Skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania zakładowi wodociągów i kanalizacji sieci wodociągowej przez gminę
PROBLEM
Jesteśmy zakładem wodociągów i kanalizacji. Gmina wybudowała sieć wodociągową, którą chce nam przekazać nieodpłatnie. Wartość wybudowanej sieci to ok. 1 000 000 zł. Czy z tytułu otrzymania tej sieci będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy i VAT?
RADA
Zdaniem autora, konieczna będzie zapłata podatku dochodowego z tytułu otrzymania tej sieci.
W przedstawionej sytuacji nie wystąpi w Państwa zakładzie obowiązek zapłaty VAT.
UZASADNIENIE
CIT
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zalicza się wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Od zasady tej istnieje wyjątek, który dotyczy świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Zwrócić należy uwagę na to, że wskazany wyjątek ma zastosowanie tylko w przypadku używania środków trwałych oddanych w nieodpłatny zarząd lub używanie. Wyjątek ten nie ma zatem zastosowania w przypadku nieodpłatnego nabycia prawa własności, co – jak zakładam – ma mieć miejsce w przedstawionym stanie faktycznym.
W związku z tym na skutek otrzymania przedmiotowej sieci wodociągowej powstanie w Państwa zakładzie podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód. Przychód ten powiększy dochód opodatkowany podatkiem dochodowym, a więc konieczna będzie – zdaniem autora – zapłata podatku dochodowego z tytułu otrzymania tej sieci.
VAT
Katalog czynności podlegających opodatkowaniu VAT określają przepisy art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych (ani z żadnych innych przepisów) nie wynika, aby w związku z nieodpłatnym otrzymywaniem towarów lub usług podatnicy obowiązani byli do zapłaty VAT (obowiązek taki wystąpić może wyłącznie u podatników przekazujących nieodpłatnie towary lub usługi). Dlatego też w przedstawionej sytuacji nie wystąpi w Państwa zakładzie obowiązek zapłaty VAT.
Podstawa prawna
• art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1717)
• art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1911)
©®
TOMASZ KRYWAN
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków