Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-19

Wpływ darowizn na wysokość podatków

Wpływ darowizn na wysokość podatków

Krzysztof Kosowski

W ostatnim okresie wiele osób oraz firm dokonywało darowizn na cele charytatywne. Warto więc przypomnieć, w jaki sposób takie wydatki mogą zmniejszyć płacony przez podatników podatek.

Generalną zasadą, którą przyjął polski ustawodawca, jest brak wpływu dokonanych przez podatnika darowizn na wymiar podatków. Chodzi o to, aby darowizny finansowane były z dochodu po opodatkowaniu i tym samym w całości obciążały darczyńcę. Od tej generalnej zasady są jednak wyjątki – darowizny przekazane na ściśle określone przez ustawodawcę cele mogą być, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczone od podstawy opodatkowania.

Darowizny dokonywane przez firmy

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) ściśle określa, w jaki sposób i po spełnieniu jakich warunków dokonane przez firmy darowizny mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania. Na wstępie należy zacytować art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy. Zgodnie z ogólną regułą zawartą w tym przepisie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Mimo tak rygorystycznego zapisu istnieje możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu dokonanych darowizn. Możliwość taką przewiduje art. 18 ustawy. W myśl ustępu 1 pkt 1 tego przepisu podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu darowizn:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00