Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-12
Data publikacji: 2024-06-12

Od 1 lipca wzrosną kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Od 1 lipca 2024 roku podatnicy, którzy popełnią przestępstwo lub wykroczenie skarbowe muszą liczyć się z wyższymi sankcjami. Jest to związane ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od lipca wyniesie 4300 zł.

Wzrost kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe związany jest z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę, które służy do obliczania ich wysokości. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz. U. poz. 1893) od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 4300 zł (obecnie jest to 4242 zł).

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta od 1 lipca 2024 r. >>>

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Natomiast wykroczeniem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia.

Obecnie jest to 21 210 zł, a od 1 lipca 2024 r. kwota graniczna wyniesie 21 500 zł.

Kary za przestępstwa skarbowe

Kary za przestępstwa skarbowe sąd wymierza w stawkach dziennych. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać jej czterystukrotności. Od 1 lipca 2024 roku stawka będzie ustalana w granicach od 143 zł do 57 200 zł.

Najniższa kara grzywny to 10 stawek dziennych, co oznacza, że sąd za przestępstwo skarbowe nie wymierzy mniej niż 1 430 zł.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe - kary dla księgowych >>>

Kary za wykroczenia skarbowe

Kary za wykroczenia skarbowe obliczane są kwotowo. Orzeka ją sąd albo - w przypadku spełnienia określonych wymogów - uprawniony funkcjonariusz w postępowaniu mandatowym. Sąd wymierza grzywnę w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Funkcjonariusze mają prawo ukarać grzywną nieprzekraczającą pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 lipca 2024 r. będzie to 21 500 zł). w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 lipca 2024 najniższa grzywna za wykroczenie skarbowe wyniesie 430 zł, a najwyższa 86 000 zł.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

Zobacz również: Dodatkowe zobowiązania i sankcje VAT>>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00