Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-10-20

Renta socjalna

Kto jest uprawniony do ubiegania się o rentę socjalną? Komu przysługuje stała, a komu okresowa renta?

Jolanta Lewińska
Katarzyna Nowak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Do końca września 2003 r. organami właściwymi do przyznawania i wypłaty renty socjalnej były ośrodki pomocy społecznej. 1 października 2003 r. płatnikiem tych rent stał się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tym bowiem dniem weszła w życie ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268).
Należy zaznaczyć, że te renty, do których prawo zostało ustalone na podstawie ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, nie podlegają - z mocy prawa - przekształceniu w renty wypłacane przez ZUS. Aby uzyskać prawo do „nowej” renty socjalnej, osoby, które były uprawnione do tej renty przed 1 października 2003 r., oraz osoby, które z wnioskami o tę rentę wystąpią po raz pierwszy, muszą spełnić warunki wskazane w ustawie o rencie socjalnej.
Do 31 sierpnia 2003 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął od ośrodków pomocy społecznej dokumentację umożliwiającą przyznanie i wypłatę renty socjalnej od 1 października 2003 r. Natomiast do 5 października 2003 r. ośrodki pomocy społecznej zobowiązane były do przekazania Zakładowi listy osób, którym nie wypłacono renty socjalnej za wrzesień 2003 r., a także dokumentację osób, którym rentę socjalną przyznano we wrześniu 2003 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00