Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-13

Jak zatrudnić pracownika

Jak zatrudnić pracownika

Elżbieta Szemplińska – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kwestia właściwego doboru pracowników nawet obecnie, gdy poszukujących pracę jest znacznie więcej niż proponowanych stanowisk pracy, nie jest prosta. Pracodawcy wobec wzrastającej konkurencji i dążenia do obniżenia kosztów prowadzenia działalności chcą uniknąć „chybionego” zatrudnienia pracownika, oznacza to bowiem niepotrzebne, wysokie wydatki. Z powyższych względów problem zatrudniania pracowników nie stracił na aktualności i nadal w praktyce nastręcza wiele trudności.

„Zatrudnienie” jest pojęciem wieloznacznym. Używane w wąskim znaczeniu oznacza stosunek pracy, natomiast w szerokim – różne stosunki prawne (w tym cywilnoprawne), których celem jest świadczenie pracy.

Precyzyjne ustalanie, czy w konkretnym przypadku chodzi o stosunek pracy czy stosunek cywilnoprawny, ma istotne znaczenie praktyczne. Ze świadczeniem pracy na podstawie stosunku pracy wiąże się – dla osoby wykonującej pracę – cały szereg uprawnień, które nie przysługują osobom świadczącym pracę w ramach stosunków cywilnoprawnych, oraz przywilej ubezpieczeniowy – pewien „automatyzm” ubezpieczeniowy.

Z punktu widzenia pracodawcy korzystniejsze jest zawarcie umowy cywilnoprawnej o świadczenie pracy z uwagi na niższe koszty świadczeń i uprawnień pracowniczych, a także zasadniczo niższe – jeśli w ogóle występują – koszty ubezpieczenia społecznego. Z uwagi na nagminne zawieranie przez pracodawców umów cywilnoprawnych w sytuacjach, kiedy powinien być zawarty stosunek pracy, ustawodawca wprowadził art. 22 § 11 k.p., mający na celu przeciwdziałanie tym praktykom, w myśl którego zatrudnienie, w wyniku którego pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem, jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Świadczenie pracy w Polsce odbywa się najczęściej na podstawie umowy o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00