Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-14

Obowiązek zamknięcia ksiąg przy przekształceniach spółek

Co oznacza termin „zmiana formy prawnej”? W jakich sytuacjach i na jaki dzień należy zamknąć księgi rachunkowe?

Agata Suskiewicz-Jach
prawo.autorzy@infor.pl
Księgi rachunkowe i sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe to podstawowe elementy składające się na sprawozdawczość finansową. Artykuł 12 ustawy o rachunkowości, zwanej dalej „ustawą”, wymienia wśród zdarzeń, z którymi wiąże się obowiązek zamykania i otwierania ksiąg rachunkowych, przekształcenie, łączenie i podział jednostek, jednocześnie nie definiując tych pojęć.
Decyzja o zamknięciu ksiąg rachunkowych pociąga za sobą dalsze obowiązki w postaci sporządzenia, a następnie zatwierdzenia sprawozdania finansowego (art. 45 i art. 53 ustawy). Praktyka wskazuje bowiem, że omawiane regulacje nie są tak oczywiste dla jednostek, stwarzając problemy interpretacyjne w odniesieniu do zdarzeń wymienionych w powyższych przepisach.
Zanim przejdziemy do omawiania samego zamykania i otwierania ksiąg warto przyjrzeć się zdarzeniom towarzyszącym tym operacjom. Ich bliższe poznanie pozwoli bowiem lepiej zrozumieć moment, na który należy prawidłowo dokonać czynności zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych.
Co oznacza termin „zmiana formy prawnej”?
Zacznijmy od wyjaśnienia wątpliwości związanych z przekształceniem jednostek. Przepisy ustawy o rachunkowości nakładają w art. 12 obowiązek zamykania i otwierania ksiąg rachunkowych w związku ze zmianą formy prawnej. Jednocześnie przepisy te nie zawierają definicji „zmiany formy prawnej”, podobnie jak i innych zdarzeń, z którymi wiąże się otwieranie i zamykanie ksiąg rachunkowych. Zmiana formy prawnej to inaczej przekształcenie. Interpretacja taka znajduje uzasadnienie w definicji przekształcenia (por. ), zgodnie z którą „przekształcić to nadać czemuś inny kształt, inną formę, postać, przeobrazić, zmienić”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00