Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-06

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia

Renata Majewska

Ustawą z 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 8, poz. 64) wprowadzone zostały zmiany m.in. w zakresie trybu zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz zasad sporządzania dokumentów rozliczeniowych za osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i na urlopach wychowawczych albo pobierających zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Rozliczanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby pobierające zasiłek macierzyński przejmują zakłady pracy (płatnicy) w przypadku, gdy wypłacają ten zasiłek. Zakłady pracy przejmują również obowiązek rozliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, gdy wypłacają ten zasiłek. Jeżeli zakłady pracy wypłacają osobie ubezpieczonej zasiłek wychowawczy, to również rozliczają za tę osoby składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński finansowane są w dalszym ciągu w całości przez budżet państwa. Płatnicy składek mają obowiązek tylko wykazać te składki w raportach miesięcznych i deklaracji rozliczeniowej.

Osoby pobierające zasiłek macierzyński lub przebywające na urlopie wychowawczym podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli:

– nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty,

– nie mają innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Przez pojęcie „osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty” należy rozumieć wyłącznie świadczenie pieniężne z systemu ubezpieczenia społecznego – realizowanego w Polsce przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego bądź zaopatrzenia emerytalnego, np. funkcjonariuszy Straży Pożarnej czy funkcjonariuszy Policji. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to świadczenie z polskiego, czy też zagranicznego systemu ubezpieczenia bądź zaopatrzenia emerytalnego. W świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest rentą m.in. renta wypłacana na podstawie przepisów prawa cywilnego czy też renta socjalna przyznawana na podstawie przepisów ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późn.zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00