Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-23

Zmiany kursów walut - wpływ na zobowiązania podatkowe

Czy zmiany kursów walut wpływają na zobowiązania z tytułu VAT? Jaki wpływ mają wahania kursów walut na przychody i koszty przedsiębiorstwa?

dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
prawo.autorzy@infor.pl
Kurs waluty oznacza stosunek, w jakim jedna waluta jest wymienialna na inną walutę. Kursy walutowe są ogłaszane zarówno przez bank centralny (NBP), jak też banki komercyjne, które wykonują obsługę dewizową. Ustalenie wzajemnej relacji pomiędzy złotym polskim a walutą obcą ma miejsce wówczas, gdy podatnik zawiera oraz dokonuje rozliczenia transakcji z zagranicznym kontrahentem. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz bilansowymi rozliczenia, które są prowadzone przez podatników w walutach obcych, powinny być wykazywane w złotych polskich (PLN).
W praktyce obrotu gospodarczego bardzo często dochodzi do zmian kursu walut w kolejnych dniach. Sytuacja taka sprawia, że powstają różnice w wartości zobowiązań, należności bądź posiadanej gotówki. Zmiany tego rodzaju powodują powstanie różnic kursowych.
Podatek od towarów i usług
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie przewidują, aby zaistniałe różnice kursowe wpływały na rozliczenie zobowiązania w tym podatku. O wartości sprzedaży decyduje wyłącznie kurs waluty z powstania obowiązku podatkowego. Zapłata w walucie polskiej w innym terminie niż data powstania obowiązku podatkowego nie powoduje korekty sprzedaży (kwot netto i należnego podatku wykazanego w fakturze). Obojętna dla rozliczenia w podatku od towarów i usług jest także różnica kursowa związana z rozliczeniem eksportu, która wynika z odsprzedaży dewiz do banku. Tego rodzaju rozliczenie z bankiem nie wpływa na rozliczenie w podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął również skład sędziów NSA w wyroku z 28 sierpnia 2001 r. (sygn. akt SA/Bk 1295/00).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00