Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-04

Samochód w księgach rachunkowych

Samochód w księgach rachunkowych

Krzysztof Kosowski

Przepisy dotyczące kosztów eksploatacji samochodów bardzo często wzbudzają kontrowersje i są różnie interpretowane. Mimo że według wielu osób ważne jest tylko przestrzeganie przepisów podatkowych (aby nie narazić się na spory z urzędem skarbowym oraz ewentualne sankcje), należy pamiętać o tym, że nie zawsze regulacje poprawne z punktu widzenia ustaw podatkowych można przyjąć na potrzeby bilansowe.

Największe różnice pomiędzy prawem bilansowym a uregulowaniami ustaw podatkowych związane są z eksploatacją samochodów osobowych. Wynika to z różnego rodzaju ograniczeń w zaliczaniu kosztów eksploatacji samochodów osobowych do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa o rachunkowości nie przewiduje natomiast żadnych tego rodzaju ograniczeń, co oznacza, że z punktu widzenia prawa bilansowego nie ma rozróżnienia między samochodem osobowym a samochodem ciężarowym.

Definicja środków trwałych

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 11 ustawy o rachunkowości samochody zaliczane są do środków trwałych. Według zawartej tam definicji przez środki trwałe rozumie się stanowiące własność lub współwłasność jednostki nieruchomości (grunty, budynki, w tym także będące odrębną własnością lokale, budowle i inwestycje w obcych obiektach), maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne kompletne i zdatne do użytku w momencie przyjęcia do używania przedmioty, a także inwentarz żywy o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, przeznaczone na własne potrzeby jednostki lub do oddania w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Do środków trwałych jednostki zalicza się również obce środki trwałe używane przez nią na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli z innych przepisów wynika prawo dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) przez korzystającą z tych środków jednostkę. Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku umów leasingowych samochodów oraz zaliczania ich do majątku leasingodawcy lub leasingobiorcy mają zastosowanie przepisy podatkowe, a konkretnie rozporządzenie Ministra Finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz.U. Nr 28, poz. 129).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00