Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-05-13
Data publikacji: 2024-05-13

Nowoczesne biuro rachunkowe – kluczowe są inwestycje w wiedzę

Biura rachunkowe, podobnie jak inne firmy stale inwestują w fachową wiedzę i podnoszą kompetencje swoich pracowników. Porady prawne, szkolenia, aktualne informacje o zmianach w przepisach, a także programy księgowo-kadrowe to narzędzia ułatwiające zarządzanie biurem rachunkowym. W ubiegłym roku największym obszarem inwestycyjnym był rynek szkoleniowy – wynika z najnowszego badania rynku firmy Fast Solutions dla INFOR.

Kawa z Inforlex. KSeF a klienci biura rachunkowego >>>

Liczba firm w Polsce z wpisanym w zakres działalności kodem PKD 69 (działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe) wynosi 129 224. Ponad połowę (64 912) z nich stanowią biura rachunkowe. Jednocześnie można zauważyć, że zgodnie z danymi ZUS 80 996 firm z przypisanym kodem PKD jest aktywnymi płatnikami składek, a składki za swoich pracowników odprowadza 47,64% (38 585) podmiotów.

Dysponując tymi danymi można oszacować, że biur rachunkowych zatrudniających pracowników, działających w ramach kodu 69.20.Z jest w Polsce 19 381, z czego:

  • 18 035 - liczba mikro biur rachunkowych bez osób samozatrudnionych,
  • 1 228 - liczba małych biur rachunkowych,
  • 92 - liczba średnich biur rachunkowych,
  • 26 - liczba dużych biur rachunkowych.

Ile biura rachunkowe wydają na szkolenia i produkty branżowe

Najwyższą wartość średnich wydatków netto na drukowaną prasę branżową zanotowano w średnich i dużych biurach rachunkowych, gdzie wyniosły one 2 227,50 zł. Mikro biura rachunkowe przeznaczają średnio 1 110,94 zł na drukowaną prasę branżową. W przypadku małych biur rachunkowych, średnie wydatki wzrastają do 1 391,50 zł.

Analiza raportu pozwala stwierdzić, że średnie i duże biura rachunkowe przeznaczają największe środki na drukowaną prasę branżową, co koreluje z ich specyficznymi potrzebami informacyjnymi.

Raport - zdjęcie 1

 

Najwyższe średnie roczne wydatki netto na serwisy branżowe zanotowano w średnich i dużych biurach rachunkowych, gdzie wynoszą one 3568,50 zł. Mikro biura rachunkowe przeznaczają średnio 2 249,18 zł na serwisy, portale branżowe i bazy wiedzy, natomiast la małych biur rachunkowych, średnie wydatki wzrastają do 3 404,48 zł.
Podsumowując, średnie i duże biura rachunkowe wykazują najwyższe średnie wydatki na serwisy branżowe, co świadczy o ich rozbudowanych strategiach informacyjnych i silnym zainteresowaniu dostępem do specjalistycznej wiedzy.

Raport - zdjęcie 2

 

Natomiast analizując roczne wydatki netto na szkolenia w kontekście mikro, małych, średnich i dużych biur rachunkowych, należy wskazać, że najwyższe wydatki zanotowano w średnich/dużych biurach rachunkowych, gdzie wynoszą one 4 113,82 zł.

Mikro biura rachunkowe przeznaczają średnio 2 369,01 zł na szkolenia. W przypadku małych biur rachunkowych średnia kwota wydatków netto na szkolenia wzrasta do 3 877,36 zł.

Wnioski z raportu wskazują, że średnie i duże biura rachunkowe ponoszą najwyższe wydatki na szkolenia, co może wynikać z ich rozbudowanych potrzeb edukacyjnych.

Raport - zdjęcie 3

 

Wnioski z badania rynku firmy Fast Solutions dla INFOR potwierdzają, że biura rachunkowe coraz bardziej zdają sobie sprawę z konieczności inwestowania w rozwój swojego zespołu. Dbałość o fachową wiedzę, kompetencje i narzędzia wspierające pracę biura rachunkowego przekłada się na jakość świadczonych usług i zadowolenie klientów.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00