Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-07

Skutki podatkowe

Dobrowolne umorzenie udziałów

W wyniku dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. powstaje przychód u wspólnika. Powstaje pytanie, czy podlega on opodatkowaniu ryczałtem czy też jest opodatkowany na zasadach ogólnych.

Monika Golat
Analiza skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów osób fizycznych w spółce z o.o. opiera się na art. 17 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm., zwanej dalej u.p.d.o.f.), w którym wyszczególniono przychody z kapitałów pieniężnych w podziale na dziewięć kategorii. Zaklasyfikowanie przychodu do jednej z grup wyklucza równoczesne uznanie za przychód z innej grupy. Istotne są dwa z dziewięciu punktów art. 17 ust. 1 u.p.d.o.f., tj.:
- pkt 4, w którym wskazano - jako przychody z kapitałów pieniężnych - przychody z tytułu dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów stanowiących kapitał osób prawnych; obok dywidendy do udziału w zyskach osób prawnych zalicza się m.in. przychody z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki oraz nieodpłatne lub częściowo nieodpłatne świadczenie na rzecz udziałowców; tytułem uprawniającym do uzyskania przychodu z tego źródła jest dysponowanie udziałem w spółce, a nie jego zbycie;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00