunki: udziały w Spółce dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz przyjęta przez Udziałowca dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólników Spółki Dzielonej dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2022 r., 0114-KDIP2-1.4010.63.2022.2.OK.

W związku z powyższym, w opisanym zdarzeniu przyszłym planowany Podział i związane z nim przeniesienie na Spółkę przejmującą Działalności związanej z (...) nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Udziałowca.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1

Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18), zwanej dalej k.s.h.

W myśl art. 529 § 1 k.s.h.:

Podział może być dokonany:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2)przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);

5)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).

Zgodnie z art. 529 § 2 k.s.h.:

Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.

Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528-550 k.s.h.

Stosownie do art. 531 § 1 k.s.h.:

Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

W myśl art. 531 § 2 k.s.h.:

Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, (...) lub ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 532 § 1 k.s.h.:

Do podziału spółki stosuje się przepis art. 441 § 3 oraz odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwej formy prawnej spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną). W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 k.s.h.), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy oraz zobowiązań, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

W wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 79/17, który dotyczył ustaleń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, NSA przedstawił wskazówki, co należy rozumieć jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy zaznaczyć, że definicja tego pojęcia jest identyczna w dwóch podatkach (podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych). I tak:

1)w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze;

2)wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. (…) Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Zatem, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy CIT uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Podkreślić w tym miejscu należy, że nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji przeniesienia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia z transakcją przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy dokładnie przeanalizować zarówno to, jakie składniki majątku będą przedmiotem transakcji, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności przenoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W złożonym wniosku wskazali Państwo, że:

  • Wnioskodawca jest polską spółką nieruchomościową, której przedmiotem przeważającej działalności jest prowadzenie hotelu („Działalność hotelowa”). Dodatkowo Wnioskodawca zajmuje się m.in.:
  • wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi („Działalność związana z najmem i zarządzaniem nieruchomościami”),
  • działalnością w zakresie telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej („Działalność w zakresie telekomunikacji”),
  • (...) („Działalność związana z (...)”);
  • W ramach Działalności dotyczącej obrotu (...)Wnioskodawcy została udzielona przez (...) (...) na okres od (...) r. Od (...) r. Wnioskodawca prowadził Działalność związaną z (...) i uzyskiwał z niej przychody. W związku ze zmianami prawnymi Wnioskodawca zawiesił swoją działalność w zakresie (...) r., tj. prowadzenie działalności w dotychczasowym kształcie przestało być możliwe z mocy prawa (ze względu na zmienione zapisy (...));
  • Zawieszenie działalności polegało na tym, że Działalność związana z (...) przestała być przez Wnioskodawcę dalej wykonywana, innymi słowy Wnioskodawca zaprzestał sprzedaży (...) do kontrahentów, a tym samym przestał osiągać z tego tytułu przychody;
  • Wnioskodawca nie planuje wznowienia Działalności związanej z (...) przed Podziałem;
  • Umowa z (...) r. z (...) na zakup (...) od (...) nadal obowiązuje i na jej podstawie nabywana jest (...) przez Wnioskodawcę – oferta sprzedaży (...) na (…) r. została zawarta z (...) w dniu (...)r.;
  • Wnioskodawca w dalszym ciągu kupuje (...) na potrzeby prowadzonej Działalności hotelowej, Działalności związanej z najmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz Działalności w zakresie telekomunikacji;
  • Planowany jest podział przez wydzielenie Wnioskodawcy w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, tj. poprzez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy (Działalność związana z (...)) na podmiot z tej samej grupy kapitałowej, tj. Spółkę przejmującą (dalej: „Podział”);
  • Działalność hotelowa, Działalność związana z najmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz Działalność w zakresie telekomunikacji wraz z przypisanymi składnikami majątkowymi oraz zobowiązaniami, pozostanie w Spółce Dzielonej i nie będzie podlegać przeniesieniu w ramach Podziału;
  • Wydzielenie Działalności związanej z (...) do odrębnej spółki powinno pozwolić na efektywniejsze realizowanie założonych w ramach danego segmentu celów oraz zwiększenie transparentności działalności;
  • Podział jest motywowany również następującymi względami:
  • Podział umożliwia przeniesienie całej Działalności związanej z (...), w tym z kluczowymi aktywami w postaci (i) (...) umożliwiającej obrót (...) elektryczną; (ii) umów z osobami obsługującymi tę działalność;
  • w wyniku dokonania Podziału dojdzie do sukcesji uniwersalnej praw i obowiązków prawnych związanych z Działalnością związaną z (...). Sukcesja obejmie również prawa i obowiązki podatkowe;
  • W ramach Podziału, Działalność związana z (...) zostanie wraz z przypisanymi do niej składnikami majątkowymi oraz zobowiązaniami wydzielona do Spółki przejmującej, która w zamian za przejmowany majątek wyda swoje udziały na rzecz Udziałowca;
  • Wnioskodawca przyporządkuje następujące aktywa i pasywa do Działalności związanej z (...):
  • (…)
  • środki trwałe powiązane z Działalnością związaną z (...) w postaci m.in. komputera i biurka,
  • dokumenty oraz zapisy z ksiąg prowadzonych w ramach sprzedaży (...),
  • umowy cywilnoprawne o współpracy zawarte z dwoma osobami współpracującymi ze Spółką dzieloną, w części w której dotyczą one zadań tych osób związanych z obsługą Działalności związanej z (...);
  • Po dokonaniu Podziału, Spółka przejmująca zamierza prowadzić Działalność związaną z (...) przy wykorzystaniu ww. składników majątkowych – są to główne i niezbędne składniki majątku pozwalające na prowadzenie Działalności związanej z (...).

