Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-09

Praca kobiet w ciąży

Ochrona stosunku pracy

Praca kobiet w ciąży

Artur Nowak

Przepisy kodeksu pracy o ochronie pracy kobiet są wyrazem dbałości ustawodawcy o zdrowie kobiety jako potencjalnej matki i jej potomstwa. Pracownica w interesie swoim i dziecka powinna niezwłocznie zawiadomić o ciąży pracodawcę, przedkładając świadectwo lekarskie o stanie ciąży, co wiąże się z natychmiastowym objęciem stosunku pracy ciężarnej szczególną ochroną.

W myśl art. 176 kodeksu pracy kobiet w ciąży nie wolno zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. U pracodawców zatrudniających co najmniej 5 pracowników wykaz prac wzbronionych kobietom, w tym kobietom w ciąży, musi być zamieszczony w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy. Pracodawcy zatrudniający mniej niż pięciu pracowników mają obowiązek korzystania z wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom (Dz.U. Nr 114, poz. 545). Zgodnie z tym wykazem zabronione jest zatrudnianie kobiet w ciąży w szczególności przy pracach:

l

uciążliwych: prace w pozycji wymuszonej (np. w pozycji klęczącej, w przysiadzie, w pochyleniu, w skręcie tułowia), w wymuszonym rytmie pracy (np. przy taśmie), prace wewnątrz zbiorników i kanałów, prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej (np. przy obsłudze klientów w sklepie), przy obsłudze monitorów ekranowych (komputer z monitorem) – powyżej 4 godzin na dobę,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00