Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-21

Obrót akcjami przez osoby fizyczne

Jaki podatek przy nabyciu i sprzedaży akcji?

Osoby fizyczne mogą stać się właścicielami akcji nabywając je na giełdzie papierów wartościowych, zawierając cywilnoprawną umowę kupna albo otrzymując je w drodze darowizny lub spadku. Ponadto pracownicy spółek akcyjnych mają możliwość nabywania części akcji na warunkach preferencyjnych. Poniżej przedstawiamy skutki podatkowe, jakie wywołuje obrót takimi akcjami.

dr Dariusz Handor, pracownik administracji podatkowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Akcje w znaczeniu kodeksu spółek handlowych są dokumentami wydawanymi akcjonariuszom przez spółkę akcyjną (art. 328 k.s.h.). Są one papierami wartościowymi w rozumieniu art. 9216 kodeksu cywilnego. Akcja stanowi zatem dokument, którym legitymuje się posiadacz uprawniony do wykonywania praw udziałowych w spółce akcyjnej.
Dokument akcji powinien być sporządzony na piśmie i zawierać następujące dane: firmę, siedzibę i adres spółki, oznaczenie sądu rejestrowego i numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, datę zarejestrowania spółki i wystawienia akcji, wartość nominalną, serię i numer, rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne z akcji, wysokość dokonanej wpłaty w przypadku akcji imiennych, ograniczenia co do rozporządzania akcją oraz postanowienia statutu o związanych z akcją obowiązkach wobec spółki. Dokument akcji powinien być opatrzony pieczęcią spółki oraz podpisem zarządu.
Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu nie mają formy dokumentu. W przypadku spółek publicznych występuje zatem dematerializacja papieru wartościowego. Wyraża się ona w zapisie Centralnego Komputera Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Akcje spółek publicznych zapisywane są również na rachunku papierów wartościowych, który może być prowadzony przez dom maklerski lub bank.
W praktyce można wyróżnić trzy podstawowe wartości akcji: wartość nominalną, emisyjną i giełdową.
jest to wartość podana na każdej akcji. Do wysokości tej wartości akcjonariusz przyjmuje odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Wartość nominalna jest jednakowa dla wszystkich akcji spółki akcyjnej. Jest ona niepodzielna i nie może być mniejsza niż jeden złoty. Akcje spółki akcyjnej nie mogą być obejmowane poniżej wartości nominalnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00