Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-05

Koszty w podatkach dochodowych

Koszty zatrudniania pracowników

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Bilety przekazane pracownikom
Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pięciu pracowników. Wszyscy oni mieszkają w Poznaniu i tam też mieści się zakład pracy. Co miesiąc pokrywam za nich koszty związane z dojazdem do pracy, wydając im miesięczne bilety na przejazd środkami komunikacji miejskiej. Jak w takiej sytuacji rozwiązać kwestię „pracowniczych” kosztów uzyskania przychodu. Czy takie koszty w ogóle im przysługują? Czy wartość tych biletów mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej?
Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub pracy nakładczej przysługują zawsze, z mocy ustawy. Pracodawca ma zatem obowiązek pomniejszać kwotę przychodu o ich wysokość obowiązującą w danym roku podatkowym. Jeśli natomiast pracodawca w jakikolwiek sposób decyduje się na refundację kosztów związanych z dojazdem pracowników do zakładu pracy, wartość tych biletów zobowiązany jest doliczyć do przychodów uzyskanych przez pracowników.
Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za nadgodziny, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wielkość została z góry ustalona czy nie, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo płatnych. Z definicji przychodów wynika zatem jednoznacznie, iż refundację kosztów z tytułu zakupu biletów miesięcznych dla pracowników pracodawca musi zakwalifikować jako przychód pracowników.
A zatem pracownikom w niniejszym przypadku przysługiwać będą zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, które w 2003 r. wynoszą miesięcznie 99 zł 96 gr, zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509). Pracodawca natomiast wartość poniesionych wydatków z tytułu zakupu biletów dla pracowników będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przez siebie działalności. Wydatek ten spełnia bowiem określone w ustawie wymogi dla zakwalifikowania go do kategorii kosztów uzyskania przychodu. Jeśli bowiem wartość tych biletów stanowi przychód pracowników, jest to wydatek związany bezpośrednio z prowadzoną przez pracodawcę działalnością.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00