Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 września 2024 r., sygn. I SA/Wa 155/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dariusz Pirogowicz sędzia WSA Łukasz Trochym asesor WSA Kamil Kowalewski (spr.) Protokolant starszy specjalista Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2024 r. sprawy ze skargi W. M. i W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 22 września 2023 r. nr KOX/556/Pu/23 w przedmiocie opłaty przekształceniowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 22 września 2023 r., nr KOX/556/Pu/23 Samorządowe Kolegium Odwoławcze Warszawie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 31 maja 2023 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności.
Jak wynika z akt sprawy, Prezydent w dniu 3 czerwca 2019 r. wydał zaświadczenie nr UD-XVIII-ND-6826.20.2019.MRY, potwierdzające, że z dniem 1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...], oznaczonej jako dz. ew. nr [...] z obrębu [...], uregulowanej w księdze wieczystej [...] w prawo własności w części związanej z prawem własności lokalu nr [...]. Na podstawie danych z Bazy Internetowej Regon, prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny Prezydent ustalił przy tym, że w lokalu nr [...] zarejestrowana jest działalność gospodarcza, co zostało potwierdzone przez W. i W. M. w oświadczeniu z dnia 12 lutego 2019 r. W piśmie z dnia 16 kwietnia 2019 r. W. i W. M. oświadczyli ponadto, że w lokalu nr [...] była prowadzona działalność gospodarcza pod nazwą [...] W.M. i zajmowała ona 75% powierzchni mieszkania zaś pozostałe 25% powierzchni lokalu było zajmowane przez W. M. prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Adwokacka W. M.
W dniu 25 czerwca 2019 r. do Prezydenta wpłynęło zgłoszenie W. i W. M. o zamiarze wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wraz z wnioskiem o udzielenie bonifikaty. W odpowiedzi na otrzymane zgłoszenie Prezydent wystosował do wnioskodawców pismo z dnia 8 grudnia 2021 r. oraz z dnia 18 marca 2022 r., w których poinformował, że bonifikata przysługuje osobom fizycznym w odniesieniu do lokali mieszkalnych wykorzystywanych na potrzeby mieszkaniowe. Natomiast w sytuacji gdy lokal nr [...] w całości wykorzystywany był na prowadzenie działalności gospodarczej, utracił charakter lokalu mieszkalnego, tym samym bonifikata nie przysługiwała.
