Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-08-01

Co stanowi przychód z nieruchomości?

Co stanowi przychód z nieruchomości?

Grzegorz Mazur

Przychodem podatnika są wszystkie trwałe i bezzwrotne przysporzenia majątkowe w postaci środków pieniężnych, dóbr majątkowych oraz świadczeń w naturze, niezależnie od tytułu prawnego ich uzyskania. W artykule postaramy się przybliżyć zagadnienia przychodów związanych z nieruchomościami, w tym z nieodpłatnymi formami korzystania z nieruchomości.

W art. 12 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm., dalej ustawa o p.d.o.p.) znajduje się przykładowe wyliczenie, co podlega zaliczeniu do przychodów.

W przepisie tym ustawodawca posługuje się pojęciem przychodów otrzymanych. Wprowadził więc zasadę, że o momencie powstania przychodu decyduje faktyczne otrzymanie przysporzenia przez podatnika. Tym samym dopiero faktyczne otrzymanie pieniędzy, nieodpłatnego świadczenia czy umorzenia zobowiązania powoduje powstanie przychodu. Od tej reguły są jednak przewidziane pewne odstępstwa. W art. 12 ust. 3 ustawy znajduje się przepis, stosownie do którego za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia1. Trafnie podniósł zagadnienie przychodów należnych Sąd Najwyższy w wyroku z 26 marca 1993 r., sygn. akt III ARN 6/932, w którym stwierdził, że przychody należne to takie, które wynikają ze źródła przychodów, jakie stanowi działalność gospodarcza, i stały się w jej następstwie należnością (wierzytelnością), chociaż faktycznie jeszcze ich nie uzyskano.

W art. 12 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. znajduje się zamknięty katalog przychodów, które nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu ustępu 1 tego artykułu, a więc nie wpływają na zwiększenie ogólnej kwoty przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00