Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-31

Kasy rejestrujące w 2001 r.

Kasy rejestrujące w 2001 r.

Jerzy Promyk

Od 1 stycznia 2001 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ewidencjonowania przez podatników obrotu za pomocą kas rejestrujących.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2000 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 121, poz. 1295; dalej – nowe rozporządzenie) zastąpiło rozporządzenie o tym samym tytule z 29 listopada 1999 r. (Dz.U. Nr 98, poz. 1143), które obowiązywało od 1 stycznia do 31 grudnia 2000 r.

Nowe rozporządzenie – tak jak dotychczasowe – określa grupy podatników oraz czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, a także zasady, warunki i tryb korzystania przez podatników z ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących, o której mowa w art. 29 ust. 2b i 2c ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.).

Mimo iż w nowym rozporządzeniu przedmiot regulacji nie odbiega od wcześniej obowiązujących rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących, nie stanowi ono ich prostej kontynuacji. Różnice są szczególnie wyraźnie widoczne, jeżeli porówna się je z ostatnio obowiązującym rozporządzeniem z 29 listopada 1999 r. Dlatego też w dalszej części artykułu omówione zostały przede wszystkim zmiany wprowadzone nowym rozporządzeniem oraz zasady, które pozostały bez zmian.

Jakie zmiany, co nowego?

Podatnicy obowiązani do stosowania kas

Nowe rozporządzenie wzorem poprzednich określa podatników obowiązanych do rozpoczęcia w roku podatkowym ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotów osiągniętych w poprzednim roku ze sprzedaży towarów i świadczenia usług, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, tj. z działalności, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00