Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-14

Koszty w księgach rachunkowych

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed pracownikami działów księgowości jest właściwe przyporządkowanie kosztów do odpowiadających im okresów sprawozdawczych. Rozliczenia kosztów w czasie dokonuje się za pomocą specjalnie wyodrębnionych kont rozliczeń międzyokresowych.

Karol Żerdnowski
Podstawowym zadaniem, które muszą spełniać prowadzone przez jednostkę gospodarczą księgi rachunkowe oraz sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe, jest przedstawianie przez nie wiernego i rzetelnego obrazu jednostki. Koncepcja przedstawiania w sprawozdaniach finansowych wiernego i rzetelnego obrazu przedsiębiorstwa oznacza, że sprawozdania te (a także będące podstawą ich sporządzenia księgi rachunkowe) powinny zgodnie z prawdą odzwierciedlać rzeczywistość danej jednostki gospodarczej.
W celu spełnienia przedstawionego powyżej postulatu rachunkowość wykształciła pewne instrukcje postępowania (zwane nadrzędnymi zasadami rachunkowości), których przestrzeganie pozwala na spełnienie niniejszego postulatu. Do jednych z najważniejszych nadrzędnych zasad rachunkowości zaliczyć należy zasadę memoriałową, a także ściśle z nią związane zasadę realizacji oraz zasadę współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów.
Zasada memoriałowa
Zasada memoriałowa oznacza ujmowanie w księgach rachunkowych, a co za tym idzie, ostatecznie również w sprawozdaniu finansowym ogółu operacji gospodarczych danego okresu sprawozdawczego bez względu na stopień uregulowania wynikających z nich rozrachunków, jak również operacji przypadających na dany rok, które nie zrodziły jeszcze należności czy też zobowiązania. Memoriałowe ujęcie ogółu operacji gospodarczych ma zasadnicze znaczenie dla pomiaru wyniku finansowego, a więc kategorii kształtowanej - najogólniej rzecz ujmując - przez przychody i koszty. Obowiązująca ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) definiuje w art. 6 ust. 1, jak jednostki gospodarcze powinny stosować zasadę memoriałową. Zgodnie z zapisem niniejszego artykułu w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00