Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.183.2024.2.IM

Działalność deweloperska opodatkowana na ryczałcie, stawka ryczatłu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 27 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lutego 2024 r. (wpływ 2 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Obecnie jest Pani wspólniczką spółki cywilnej X Spółka Cywilna, NIP: (...) działającej na terenie Powiatów (...), która w ramach prowadzonej działalności dokonuje zakupu gruntów, na których buduje lokale mieszkalne.

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa działki pod zabudowę, zleca opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej, uzyskuje pozwolenia na budowę, zleca realizację projektów lub prac wykonawcom (firmom budowlanym) i finalnie sprzedaje wybudowane budynki.

Z klientami zawierana jest umowa rezerwacyjna na okres około czterech tygodni (jest to czas na zgromadzenie przez klienta środków finansowych lub uzyskanie finansowania zewnętrznego). Następnie zawierana jest umowa deweloperska (w formie aktu notarialnego), która to umowa, w świetle prawa cywilnego, stanowi umowę o roboty budowlane.

W ramach tej umowy spółka zobowiązuje się do wybudowania lokalu o określonym standardzie, a po jego wybudowaniu do przeniesienia jego własności na klienta. Po zakończeniu budowy spółka uzyskuje odpowiednie dokumenty (wydzielenie samodzielnych lokali, przygotowanie dokumentacji geodezyjnej, wypisy, wyrysy), a po ich uzyskaniu zawiera, przed notariuszem, ostateczną umowę przeniesienia własności wybudowanego lokalu na klienta.

Sporadycznie zdarzają się przypadki, w których potencjalny nabywca pojawia się w momencie, gdy budowa lokalu jest już ukończona. Wówczas również zawierana jest urnowa rezerwacyjna, analogicznie na okres czterech tygodni, a następnie umowa przedwstępna sprzedaży. Po załatwieniu wszelkich formalności podpisywana jest, przed notariuszem, ostateczna umowa przeniesienia własności.

Dodatkowo opłaty za wywóz śmieci ponoszone są na końcowym etapie budowy, a następnie są przerzucane na klientów. Przychody te stanowią znikomy procent przychodów osiąganych z tytułu głównego przedmiotu działalności. Co istotne, przychody te są ściśle związane z realizowaną przez spółkę działalnością, a ich osiąganie nie jest celem prowadzonej działalności gospodarczej.

Na chwilę obecną Pani działalność, która jest wykonywana w formie spółki cywilnej, opodatkowana jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania.

Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – wykonywane przez Panią roboty budowlane?

Na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 41.00.30.0) wykonywane przez Panią roboty budowlane polegają na wznoszeniu budynków mieszkalnych, są to prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem, które następnie Pani sprzedaje. Doprecyzowując PKWiU 41.00.30.0 jest zgodny z wykonywaną przez Panią działalnością i odnosi się do wykonywanych przez Panią robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych, które obejmują prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków mieszkalnych. Kod ten jest używany do klasyfikacji działalności gospodarczych związanych z sektorem budownictwa mieszkalnego, a więc zgodny ze świadczonymi przez Panią usługami w ramach spółki cywilnej, której jestem wspólniczką. Wykonywane prace objęte tym kodem obejmują: konstrukcję, instalacje, wykończenie i inne czynności związane z budową lub modernizacją budynków mieszkalnych.

Czy w odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

W odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

– prowadziła Pani powyższą działalność wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Czy w odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

W odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

nie opłaca Pani podatku w formie karty podatkowej na zasadach ogólnych określonych w rozdziale 3,

nie korzysta Pani , na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

nie osiąga Pani przychodów z tytułu:

1.prowadzenia aptek

2.działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych

3.działalności w zakresie handlu częściami I akcesoriami do pojazdów mechanicznych

nie wytwarzała Pani wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów,

nie podjęła Pani wykonywania działalności w roku podatkowym w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

1.samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem (nie posiada Pani),

2.w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego luk każdego z małżonków (nie dotyczy),

3.samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka (nie dotyczy).

Powyższe w ogóle nie dotyczą Pani osoby, ponieważ nie jest Pani w związku małżeńskim.

nie jest Pani podatnikiem prowadzącym działalność samodzielnie lub w formie spółki, która wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych I, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

– nie dotyczy Pani zapis dotyczący podatnika, który w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy w ogólnych zasadach.

Pytania

1.Czy zgodnie z art. 14b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 10 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych działalność deweloperska może być opodatkowana na zasadach ryczałtu?

2.Jakie będą zasady ustalenia podstawy opodatkowania i wysokość przyjętej stawki ryczałtu?