Jak wskazano powyżej, zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym, czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa, decyduje pełen zakres przekazanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości.

Wskazali Państwo we wniosku, że po przeniesieniu Działalności związanej z (...) do Spółki przejmującej, będzie ona mogła, na podstawie (...) z marżą do Państwa, a także innych podmiotów z grupy oraz innych klientów. Zapewni to niezakłóconą kontynuację prowadzonej działalności. Ponadto Spółka przejmująca nie będzie musiała podejmować dodatkowych działań faktycznych lub prawnych mających na celu kontynuowanie działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki majątkowe. Równocześnie wskazali Państwo jednak, że w związku ze zmianami prawnymi, Państwa Spółka od (…) r. zawiesiła swoją działalność w zakresie obrotu (...) i nie planuje wznowienia Działalności związanej z (...) przed Podziałem.

Należy więc przede wszystkim zauważyć, że w analizowanym przypadku Spółka przejmująca nie ma możliwości kontynuacji działalności prowadzonej dotychczas przez Państwa, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy, Państwa Spółka prowadziła działalność gospodarczą przy wykorzystaniu przenoszonych składników majątkowych przypisanych do Działalności związanej z (...) do (…) r. Zatem skoro działalność gospodarcza jest zawieszona i obecnie nie jest prowadzona przez Państwa (zaprzestali Państwo sprzedaży (...) do kontrahentów, a tym samym przestali Państwo osiągać z tego tytułu przychody), to niemożliwe jest także jej kontynuowanie przez Spółkę przejmującą (nie da się kontynuować nieprowadzonej działalności).

W rozpatrywanej sprawie mamy więc do czynienia z sytuacją, w której Państwa działalność nie będzie kontynuowana przez Spółkę przejmującą (Spółka przejmująca planuje rozpocząć działalność w zakresie obrotu (...) i generować przychody), gdyż Państwa Spółka od (…) r. nie prowadzi już działalności gospodarczej przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji przeniesienia.

Tym samym, zgodnie z uwagami poczynionymi powyżej, przeniesione przez Państwa Spółkę do Spółki przejmującej w ramach Podziału przez wydzielenie, składniki majątkowe przypisane do Działalności związanej z (...) nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest nieprawidłowe.

Ad 3

Odstąpiono od rozpatrywania zagadnienia objętego pytaniem nr 3, ponieważ jest to pytanie warunkowe, uzależnione od potwierdzenia, czy składniki majątkowe przypisane do Działalności związanej z (...) stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Ad 4

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawy CIT”).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy CIT:

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy CIT:

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT:

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy CIT:

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Powołane przepisy art. 7b nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o CIT, nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;

2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe i instytucje gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. W piśmiennictwie i judykaturze przychód podatkowy identyfikowany jest z trwałym przysporzeniem majątkowym zwiększającym wartość aktywów (zob. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość – Komentarz do art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. LEX 2014). Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1248/11 stwierdzając, że z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem jest ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej;

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział;

Natomiast przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT:

cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji);

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu;

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%;

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy CIT:

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jak stanowi art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W myśl art. 12 ust. 16 ustawy o CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Dodatkowo wskazać należy, na art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, zgodnie z którym:

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Przechodząc natomiast do Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania oznaczonego we wniosku nr 4, zbadać należy, czy po stronie Spółki Przejmującej powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f.

Odnosząc się w pierwszej kolejności do możliwości powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ponownie wskazać należy, że z powyższego przepisu wynika, iż wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Państwa jako Spółkę Przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Niemniej jednak z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zatem do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj.:

  • spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych te składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz
  • spółka przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.

Jak wskazali Państwo we wniosku, otrzymany po Podziale majątek, Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki dzielonej oraz Spółka przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej.

Reasumując, w niniejszej sprawie nie powstanie przychód podatkowy dla Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT. Ponadto, przez Spółkę Przejmującą zostaną spełnione łącznie przesłanki wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 3e, wykluczające ewentualną nadwyżkę z przychodów.

W niniejszej sprawie nie powstanie także przychód po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, z którego wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.

Jak wskazali Państwo we wniosku, wartość rynkowa otrzymanego przez Spółkę przejmującą w wyniku Podziału majątku spółki dzielonej odpowiadać będzie wartości emisyjnej udziałów Spółki przejmującej przydzielonych Udziałowcowi. W związku z Podziałem nie przewidziano żadnych dodatkowych dopłat w gotówce.

W związku z powyższym, po stronie Spółki Przejmującej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.

W niniejszej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, bowiem jak wynika z wniosku, Spółka Przejmująca nie posiada i nie będzie posiadać na dzień poprzedzający dzień podziału udziałów w Spółce Dzielonej.

Zatem, przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania w sprawie.

Mając na uwadze wskazane okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy, należy stwierdzić, że w związku z rozważanym Podziałem, nie powstanie dla Spółki Przejmującej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.

Ad 5

Odstąpiono od rozpatrywania zagadnienia objętego pytaniem nr 5, ponieważ jest to pytanie warunkowe, uzależnione od potwierdzenia, czy składniki majątkowe przypisane do Działalności związanej z (...) stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytań nr 1 i nr 3 - 5 tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie pytania nr 2, tj. dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu natomiast do powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Odnośnie powołanych przez Państwa we wniosku wyroków, wskazać należy, że wyroki sądów administracyjnych, są to rozstrzygnięcia odnoszące się do indywidualnych spraw i co do zasady wiążą one strony postępowania w tych konkretnych, indywidualnych sprawach nie rozciągając swojego oddziaływania na inne, choćby podobne lub zbieżne sprawy. Zatem powołane orzeczenie nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00