Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-07-31

Płacić czy nie płacić?

VAT z „pustej” faktury

W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.

Barbara Weliszek
Stanowi o tym art. 33 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przepis ten jest adresowany zarówno do podatników podatku od towarów i usług, jak i do osób niebędących podatnikami tego podatku. W odróżnieniu bowiem od wielu innych przepisów ww. ustawy art. 33 ust. 1 nie odwołuje się do pojęcia „podatnik”, lecz operuje szerszym pojęciem „osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna”, wystawiająca fakturę.
Wykładnia art. 33 ust. 1 ustawy o VAT budzi wiele kontrowersji zarówno wśród podatników, organów podatkowych, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dotychczasowym orzecznictwie NSA dotyczącym stosowania tego przepisu zarysowały się dwa nurty.
W myśl pierwszego z nich art. 33 ust. 1 każdorazowo nakazuje zapłacić podatek wykazany w wystawionej fakturze. Wystawienie faktury z wykazaną kwotą podatku powoduje więc automatycznie obowiązek odprowadzenia go do urzędu skarbowego także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00