Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-01

Służba bhp w zakładzie pracy

Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia służby bhp? Kto może zostać pracownikiem służby bhp?

Sebastian Pióro
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Zasady tworzenia, organizacji, uprawnień i działania służby bhp określają art. 23711 kodeksu pracy oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704). Obowiązek tworzenia służby bhp oraz liczba pracowników tej służby są uzależnione nie tylko od liczby pracowników zakładu. Podstawowym kryterium powinny być występujące w zakładzie pracy warunki pracy i związane z nimi zagrożenia, a także uciążliwości pracy.
Zatrudnienie poniżej 100 pracowników
W myśl art. 23711 k.p. pracodawca zatrudniający nie więcej niż 100 pracowników nie ma obowiązku tworzenia służby bhp. Zwolnienie pracodawcy z obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy nie oznacza, że taki pracodawca jest w ogóle zwolniony z wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy, może np. wykonywać zadania służby bhp samodzielnie.
Pracodawca samodzielnie wykonujący zadania służby bhp powinien legitymować się ukończeniem szkolenia podstawowego dla służby bezpieczeństwa i higieny pracy obejmującego co najmniej 153 godziny wykładów i ćwiczeń, w trakcie których uczestnik szkolenia powinien posiąść wiedzę i umiejętności w szczególności z zakresu:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00