Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-08

Zbycie środków trwałych a VAT

Które darowizny są zwolnione od VAT? Kiedy sprzedaż środków trwałych podlega opodatkowaniu? Czy nieodpłatne przekazywanie środków trwałych między zakładami (oddziałami) osoby prawnej, będącymi podatnikami VAT, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Barbara Weliszek
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
Niniejszy artykuł opisuje, kiedy zbycie środków trwałych jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i w jakich przypadkach jest ono czynnością zwolnioną od tego podatku.
Sprzedaż środków trwałych
Sprzedaż składnika majątku trwałego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 2 ust. 1 ustawy o VAT). Sprzedaż środka trwałego, który jest towarem używanym, zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 4 pkt 7 ustawy o VAT, w stosunku do którego nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jest jednak zwolniona od VAT (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy).
Towarami używanymi są:
• budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
• pozostałe towary, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich sprzedaży, wyniósł co najmniej pół roku.
Przykład
Spółka z o.o. (podatnik VAT) kupiła w styczniu 2003 r. dwa samochody: osobowy i ciężarowy. Oba samochody zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy. Samochody te zostały następnie sprzedane: osobowy we wrześniu 2003 r., zaś ciężarowy w październiku 2003 r. Sprzedaż samochodu osobowego korzysta ze zwolnienia od VAT, gdyż przy zakupie tego samochodu nie przysługiwało podatnikowi prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu, zaś okres używania samochodu przez podatnika wyniósł ponad pół roku. Natomiast sprzedaż samochodu ciężarowego podlega opodatkowaniu VAT i nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Spółka wprawdzie używała samochód ciężarowy dłużej niż pół roku, jednak przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie tego samochodu (nie jest przy tym istotne, czy podatnik rzeczywiście z tego prawa skorzystał czy nie).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00