nieruchomości
Własność bez gruntu. Rząd szykuje rewolucję nad drogami i torami
Wprowadzenie odrębnej własności obiektów budowlanych niezależnej od gruntu – taki ma być cel projektu przygotowywanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy mają umożliwić realizację inwestycji nad i pod infrastrukturą taką jak tory kolejowe, drogi czy tunele
Przymiarek do uregulowania własności warstwowej było w Polsce wiele. Teraz szykuje się kolejna. Jak dowiedział się DGP, Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem ustawy o odrębnej własności obiektów budowlanych. Propozycja ministerialna ma zerwać z tradycyjnym podejściem do prawa własności. Nie zawsze bowiem to, co się buduje, powstaje na gruncie. Bywa, że inwestycje są umiejscawiane nad tunelami, torami czy drogami. Resort proponuje więc wprowadzenie nowej instytucji: odrębnej własności obiektów budowlanych niezwiązanej z prawem do nieruchomości (OWOB).
