Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-11

PIT-y w pytaniach i odpowiedziach

PIT-y w pytaniach i odpowiedziach

30 kwietnia jest ostatecznym terminem złożenia zeznania podatkowego o wysokości dochodu osiągniętego w 2000 r. przez osoby fizyczne rozliczające się bezpośrednio z urzędem skarbowym. Jest to także termin, w którym należy wpłacić do właściwego urzędu skarbowego różnicę między podatkiem należnym a sumą wpłaconych w ubiegłym roku zaliczek na podatek. Niniejsze opracowanie zawiera odpowiedzi na najczęściej kierowane do nas pytania i wątpliwości, które pojawiają się w związku z koniecznością rozliczenia podatkowego.

Informacje o podatniku

Czy małżonkowie, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, jeżeli jedno z nich jest opodatkowane na zasadach ogólnych, a drugie opłaca podatek w formie karty podatkowej, mają prawo do złożenia wspólnego zeznania rocznego?

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2000 r. zezwalała na łączne opodatkowanie dochodów małżonków, z których jedno osiągało przychody opodatkowane na zasadach przewidzianych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.). Prawo do wspólnego rozliczenia rocznego mieli bowiem małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istniała wspólność majątkowa i którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Małżonkowie spełniający te warunki – na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym – mogli być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, ustalonych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i 26a (odliczenia od dochodu, odliczenia wydatków inwestycyjnych).

Oznacza to, że jeżeli oboje małżonkowie prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą, z tym że jedno z nich opłacało podatek wg skali, a drugie w formie karty podatkowej, mieli oni w 2000 r. prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego. Zasada ta nie będzie już obowiązywała w 2001 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00