Czy kontuzja związana ze schorzeniem pracownika może być zakwalifikowana jako wypadek przy pracy
PROBLEM
Pracownik miał za zadanie przestawić puste palety. Podczas ściągania pierwszej z nich poczuł ból w plecach i nie mógł wstać. Natychmiast wezwano pogotowie. Po przyjeździe ratowników pracownik poinformował ich, że to nie pierwszy raz, ponieważ ma przepuklinę w kręgosłupie. W szpitalu stwierdzono w rozpoznaniu „ból okolicy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego”, a w opisie wskazano, że pacjent jest pod kontrolą poradni oraz że ból pojawił się po podniesieniu palety w pracy. W opisie badania rentgenowskiego wpisano natomiast: „brak świeżych zmian pourazowych, zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatia”. Pracownik zgłasza nam jednak, że doszło do wypadku przy pracy. Czy w takiej sytuacji faktycznie mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy i czy należy powołać zespół powypadkowy?