Pytania wynikają z uzupełnienia wniosku.

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie – w ramach spółki cywilnej, której jest Pani wspólniczką, zajmuje się Pani wznoszeniem budynków mieszkalnych, poprzez wykonywanie projektów, które obejmują prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków mieszkalnych. Osiągane przez Panią przychody ze sprzedaży wybudowanych przez spółkę budynków będą mogły być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie świadczone przez Panią usługi powinny zostać uznane za roboty budowlane, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a przez to zostać opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 1 pkt 1 ww. ustawy ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych I przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ww. ustawy podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1.w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro,

2.rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Z art. 8 ust. 1 ww. ustawy wynika, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b.

Podkreślić jednakże należy, że u osób prowadzących działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od braku przesłanek określonych w art. 8 ustawy.

Należy zwrócić uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r. poz. 2453 z 2018 r. poz. 2440 z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Usługi wykonywane przez Panią w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą będą usługami budowlanymi, zaliczanymi są do robót budowlanych i oznaczone są symbolem PKWIU 41.00.10.0.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przepisy ustawy nie definiują pojęcia roboty budowlane. Dlatego zasadne jest powołanie się na przepis art. 3 pkt 7 ustawy – Prawo budowlane.

Zgodnie z powołanym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o robotach budowlanych należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej Klasyfikacji, obejmującej:

budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej oraz wodnej,

roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.

Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:

Dział 41 – budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,

Dział 42 – budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Dział 43 – roboty budowlane specjalistyczne.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

Jak już wskazano, usługi będą usługami budowlanymi, które zaliczane są do robót budowlanych i oznaczone symbolem PKWiU 41.00.10.0.

Jak wynika z załącznika do zarządzenia nr 5 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 4 listopada 2015 r. (Dziennik Urzędowy Głównego Urzędu Statystycznego, poz. 43) celem opracowania kluczy powiązań: PKWIU 2008 – PKWiU 2015 oraz PKWiU 2015 – PKWiU 2008 jest przedstawienie zakresowej porównywalności grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) i Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015). Wg klucza powiązań PKWiU 2008 – PKWiU 2015 symbol 41.00.10.0 znajduje się w grupowaniu Budynki mieszkalne (Dział 41.41.00.1).

Mając na względzie powołane wyżej przepisy, stoi Pani na stanowisku, że świadczone przez Panią usługi są zaliczane do robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków –- Budynki mieszkalne (Sekcja F, Dział 41) i co za tym idzie, mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy.

Własne stanowisko w sprawie wynika z uzupełnienia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa – oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca wskazał:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy. Zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia roboty budowlane. Dlatego należy w tym zakresie odnieść się do art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:

Przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7).

Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej Klasyfikacji, obejmującej:

  • budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej oraz wodnej,
  • roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.

Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:

  • Dział 41 – budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,
  • Dział 42 – budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
  • Dział 43 – roboty budowlane specjalistyczne.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: Spółka), która prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której nabywa działki pod zabudowę, zleca opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej, uzyskuje pozwolenia na budowę, zleca realizację projektów lub prac wykonawcom i finalnie sprzedaje wybudowane budynki. PKWiU 41.00.30.0 jest zgodny z wykonywaną przez Spółkę działalnością i odnosi się do wykonywanych przez Spółkę robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych, które obejmują prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków mieszkalnych. Kod ten jest używany do klasyfikacji działalności gospodarczych związanych z sektorem budownictwa mieszkalnego. W odniesieniu do Pani są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. suma przychodów wspólników Spółki z opisanej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro. W stosunku do Pani nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie powyższego wskazuję, że opisana działalność Spółki to działalność w zakresie robót budowlanych. W Pani przypadku nie występują żadne negatywne przesłanki uniemożliwiające opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do opodatkowania uzyskanych przez Panią w ramach Spółki przychodów właściwą stawką ryczałtu jest 5,5%. Opodatkowaniu podlegają przychody proporcjonalnie do posiadanych przez Panią udziałów w zyskach Spółki.

Podsumowanie:

działalność deweloperska może być opodatkowana na zasadach ryczałtu,

od uzyskanego przychodu ze świadczonych przez Spółkę usług (proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zysku), zaliczanych do robót budowlanych oznaczonych symbolem PKWiU 41.00.30.0, powinna Pani zastosować stawkę 5,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie zauważam, że w pytaniu nr 1, wynikającym z uzupełnienia wniosku, wskazała Pani przepis art. 14b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 10 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawych. Natomiast opis sprawy dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dlatego też powołanie się Pani na te przepisy uznałem za oczywistą omyłkę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00