Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-02-20

Dokumentowanie sprzedaży

Błędy w fakturach VAT

Z uwagi na istotną rolę faktur VAT w całym systemie podatku od towarów i usług ważne jest dopełnienie wszelkich wymogów - zarówno formalnych, jak i materialnych - przy wystawianiu faktury, tak by odzwierciedlała ona prawidłowo przebieg udokumentowanych w niej zdarzeń gospodarczych. Choć większość drobnych błędów i uchybień, jakie zdarzają się na fakturach, nie dyskwalifikuje tych dokumentów jako podstawy obniżenia podatku należnego i może być łatwo skorygowana, to zdarzają się sytuacje, gdy wada faktury ma poważniejsze konsekwencje zarówno dla nabywcy, jak i wystawcy. O konsekwencjach tych, jak też sposobie uniknięcia błędów piszemy w niniejszym opracowaniu.

Artur Szymiczek
Faktura VAT jest dokumentem o podstawowym znaczeniu dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług; jej wystawienie powoduje powstanie obowiązku zapłaty wykazanego podatku należnego, otrzymanie zaś - daje możliwość odliczenia VAT naliczonego.
Obowiązek potwierdzania sprzedaży dokumentem o nazwie „faktura VAT” wynika z art. 32 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm., dalej ustawa o VAT). Zgodnie z tym przepisem podatnicy obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Przepis ten wymienia jedynie podstawowe elementy, jakie musi zawierać faktura VAT. Szczegółowe wymogi formalne, którym powinien odpowiadać ten dokument, określił Minister Finansów w rozporządzeniu z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 z późn.zm., dalej rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT).
Zanim przejdziemy do omawiania tych wymogów, warto w tym miejscu podkreślić, że oprócz typowych faktur dokumentujących sprzedaż towarów i usług, w obrocie występują jeszcze tzw. faktury wewnętrzne (art. 32 ust. 4 ustawy) - dokumentujące niektóre czynności zrównane ze sprzedażą, m.in. przekazanie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, przekazanie towarów na potrzeby osobiste podatnika lub pracowników czy darowizny (specyfiką tych faktur jest to, że nie są one przekazywane nabywcom - podmiotom zewnętrznym), oraz faktury VAT-RR (art. 33b ustawy o VAT) dokumentujące zakup produktów rolnych - są one wystawiane nie przez sprzedawcę, ale przez nabywcę towaru.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00