Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-10-09

Obowiązuje od 1 października 2002 r.

Znowu zmiany w VAT

Od 1 października 2002 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowelizacją ustawy wprowadzono szereg zupełnie nowych rozwiązań, lecz zakres ich nie będzie dotyczył wszystkich podatników VAT. Większość nowych przepisów ma bowiem charakter fakultatywny i to od woli samego podatnika będzie zależało, czy te rozwiązania znajdą zastosowanie w przypadku jego działalności, czy nie. Warto dodać, iż część nowych rozwiązań wynika z realizacji przyjętego przez rząd zadania „Złagodzenie obciążeń małych firm w zakresie VAT”.

Joanna Roszkowska
Omawiana nowelizacja została wprowadzona ustawą z 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Mały podatnik
Pierwszą istotną zmianą jest wprowadzenie nowej kategorii podatnika podatku od towarów i usług - tzw. małego podatnika. Kryterium określenia małego podatnika jest wysokość obrotów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym. Przepisy omawianej ustawy zdefiniowały tę kategorię podatników w następujący sposób.
Małym podatnikiem, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, jest podatnik podatku od towarów i usług:
1) u którego wartość sprzedaży towarów, w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 800 000 euro,
2) świadczący usługi komisu - jeżeli wartość sprzedanych towarów nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty opowiadającej 800 000 euro,
3) prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 30 000 euro.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W roku 2002 kwoty „graniczne” wynoszą odpowiednio:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00